منوی کاربری

ايميل
ايميل
p.sazgar98@gmail.com
دفتر
دفتر
061-35519175
موبایل
موبایل
09165152502
مورچه خوار

مورچه خوار

مورچه خوار درختی مکزیکی

مورچه خوار درختی مکزیکی یا شمالی جثه ای متوسط دارد و دم آویز مانند آن به شکلی است که می تواند آن را به دور درخت ها حلقه کند. چشم ها و گوش هایش کوچک و پوزه اش کشیده است. خز بیشتر قسمت های بدن زرد کم رنگ و نواحی پهلوها، پشت و شانه هایش به صورت یک تکه سیاه رنگ است، به طوری که انگار جلیقه ای سیاه به تن دارد. وجود این رنگ بندی متمایز شناسایی این گونه را از مورچه خوار درختی جنوبی (یقه دار) که رنگ بدنش یک دست تر است آسان می کند. یک سوم سطح رویین دم مورچه خوار درختی مکزیکی از خز پوشیده شده است و بقیه آن هیچ پوششی ندارد. پاهای عقبی دارای پنج انگشت هستند ولی پاهای جلویی فقط چهار انگشت دارند.
اندازه و رنگ مورچه خوارهای مکزیکی نر و ماده یکسان و طول کل بدنشان از ۱۰۲ تا ۱۳۰ سانتی متر متغیر است که ۴۰ تا ۶۸ سانتی متر آن شامل دم می شود. وزن مورچه خوارهای بالغ بین ۲ر۳ تا ۴ر۵ کیلوگرم و طبق برخی منابع تا ۵ر۸ کیلوگرم است.
مورچه خوار درختی شمالی با نام علمی Tamandua mexicanaگونه ای مورچه خوار کوچک است که به خانواده مورچه خواران یا Myrmecophagidaeتعلق دارد. از راسته کرک دارها یا Pilosaو بالاراسته Xenarthraاست که این راسته آرمادیلو، تنبل و مورچه خوار
ابریشمی را هم شامل می شود. واژه Xenarthraبه مفاصل اضافی ستون فقرات مورچه خواران اشاره دارد که منحصر به این جانوران است و به آن ها قدرت لازم برای کندن لانه مورچه ها را می دهد. مورچه?خوار مکزیکی در جنگل های استوایی و نیمه استوایی جنوب مکزیک، آمریکای مرکزی و حاشیه نواحی آند شمالی زندگی می کند.
مورچه خوار درختی مکزیکی نیز مانند دیگر گونه های مورچه خوار بسیار با رژیم غذایی نامتعارف خود سازگار است. زبان بلند دارد و طول آن نسبت به نیاز جانور کم و زیاد می شود. بزاق غلیظی زبان را پوشانده است که به جانور امکان برداشتن مورچه ها و موریانه ها را می دهد. ماهیچه های این مورچه خوار به خوبی گسترش یافته اند و به یک استخوان لامی بزرگ متصل هستند و از بالای قفسه سینه گسترده می شوند. کل حفره دهانی برای جا دادن به زبانی بلند شکل گرفته و به قدری بلند است که قسمت عقبی سقف دهان هم سطح با پنجمین مهره گردن نزدیک به قاعده گردن است؛ به جای این که مانند بیشتر پستانداران در بالای حلق قرار بگیرد. ماهیچه های آرواره و فک تقلیل یافته اند و فک شکننده است. این گونه مورچه خوار مانند دیگر مورچه خوارها بدون دندان است.
مورچه خوار درختی مکزیکی بر خلاف مورچه خوار بزرگ (Giant Anteater) برای زندگی روی درخت ها سازگاری دارد. ماهیچه های قوی انگشت های پا و سفت بودن کف دست ها باعث می شوند که پاهای جلویی مانند قلاب عمل کنند. بدین ترتیب جانور قادر است به راحتی برآمدگی های سطوح را بگیرد و از آن ها بالا برود. انگشت میانی پای جلویی نیز ناخنی دارد که به طور غیر معمولی بزرگ است و نیرو و عملکرد اهرمی آن به قدری است که با استفاده از آن چوب را می شکافد تا از مورچه های درون آن تغذیه کند.
پراکندگی مورچه خوار مکزیکی از جنوب مکزیک تا آمریکای مرکزی، غرب کلمبیا، ونزوئلا، اکوادور و شمال غربی پرو گسترش دارد. وجود این مورچه خوار در تیپ های مختلف جنگلی از جمله جنگل های همیشه سبز، جنگل های برگ ریز، مرداب های مانگرو، جنگل های ابری و جنگل های دوباره استقرار یافته گزارش شده است. تا کنون چهار زیرگونه از مورچه خوار درختی شمالی یا مکزیکی (T. mexicana) شناسایی شده است:
T.m.mexicanaدر مکزیک، گواتمالا، بلیز، هندوراس و ال سالوادور؛ T.m.instabilisدر ونزوئلا و شمال کلمبیا؛ T.m.opistholeucaدر نیکاراگوئه، کاستاریکا، پاناما و بخش وسیعی از کلمبیا و بالاخره T.m. punensisدر اکوادور و پرو.
مورچه خوارهای درختی شمالی بیشتر شب فعال هستند، ولی در طول روز نیز فعالیت دارند و فقط حدود ۴۰ درصد از زمان خود را روی درخت ها به سر می برند. آن ها هشت ساعت در روز فعال هستند و بقیه ساعت ها را در حفره های درختی سپری می کنند. جانورانی منزوی هستند و مساحت قلمرویی که در آن زندگی می کنند بین ۲۵ تا ۷۰ هکتار است. گفته می شود که در فصل زاد و ولد اجتماعی می‌شوند، ولی این امر هنوز مورد تأیید زیست شناس ها قرار نگرفته است. جانوران شکارگری که از این مورچه خوارها تغذیه می کنند شامل جگوار و عقاب هارپی هستند.
تنها غذای مورچه خوارهای درختی شمالی مورچه ها و موریانه ها هستند که هر چه بزرگ تر باشند بیشتر مورد پسند مورچه خوارها واقع می‌شوند، اگر چه مشاهده شده است که مقادیر کمی میوه هم می‌خورند. آن ها می توانند در روز تا ۹هزار مورچه یا موریانه از ۵۰ تا ۸۰ لانه بیرون بکشند و بخورند. ابتدا با شامه خود محل لانه طعمه را شناسایی می کنند، سپس با چنگال های قدرتمند خود شروع به کندن لانه ها می کنند. با زبان باریک، چسبناک و بلندشان مورچه ها را بیرون می کشند، بدون این که صدمه جدی به لانه وارد کنند. شاید به این دلیل زمان زیادی را سر هر لانه مورچه صرف نمی کنند که مورچه ها با مهارت های دفاعی طبیعی خود سعی در دور کردن مورچه خوار از لانه شان دارند.
مورچه خوارها با استفاده از غده های ترشح کننده بو از خود نشانه می‌گذارند و بدین ترتیب با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.
بچه های آن ها از خود صداهایی در می آورند، ولی از مورچه خوارهای بالغ به ندرت صدایی به گوش می رسد. اگر مورد حمله قرار گیرند روی پاهای عقبی و دم خود تکیه می کنند در حین این که درخت یا تخته سنگی را تکیه گاه خود قرار می دهند و در این حالت به دشمن چنگ می زنند.
فصل مشخصی برای زاد و ولد مورچه خوارهای درختی شمالی وجود ندارد و ماده ها می توانند در تمامی طول سال باردار شوند.
مورچه خوارهای نر از طریق بوی بدن مورچه خوارهای ماده محل آن‌ها را تشخیص می دهند و با خرخرکردن ها و ضربه های پنجه هایشان جانور ماده را دعوت به جفت گیری می کنند. دوران بارداری بین ۱۳۰ تا ۱۹۰ روز طول می کشد و فقط یک نوزاد متولد می شود. بچه مورچه خوار ابتدا در لانه ای واقع در یک حفره درختی می ماند، ولی مدتی بعد با چسبیدن به پشت مادر حرکت را آغاز می کند. مورچه خوار نابالغ یک سال پس از تولد مادر خود را ترک می کند. طبق گزارش ها طول عمر مورچه خوار درختی شمالی در اسارت ۵ر۹ سال است.
مورچه خوارهای درختی شمالی در فهرست جانوران در خطر انقراض قرار دارند و طبق استاندارد رسمی مکزیک با شناسه NOM-059-ECOL-2001جزو جانورانی است که مناطق پراکندگی یا جمعیت آن ها کاهش پیدا کرده و زندگی آن ها در زیستگاه طبیعی در معرض خطر قرار گرفته است. در مقیاس جهانی این مورچه خوار به دلیل خرید و فروش غیر قانونی به گونه ای آسیب پذیر تبدیل شده است. به دلیل شناخت اندک این پستاندارهای منحصر به فرد جمعیت آن در معرض خطراتی مانند تخریب زیستگاه و استثمار از طبیعت قرار گرفته است. این نتیجه گیری در پژوهشی که در نیسادا، واقع در ایالت اوآخاکا، مکزیک صورت گرفته به دست آمده است. به دنبال پرس و جوهایی که از افراد محلی صورت گرفت مشخص شد که مورچه خوار مکزیکی را به عنوان حیوان خانگی خرید و فروش می کنند و نیز به دلیل باور غلطی که این جانور مغز سگ ها و حتی انسان ها را بیرون می آورد آن را می کشند. همچنین به این موارد باید تصادف با خودروها در جاده را نیز اضافه کرد. بهره گیری از استراتژی های حفاظتی مانند حفظ جمعیت در مناطق حفاظت شده در مورد این مورچه خوارها در مکزیک با مشکلاتی همراه است؛ به این دلیل که زندگی این گونه بسیار تخصص یافته و منحصر به فرداست، سازمان های مسؤول در مکزیک اطلاعات کافی در مورد این جانور و زندگی آن ندارند.


اینستاگرام پرتوسازگار

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر