منوی کاربری

ايميل
ايميل
p.sazgar98@gmail.com
دفتر
دفتر
061-35519175
موبایل
موبایل
09165152502
قدر مورچه‌ها را بدانیم!

قدر مورچه‌ها را بدانیم!

مورچه‌ها ، نگهبانان و نظافتچی‌های طبیعت هستند

در حالی که بسیاری از افراد فکر می‌‌کنند مورچه‌ها آفت هستند، چنین نیست و در حقیقت مورچه‌‌ها کنترل ‌کننده مؤثری برای آفات هستند نه آفت. این موجودات ریز در کنترل آفات محصولات زراعی کارآمد، پایدار و ایمن عمل می‌ کنند و می ‌توانند اثر بزرگی بر سیاره ما بر جای بگذارند. هر چند این ایده که مورچه‌‌ها شکارچی هستند ممکن است خنده‌‌دار به نظر برسد، اما هر محصولی از کاکائو گرفته تا دانه‌‌های سدر می‌تواند از فواید این کنترل‌ کننده‌‌های کوچک آفات بهره‌ مند شود. علاوه بر این استفاده از مورچه‌‌ها به عنوان آفت ‌کش، روشی ارزان و ایمن نسبت به جایگزین‌های شیمیایی محسوب می ‌شود.
مورچه‌‌ها تقریباً در هر جایی هستند. آن‌ها در هر قاره‌ ای و حتی در دماهای منفی قطب جنوب نیز وجود دارند. تخمین زده می‌ شود که بالغ بر ۱۲ هزار گونه مورچه در سراسر جهان وجود دارد. درحقیقت باور بر این است که وزن توده مورچه‌ها روی زمین مشابه با وزن تمامی انسان‌ها است. مورچه‌‌ها شکارچیان خبره ‌ای هستند. آن‌ها ممکن است کوچک باشند اما توانا و قدرتمند هستند. یک مورچه می ‌تواند بیش از ۲۰ برابر وزن بدن خودش را حمل کند که شبیه این است که یک دانش ‌آموز ۱۲ ساله یک ماشین را بلند کند. مورچه‌‌ها می ‌توانند کرم‌ها، عنکبوت‌ها و حشراتی که از محصولات تغذیه می ‌کنند را شکار کنند؛ همچون گرگ‌ها، مورچه‌‌ها نیز دسته ‌جمعی شکار می ‌کنند تا بر یک شکار بزرگ همچون مارمولک غلبه کنند. همچنین ثابت شده است که مورچه‌ها بیش تر از شیرها، ببرها و گرگ‌ها، گوشت مصرف می‌کنند.
تمامی آن چه کشاورز باید انجام دهد این است که لانه مورچه‌‌ها را از طبیعت انتخاب کند، آن‌ها را در کیسه‌های پلاستیکی در بین سرشاخه‌‌های هرس ‌شده درختان قرار دهد و تا زمانی که بتوانند خانه خود را بسازند آن‌ها را با محلول شکر تغذیه کند فقط کافی است کشاورزان مطمئن شوند که مورچه‌ها آب کافی و سرشاخه‌های کافی دارند تا از جنگ بین آن‌ها ممانعت به عمل آید زیرا آن‌ها موجوداتی عصبی هستند. همچنین لازم است آن‌ها را از حشره‌ کش‌‌ها در امان نگه ‌دارند.
حشره شناسان می ‌گویند وقتی به جای آفت‌ کش از مورچه برای کنترل آفت استفاده می ‌شود، میزان محصولات تولیدی ۴۹ درصد افزایش می‌‌یابد. همچنین در این شرایط محصولات کیفیت بهتری دارند و بنابراین ۷۱ درصد درآمد بالاتری نصیب کشاورزان می‌ شود. استفاده از این روش موجب شده است درآمد محصولات انبه در استرالیا ۷۳ درصد بیش تر شود.
مورچه‌ها مراقبین بهداشتی جنگل‌ها هستند و همیشه در جایی که مورچه‌ها به سر می برند از وجود آفات و حشرات مزاحم خبری نیست و در این میان نیز مورچه‌های سرخ نقش بسیار مهمی در زندگی جنگل‌ها بازی می کنند. هر لانه مورچه شاید مرکب از یک میلیون سکنه باشد. یک چنین کلنی بسیار بزرگی از مورچه‌های سرخ جنگلی قادر هستند که چیزی حدود ۱۰۰ هزار آفت جنگلی را در طول یک روز از بین ببرند. آن‌ها از این آفت‌ها برای ذخیره غذایی خود استفاده می کنند. قلمرو شکار مورچه‌های سرخ را نوک بزرگ ترین درختان جنگل نیز شامل می شود.
۹۰ درصد شکار مورچه‌های سرخ را حشراتی تشکیل می دهند که برای انسان‌ها مزاحمت ایجاد می کنند. اما از آن زمان که خاصیت اعجاب انگیز اسید فورمیک مورچه‌ها کشف شد و نیز تخم آن‌ها به عنوان غذای پرندگان و ماهی‌ها مورد استفاده قرار گرفت، دیگر لانه‌های این حشر? کوچک شروع به از بین رفتن کرد. با از بین رفتن تعداد این مورچه‌ها، جنگل‌ها نیز در معرض خطر هجوم آفات و حشرات موذی قرار گرفتند. چرا که آن‌ها نگهبانان خود را از دست دادند. هر کلنی مورچه دارای چند اقامتگاه فرعی در طول تابستان است و در آن جا نیز تعداد بی شماری ملکه همراه مورچه‌های نر و سرباز زندگی می کنند. مورچه‌ها تعداد زیادی ملکه و مادر دارند و این‌ها افرادی هستند که می توانند در بقاء نسل کلنی‌ها نقش اساسی داشته باشند. در مدتی که این ملکه‌ها به حیات خود که بسیار طولانی هم هست، ادامه می دهند هزاران تخم سفید و کوچک می گذارند. مورچه‌های جوان و بالغ در حالی که مجهز به بال‌های شفاف و پوست مانندی هستند از حالت شفیرگی در می آیند و نرها و ماده‌های آن‌ها به زودی یکی پس از دیگری برای بر پا کردن کلنی‌های جدید آماده می شوند. این مورچه‌ها در لانه‌های جدیدی که بر پا کرده اند، بال‌های خود را از دست می‌دهند و بدون اتلاف وقت شروع به تخمریزی می‌کنند. بقاء نسل مورچه‌ها بستگی به عاملی چون قدرت باروری ملکه دارد و جنگل نیز برای ادامه حیات خود نیاز به مورچه‌ها دارد.
داشتن جنگل‌های سالم اهمیت بسیار بالایی در اقتصاد، شرایط آب و هوایی و تأمین آب یک سرزمین دارد. بنابراین اگر انسان‌ها خواهان داشتن چنین منابعی هستند می‌بایستی دست از نابود کردن نسل مورچه‌های جنگلی بردارند.
آمریکا سالانه حدود ۱۱٫۵ میلیارد دلار به تمیز کردن زباله‌‌ها اختصاص می ‌دهد. در شهرهای بزرگ هر نفر در هر سال چیزی حدود ۱۰ کیلوگرم زباله تولید می‌ کند که این به آن معنا است که سهم مورچه‌‌ها در تمیز کردن خیابان‌ها پیش پا افتاده ولی بسیار قابل توجه است. در حقیقت مقدار ذرات غذایی که مورچه‌‌ها و سایر بندپایان این شهر در هر سال جا به جا می ‌کنند از نظر وزنی معادل ۶۰ هزار‌هات ‌داگ یا ۶۰۰ هزار چیپس سیب زمینی است.
با وجود این که تنوع گونه ‌ای این جانوران در پارک‌های شهری بیشتر است، اما به نظر می‌رسد میزان غذای جابجا شده در چمن کاری‌های شهری به مراتب بیشتر از پارک‌ها باشد. این امر می‌ تواند ناشی از این مسأله باشد که مورچه‌هایی که در کلنی‌‌های بزرگ و پر تعداد زندگی می‌ کنند، سنگفرش‌‌ها را به عنوان محل زندگی ترجیح می ‌دهند. بازیافت یکی از اسرارآمیزترین خدماتی است که توسط مورچه‌ها ارائه می‌ شود و می ‌تواند نقش مهم و با ارزش این موجودات را پررنگ‌ تر کند.
مطالعات اخیر پژوهشگران دانشگاه آنجلینای شرقی در انگلیس نشان می دهد قارچ‌‌های تولید شده توسط نوعی مورچه آفریقایی، خواص آنتی باکتریایی دارد و در درمان باکتری‌های بیماری ‌زایی چون MRSAمؤثر است.آن‌ها موفق به شناسایی عضوی از خانواده باکتری‌ها به نام استرپتومایسس شدند که توسط نوعی مورچه آفریقایی به نام Tetraponera penzigiتولید می ‌شود. این باکتری جدید Streptomyces formicae و آنتی بیوتیک تولید شده توسط آن formicamycinsنام دارد. مورچه آفریقایی در لانه خود قارچ پرورش می ‌دهد. پژوهشگران با بررسی اکولوژی همزیستی باکتری‌های تولید کننده آنتی بیوتیک و قارچ لانه‌های مورچه به منبع با ارزشی از درمان‌های ضد عفونی دست یافتند.
مورچه‌های آفریقایی با درختان اقاقیای خاردار همزیستی دارند. این گیاه ساختاری پوک دارد که فضای مناسبی برای زندگی و کشت قارچ توسط مورچه است. پژوهشگران با بررسی قارچ موجود در این ساختار و توالی ژنوم آن دریافتند آنتی ‌بیوتیک‌ تولید شده توسط این باکتری‌ها با باکتری‌های بیماری زا از جمله MRSAمبارزه می ‌کند. این باکتری سبب بروز عفونت‌‌های کشنده در نقاط مختلف بدن از جمله پوست، جریان خون و محل جراحی می ‌شود. احتمال وجود این باکتری بیماری زا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بیشتر است. پژوهشگران امیدوارند با استفاده از این روش آنتی ‌بیوتیک‌هایی تولید شود که قادر به درمان برخی از بیماری‌های باکتریایی کشنده باشد.
سس مورچه یکی از چاشنی‌های مورد علاقه مردم کشور کلمبیا محسوب می شود و در ماه‌‌های آوریل تا ژوئن هر سال مزرعه‌ داران، مورچه‌ها را از مزارع و جنگل‌‌ها جمع‌‌آوری کرده و آن‌ها را به صورت سس درمی‌‌آورند.ساکنان و مزرعه‌‌داران سراسر کلمبیا در ماه‌‌های اولیه فصل بهار با جمع ‌آوری چندین تن مورچه از نوع «کولوناس»، آن‌ها را در ظرفی بزرگ قرار داده و به رستوران ‌داران می ‌فروشند. گفته می‌‌شود که این مورچه‌ها جزو حشرات مورد قبول روستاییان و ساکنان سراسر کلمبیا هستند و در طول ماه‌های آوریل تا ژوئن مردم این حشرات را از لانه‌‌هایشان جمع ‌آوری کرده و در پخت و پز و تهیه سس از آن‌ها استفاده می‌کنند. این نوع از مورچه‌ها به دلیل جثه بزرگی که دارند در غذاهای سنتی این کشور مورد استفاده قرار می‌ گیرند و به همین دلیل جزو غذاهای مورد علاقه و مهم مردم این کشور به شمار می روند.


اینستاگرام پرتوسازگار

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر