منوی کاربری

ايميل
ايميل
p.sazgar98@gmail.com
دفتر
دفتر
061-35519175
موبایل
موبایل
09165152502
همه کنه‌ها بد نیستند!

همه کنه‌ها بد نیستند!

کنه ها پس از حشرات بیشترین تعداد گونه‌های جانوری را روی زمین تشکیل می‌دهند

کنه ها پس از حشرات بیشترین تعداد گونه‌های جانوری را روی زمین تشکیل می‌دهند و نیز دارای تنوع و پراکندگی وسیعی در میان بندپایان هستند. آن‌ها قدمتی بسیار طولانی دارند به طوری که قدیمی ترین فسیل کنه به نام Alas، حدود ۹۰ تا ۹۴ میلیون سال قدمت دارد. بنابراین وقوع حوادث و دگرگونی های عمیق در این سیاره از جمله ایجاد و گسترش دریاچه ها و ناپدید شدن برخی از مناطق خشکی، نه فقط مانع سیر تکاملی منظم این موجودات نشده بلکه سبب پیدایش گونه های بسیاری نیز شده است که نیازمند مطالعه دقیق هستند. پراکندگی جغرافیایی کنه ها از نواحی مجاور قطب شمال به طرف خط استوا تا نواحی قطب جنوب را در برمی گیرد. این بندپایان دارای زیستگاه های متنوعی شامل بیابان و جنگل های بارانی نواحی استوایی هستند و حتی در زیر آب هم زنده می مانند. تاکنون بیش از ۵۰ هزار گونه کنه در دنیا شناخته شده که ممکن است این تعداد به ۶۰۰ هزار گونه یا بیشتر هم برسد.
بعضی از کنه ها در کشاورزی و پزشکی دارای اهمیت هستند و آسیب هایی را به محصولات کشاورزی وارد کرده یا برای سلامتی انسان مشکلاتی ایجاد می کنند. عوامل بیماری زای منتقله توسط کنه بسیار بیشتر از عوامل منتقله از طریق حشرات مشهوری مانند پشه ها است و برخی نیز آن ها را بعد از پشه ها در رده بعدی اهمیت دامپزشکی و پزشکی قرار داده اند.آمار بیماری «لایم» در اروپا و امریکا هر ساله افزایش می یابد، بیماری های تیلریوز، بابزیوز و آناپلاسموز در قسمت های قابل توجهی از دنیا شایع هستند. کنه ها هنوز هم به عنوان ناقل مؤثر بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو مطرح هستند. با این حال تمامی این موارد فقط درصد کمی از کنه ها را شامل می‌شود و بیشتر کنه ها مفید و با ارزش هستند.
عموم مردم تصور می کنند، کنه ها جانوری موذی و خطرناک هستند که بیماری های زیادی را به افراد منتقل می کنند، اما بیشتر کنه ها جانوران مفیدی به شمار می روند که یا در تجزیه مواد آلی نقش دارند یا به عنوان شکارگر و انگل جانوران مضر عمل می کنند. برخی کنه ها در پزشکی قانونی کابرد زیادی دارند.
به جای استفاده از سم پاشی های بی رویه در مزارع و باغات کشاورزی می توان از کنه ها استفاده کرد.هم اکنون برای دور ماندن محصولات کشاورزی از گزند آفات، استفاده گسترده ای از آفت کش های شیمیایی می شود که به راحتی می توان کنه ها را جایگزین آن کرد؛ زیرا این کنه ها از حشرات و
کنه‌های دیگر که آفت هستند تغذیه می کنند و آن‌ها را از بین می‌برند. در سم پاشی فقط حشرات و کنه‌های آفت از بین نمی روند بلکه کنه های مفید هم نابود می‌شوند. امروز به کارگیری کنه های شکارگر در عرصه های مختلف کشاورزی به ویژه در محیط های گلخانه ای، شکل کاربردی به خود گرفته است.
کنه‌ های شکارگر از گونه ‌های گیاه خوار تغذیه می‌ کنند و باعث کنترل یا کاهش جمعیت آفات می‌شوند که این امر در برخی موارد موجب تعادل طبیعی می ‌شود. یک کنه در طول عمر خود می ‌تواند ۵۰ تا ۶۰ عدد از آفات را در هر کداماز مراحل مختلف زیستی اش شکار و مورد تغذیه قرار دهد.
علاوه بر این که کنه ها دشمن آفات کشاورزی هستند در داروسازی نیز به انسان کمک می کنند. به تازگی پژوهشگران دانشگاه آکسفورد دریافتند که بزاق این جانور موذی می ‌تواند برای درمان کشنده‌ ترین بیماری ‌های قلبی و عروقی استفاده شود. یکی از بیماری‌ های قلبی که بیشتر جوانان به آن مبتلا می‌‌شوند «میوکاردیت» (Myocarditis) نام دارد که به معنی التهاب عضلات قلب است. این بیماری ممکن است بدون علامت باشد یا موجب درد قفسه سینه، نارسایی قلبی، تب، تپش قلب، خستگی و حتی مرگ ناگهانی شود. عامل زمینه یا علایم آن با داروهایی مانند دیگوکسین، بازدارنده‌ های آنزیم مبدل آنژیوتانسین،
مدر و استراحت درمان می‌ شود.
عامل میوکاردیت اغلب عوامل عفونی به ویژه ویروس ‌هایی مانند پارواویروس B19، آدنوویروس، کوکساکی ویروس و ویروس ایدز است. اما علل باکتریایی مانند بروسلا، هموفیلوس آنفلوانزا، کورینه باکتریوم دیفتریا و گونوکوکوس، علل قارچی، انگل‌ها مانند آسکاریس از سایر علل میوکاردیت هستند. میوکاردیت همچنین می ‌تواند عارضه برخی داروها مانند کلوزاپین، الکل، آنتراسیکلین‌ ها مانند دانوروبیسین یا سموم باشد. در این بیماری قلب ماده‌ ای شیمیایی موسوم به «کموکین» ( chemokine) ترشح می‌کند که سلول‌ های ملتهب‌ کننده را به دور خود جمع می ‌کند و سبب التهاب شدید می ‌شود. حدود ۳۰ درصد بیماران مبتلا به میوکاردیت ممکن است به خاطر نارسایی قلبی دچار مشکلات جدی شوند.
یک پروتئین به نام «اواسینس» ( evasins) در بزاق کنه وجود دارد که می ‌تواند برای درمان این بیماری به کار گرفته شود. در آزمایش ‌های انجام گرفته با این پروتئین مشخص شد که اواسینس
می‌تواند به خوبی اثرات ماده شیمیایی کموکین را خنثی کند. پروفسور «شومو باتاچاریا» محقق ارشد این پروژه گفت: “با استفاده از این روش ما امیدواریم بتوانیم یک روند درمانی مؤثر برای بیماران مبتلا به این بیماری طراحی کنیم.”
با استفاده از این پروتئین می توان برای بسیاری از بیماری‌ های دیگر که در آن ها نیز نقش التهاب در پیشرفت بیماری پر رنگ است، روند درمانی مؤثرتری طراحی کرد. بیماری ‌هایی نظیر آرتریت (التهاب مفاصل)، پانکراتیت (التهاب لوزالمعده)، حمله قلبی و سکته مغزی از جمله این موارد هستند.
همچنین کنه ها در فناوری نیز می توانند مفید واقع شوند. پژوهشگران بر این باورند چنانچه در آینده با استفاده از ماده ‌ای با الهام از طبیعت، چسب بیولوژیکی برای بافت‌ های بدن تولید کنند این چسب بسیار قوی خواهد بود. آن ها در اتریش در حال بررسی چسب زیستی فوق ‌العاده قوی با الهام از کنه هستند.
سیلویا نورنبرگر، پژوهشگر این بررسی اظهار کرد: “هنگامی که کنه قربانیان خود را به دام می‌‌اندازد، آن ها نمی ‌توانند خود را جدا کنند و این به علت ماده سیمان مانندی است که حشره از آن استفاده می ‌کند.”
این ترشح قوی سیمان مانند در به دام انداختن قربانیان کنه کمک می‌ کند و پژوهشگران امیدوارند از این ماده برای تولید ماده چسبنده استفاده کنند. در آینده ‌ای نه چندان دور، از این ماده برای تولید چسب بیولوژیکی برای بافت ‌های بدن انسان، برای مثال مهار تاندون ‌ها و رباط‌ ها به استخوان بدون استفاده از هر گونه فلزی استفاده خواهد شد. پژوهشگران در وین، در حال حاضر روی نمونه کنه برای تولید این ترکیب شیمیایی چسبنده بررسی می ‌کنند. چسب‌ های کنونی مورد استفاده، اندکی سمی هستند و استفاده از چسب با الهام از صدف هم به اندازه کافی برای موارد پزشکی خاص قوی نیست.


با ما در اینستاگرام همراه باشید : https://www.instagram.com/parto.sazgar

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر