منوی کاربری

ايميل
ايميل
p.sazgar98@gmail.com
دفتر
دفتر
061-35519175
موبایل
موبایل
09165152502
راز پریدن و شکار کردن در قورباغه‌ها

راز پریدن و شکار کردن در قورباغه‌ها

قورباغه‌ها در زمره عجیب ترین جانوران جهان قرار دارند

قورباغه‌ها در زمره عجیب ترین جانوران جهان قرار دارند و جالب این که از معدود حیواناتی هستند که مردم جهان نگاه متفاوتی نسبت به آن‌ها دارند. با این حال زندگی این حیوان ناشناخته‌های زیادی دارد.
پاهای شگفت انگیز ـ قورباغه‌‌ها اسکلت بی‌‌نظیری دارند که برای پریدن ساخته شده و در طول صدها میلیون سال تکامل یافته است. کنترل دقیق پاهای بلند عقبی‌ توسط قورباغه‌‌ها به این دوزیست‌‌ها امکان دستیابی به طیف قابل توجهی از زوایای پرش از نزدیک سطح افق گرفته تا وضعیت تقریباً عمودی را می‌‌دهد.
جانورشناسان با مطالعه روی دویدن گونه «قورباغه پاقرمز آفریقایی» (Kassina maculata) متوجه شدند که این گونه آفریقایی نه فقط می‌‌پرد بلکه قادر است راه برود یا بالا برود. دوربین‌‌های پرسرعت دانشمندان طیف بی ‌نهایت زیادی از زوایای جهش این حیوان را آشکارسازی کردند که قورباغه قادر به انجام آن است. شبیه ‌سازی‌‌های رایانه ‌ای پیشرفته نشان دادند حرکات سه‌بعدی پاهای قورباغه‌‌ها به طرز عجیبی پیچیده است. بر اساس نتایج به دست‌ آمده، نیروی رو به جلوی قورباغه اغلب توسط مفصل ران فراهم می‌‌شود در حالی که بخش عمده نیروی این حیوان برای جهش عمودی توسط قوزک آن تأمین می‌‌شود. همچنین تحلیل‌‌ها نشان داد مفصل زانو نقش مهمی‌در وضعیت ران قورباغه و تعیین زاویه نهایی جهش آن ایفا می‌‌کند. احتمالاً توانایی جهیدن در طیف وسیعی از زوایا برای این گونه حیاتی است زیرا آن‌‌ها شب‌‌ها حشرات موجود در درختان را شکار می‌‌کنند و باید بتوانند در محیط سه ‌بعدی پیچیده حرکت کنند.
برخی از پژوهشگران عقیده دارند که راز جهش شگفت انگیز و غیرممکن قورباغه‌ها در تاندون‌‌های آن‌ها نهفته است نه در ماهیچه‌ها. تاندون‌‌های قورباغه به محض این که این حیوان آماده پرش می‌شود کش می‌آیند و سپس به مانند فنر و به سرعت به حالت اولیه باز می‌گردند. پژوهشگران بر این باور هستند که ماهیچه‌ها به تنهایی قادر به ایجاد چنین پرش‌‌های شگفت‌انگیزی نیستند. هر چند یک چهارم وزن قورباغه در پاهایش قرار دارد، اما این حیوان بدون کمک‌گرفتن از تاندون‌‌ها قادر به نمایش چنین پرش‌‌هایی نخواهد بود. در واقع چنین پرشی نیازمند ساختاری فنری و قابل ارتجاع است. به محض این که قورباغه خود را آماده پرش می‌کند ماهیچه‌های ساق پا کوتاه شده و انرژی را در تاندون‌‌های کش آمده بارگیری می‌کند. در زمانی که قورباغه می‌جهد تاندون‌‌ها که اطراف استخوان قوزک پا را گرفته اند انرژی را رها می‌کنند و این انرژی قورباغه را به جلو فشار می‌دهد.
زبان چسبناک ـ زبان قورباغه عضلات چسبنده‌‌ای دارد و برای شکار حیوان کاربرد دارد، زیرا رشته‌ ای چسبناک است و به شکار می‌چسبد. قورباغه برای شکار کردن زبان خود را به سمت شکار برده و شکار به زبانش می‌چسبد و سپس آن را به داخل دهان فرو می‌برد. زمانی که زبان قورباغه با سطح تماس پیدا کند، شبیه به یک نوار چسب عمل می‌‌کند. قورباغه‌‌ها می‌توانند یک پشه را با سرعت قابل توجهی در هوا بقاپند. اما راز واقعی توانایی منحصر به‌ فرد آن‌‌ها در بزاق دهان است. بزاق چسبناک قورباغه یک مایع غیرنیوتنی است. یعنی می‌‌تواند هم به شکل مایع و هم به شکل جامد رفتار کند. این ترکیب غیرمعمول به قورباغه‌ها امکان می‌‌دهد حشرات، موش‌‌ها و حتی پرندگان کوچک را زودتر از آن ‌که ما بتوانیم ببینیم به دام بیندازد؛ در واقع پنج بار سریع ‌تر. وقتی صید به دام می‌افتد با نیرویی که ۱۲ بار بزرگتر از نیروی جاذبه است به سمت دهان قورباغه کشیده می‌‌شود. بنابراین نکته پیچیده در مورد زبان قورباغه قابلیت آن در گرفتن شکاری است که وزن آن ۱٫۴ برابر وزن بدن خود قورباغه است. کار بزرگی که از هیچ یک از ابزارهای ساخته دست بشر برنمی‌‌آید.
پژوهشگران با الهام از ویدئو مجازی از حمله قورباغه به یک حشره و بررسی دقیق رخدادی که در طول این ۷۰ میلی ثانیه رخ می‌‌دهد، دریافتند که ابتدا زبان بسیار نرم قورباغه مثل یک کش لاستیکی به بیرون کشیده می‌‌شود و به حشره می‌چسبد. زبان دور حشره می‌‌پیچد و قبل از این که حشره درک کند چه اتفاقی افتاده، آن را با پوششی از بزاق چسبناک احاطه می‌‌کند.
یک مثال از مایعات غیرنیوتونی مخلوط نشاسته ذرت و آب است. اگر این مخلوط را در یک فنجان هم بزنیم مثل یک مایع جریان پیدا می‌کند، اما اگر آن را به پایین فشار دهیم جامد می‌‌شود. بزاق دهان قورباغه به شکلی متضاد عمل می‌کند. وقتی زبان آغشته به بزاق به بدن شکار برخورد می‌‌کند، بزاق مایع می‌‌شود و در همه درزها و شکاف‌‌های بدن شکار منتشر می‌‌شود. وقتی قورباغه زبان خود را جمع می‌‌کند، بزاق غلیظ ‌تر و به این ترتیب جدا شدن شکار از زبان دشوارتر ‌ می‌‌شود.
نرمی‌زبان قورباغه نیز نقش مهمی‌در نگه ‌داشتن شکار بازی می‌کند. محققان دریافتند زبان قورباغه‌‌ها یکی از نرم‌ ترین مواد زیستی است که تاکنون شناخته شده است. زبان این موجودات ۱۰ برابر نرم تر از زبان انسان و تقریباً به نرمی‌بافت مغز است. وقتی زبان به سمت دهان بازمی‌گردد این امر باعث کیفیت الاستیکی زبان می‌‌شود. وقتی زبان و شکار چسبیده به آن در داخل دهان قورباغه جای می‌‌گیرند، بزاق خاصیت آبکی خود را دوباره بازمی‌‌یابد.
همچنین دانشمندان فیبرهای عضلانی مجزا در زبان قورباغه را با استفاده از آناتومی‌آن در مدل‌‌های سه‌ بعدی بررسی کردند و دریافتند ماهیچه‌‌های عضلانی که زبان را به جلو و عقب می‌‌برد در زیرسطح زبان قرار گرفته است. زمانی که قورباغه زبانش را جمع می‌‌کند، نیرو به طور مساوی در تمامی‌سطح زبان پخش می‌‌شود.
این یافته‌‌ها می‌‌تواند کمک به ساخت ابزارهای چسبناکی کنند که با سرعت قابل توجه و بدون هر گونه آسیبی می‌توانند اجسام ظریف را بگیرند. این ابزارها در میکروسکوپ‌‌ها کاربرد خواهند داشت.


اینستاگرام پرتوسازگار

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر