منوی کاربری

ايميل
ايميل
p.sazgar98@gmail.com
دفتر
دفتر
061-35519175
موبایل
موبایل
09165152502
حیوانات اهلی

حیوانات اهلی

تحقیق در مورد حیوانات اهلی

حیوانات اهلی به حیواناتی گفته میشود که تولید مثل آنها تحت کنترل انسان بوده یا می‌تواند در کنترل انسان باشد. در اهلی‌ کردن حیوانات عواملی که در نظر گرفته می‌شد عبارتند از: تعلیم‌ پذیری، اندازهٔ حیوان، شاخ، رنگ، کیفیت پوشش حیوان، تولید گوشت و شیر.

اهلی کردن حیوانات
گردآورندگان و شکارچیان، اولین اهلی‌کنندگان حیوانات، هیچ پیش‌بینی در مورد نحوهٔ استفادهٔ آتی از حیواناتی که اهلی می‌کردند و حالا به‌صورت‌های مختلف مورد استفادهٔ بشر قرار می‌گیرند، نکرده بودند. بشر پس از ساکن شدن در یک محل و کسب تجارت طولانی، به‌نحوهٔ استفاده از حیوانات برای تولید شیر، پشم، نیروی کار، جنگ و ورزش پی برد و دامپروری هم از این زمان که بشر جهت تهیهٔ غذا و تأمین پوشش برای خود از حیوانات اهلی‌شده حمایت و از آن‌ها نگه‌داری کرد، شروع شده‌ است.
تا قبل از اهلی کردن حیوانات، رابطۀ انسان با حیوان در بدترین حالت رابطۀ شکارچی با شکار بود. حیوانات دیگر زندگی طبیعی خود را داشتند در حالی که ممکن بود روزی توسط یک حیوان شکارچی که میتوانست یک انسان هم باشد، شکار شوند. اهلی کردن حیوانات فصل جدیدی در رابطۀ انسان با حیوانات دیگر گشود، فصلی که جز استثمار و سیاهی برای حیوانات دیگر چیزی به ارمغان نیاورد. حیوانات پرورشی به دنیا میآیند تا بعد از مدت کوتاهی کشته شوند بیآنکه از آزادی و سایر لذتهایی که طبیعت برای آنها در نظر گرفته است بهرۀ کافی برده باشند. امروزه به دلیل مصرف بیرویۀ محصولات حیوانی و در نتیجه، نیاز برای تولید بیرویه باعث شده است که زندگی حیوانات پرورشی سیاهتر از هر زمان دیگر باشد. در دامداریهای صنعتی چندین هزار حیوان باید در کمترین فضای ممکن زندگی کنند، در کوتاهترین زمان ممکن به بالاترین وزن ممکن برسند و کشته شوند. برای افزایش سریع و بیرویۀ وزن حیوانات، از روشهایی مانند تغییراث ژنتیکی، اصلاح نژادی و خوراندن مواد هرمونی استفاده میشود. تقریباً همۀ حیوانات پرورشی از مرغها گرفته تا گاوها زیر وزن خود درد میکشند، ناراحتی قلبی دارند یا شَل هستند. تلقیح مصنوعی، بارداریهای پی در پی، زندگی در قفسها یا اصطبل های به دور از نور خورشید و هوای آزاد، درد، قطع عضو بدون بیهوشی یا بیحسی، سفرهای طاقتفرسا از این شهر به آن شهر یا حتی از این قاره به آن قاره، مرگهای دردناک و ترسناک… زندگی این حیوانات را تشکیل میدهد.

چه حیواناتی اهلی محسوب میشوند؟
تا چند دهه پیش تعریف حیوانات پرورشی به گاوها، گوسفندها، بزها، خوک ها، مرغ ها، بوقلمون ها، اردک ها، غازها، اسب ها، برخی از انواع ماهی ها و در موارد محدود به خرگوش ها محدود میشد ولی امروز کمتر حیوانی وجود دارد که در جایی از دنیا پرورش داده نشود. در کشورهایی مانند چین سگها و گربه ها برای گوشت و پوستشان پرورش داده میشوند. پرورش کانگورو برای گوشت در سالهای اخیر در برخی از نقاط دنیا باب شده است. پرورش بلدرچین و شترمرغ برای گوشت و تخم حتی در ایران هم رایج است. در برخی از کشورها مانند چین انواع خاصی از خرس، موش، چینچیلا، راکون و دیگر حیوانات پشمالو برای پوستشان پرورش داده میشوند. پرورش انواع حیوانات مخصوصاٌ جوندگانی مثل موش، خرگوش، همستر برای استفاده در آزمایشات در بیشتر نقاط دنیا کاملاً جا افتاده است. در برخی از مناطق دنیا تمساحها برای استفاده از پوست و گوشتشان پرورش داده میشوند و در جایی دیگر پرورش نوع خاصی از خرس قهوه ای برای استفاده از ادرار آنها در پزشکی مبتنی بر خرافات رایج است. خلاصه کمتر حیوانی وجود دارد که در جایی از دنیا برچسب “حیوان پرورشی” نخورده باشد و بحث حیوانات پرورشی بحث صد دیوان است. به هر حال، با توجه به اینکه خوانندگان این سایت همه فارسیزبان هستند، من تنها به حیواناتی میپردازم که در واژهنامۀ فرهنگی ایرانیان و سایر کشورهای فارسیزبان به عنوان حیوانات پرورشی شناخته شده اند.

حیوانات اهلیِ خانگی ، سلامت را تهدید میکنند
افرادی كه به تقليد از ساير فرهنگ‌ها و به دليل مدگرایی، انواع حيوانات را در خانه نگهداری ميكنند، اغلب از خطرات ناشی از نگهداری اين حيوانات در خانه و تماس نزديک با ‌آنها بی اطلاع اند. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، از ميان حدود 1700 عامل بيماري زا، ‌832 عامل از طريق حيوانات به انسان منتقل ميشود.
در دهه 1980، اين طرز تفكر رواج يافته بود كه نگهداری حيوانات خانگی با افزايش طول عمر انسان همراه است، چرا كه تنهايی او را پر ميكند. اما بررسی هايی كه در سال‌های بعد صورت گرفت، نتايج معكوسی را در برداشت. انواع عفونت‌های باكتريايی قارچی و انگلی، آلرژی ها و جراحات ناشی از اين حيوانات، بخصوص در افرادی كه سيستم ايمنی ضعيفی دارند، كودكان، زنان باردار و بيمارانی با اندام‌های پيوندی، باعث بروز بيماریهای خطرناك و حتی كشنده ميشود.
حيواناتی مانند سگ، گربه، حيوانات كوچک مانند موش و خرگوش، پرندگان و ماهی ها جزو حيوانات خانگی محسوب ميشوند.


با ما در اینستاگرام همراه باشید : https://www.instagram.com/parto.sazgar/

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر