منوی کاربری

ايميل
ايميل
p.sazgar98@gmail.com
دفتر
دفتر
061-35519175
موبایل
موبایل
09165152502
چرا حشرات از بین نمی روند؟ بخش اول

چرا حشرات از بین نمی روند؟ بخش اول

حشرات ۴۵۰ میلیون سال پیش از انسان‌ها روی زمین زندگی می‌کرده اند

حشرات ۴۵۰ میلیون سال پیش از انسان‌ها روی زمین زندگی می‌کرده اند و اکنون نیز با انسان‌ها زندگی می‌کنند. به طور حتم این موجودات میلیون‌ها سال پس از انسان‌ها نیز روی زمین باقی خواهند ماند.
هر چقدر سمپاشی می‌کنیم، منافذ و شکاف‌ها را مسدود می‌کنیم و هر شیوه جدیدی را به کار می‌بریم باز هم فراوان می‌شوند! اینها شکایت بیشتر افرادی است که در منازل، زمین‌های کشاورزی و انبارهای مواد خوراکی از حمله حشرات دل و خاطر خوشی ندارند. در حال حاضر بسیاری از سازمان‌ها، نهادها، مراکز پژوهشی و افراد زیادی نظیر پژوهشگران، کشاورزان، سرمایه گذاران و دیگر افراد به روش‌های گوناگون سعی در مبارزه با حشرات دارند و این مبارزه نه برای نابودی آنها، بلکه حداقل برای کاهش جمعیت این موجودات طبیعی محدود می‌شود.
سالانه بودجه سنگینی در تمامی‌کشورهای جهان توسط دولت‌ها و مراکز بین المللی صرف مبارزه با حشرات آفت و بیماری زا می‌شود. همچنین خسارت‌های سنگینی ناشی از حشرات آفت کشاورزی به اقتصاد کشورها وارد می‌آید. اما آنها همچنان در جنگ با ما کم نمی‌آورند و همیشه پیروز هستند.
با وجود این که انسان‌ها تمامی‌علم و تکنولوژی خود را علیه حشرات به کار می‌برند ولی موفق به کنترل آنها نشده اند. ما قبول کرده ایم که باید همیشه دستکم مقداری از محصولات غذایی و کشاورزی خود را با حشرات سهیم باشیم. به همین خاطر به ناچار همه ما حشرات را در کنار خود پذیرفته ایم و با آنها در خانه، شهر و تمامی‌نقاط دنیا همنشین شده‌ایم. این هم یکی از ویژگی حشرات در موفقیت آنها در بقا و انتشار است چرا که این موجودات به راحتی خود را با تمامی‌شرایط و حتی با سایر موجودات وفق می‌دهند. به همین خاطر است که مگس‌ها بدون ترس و واهمه به انسان‌ها نزدیک می‌شوند. سوسری‌ها در نزدیکی انسان‌ها به جستجوی غذا می‌پردازند. پشه‌ها با حیله و نیرنگ و در حالی که انسان‌ها خواب هستند به آنها حمله می‌کنند. حشرات خانگی پس از صدها سال خود را با شرایط محل سکونت انسان سازگار کرده اند. برخی از آنها در آشپزخانه‌ها، برخی در فاضلاب‌ها، دستشویی‌ها و باغچه‌ها، زیرزمین‌ها و دیگر جاها به فعالیت‌های زیستی خود می‌پردازند.
یکی از ویژگی‌های حشرات در موفقیت آنها، کوچک بودن جثه است. آنها می‌توانند خود را در هر منفذ و شکافی مخفی کنند. زاد و ولد سریع و تولید تخم‌ها و نوزادان فراوان از ویژگی عمده دیگر حشرات در ماندگاری و بقای آنها روی کره زمین است. حشرات رشد سریع و برخی از آنها مراحل رشدی مختلف دارند که این ویژگی به بقای آنها کمک فراوانی می‌کند. وجود مرحله تخم، لارو، شفیره و حشره بالغ به آنها کمک می‌کند که نسبت به شرایط مختلفی که در طول سال بر محیط زندگی حشره حاکم است، ایمن باشند. به طور مثال وقتی جنین برخی حشرات در تخم است، فصل زمستان بوده و از گزند سرما در امان هستند. زمانی هم که در بهار غذا فراوان است در دوران لاروی چربی بدن خود را افزایش می‌دهند تا در موقع کمبود غذا که مصادف با دوره شفیرگی است، به مشکل برنخورند. سرانجام زمانی هم که از شفیره خارج می‌شوند شرایط زیستی محیط آنها تغییر می‌کند و مواد غذایی دیگری در محیط وجود دارد و این برای حشره بالغی که رژیم غذایی خود را تغییر داده بسیار عالی است. البته باید یادآور شد که این ویژگی در انواع حشرات متفاوت بوده، ولی در کل پیرو یک روند ثابت است.
همان طور که گفته شد از دیگر ویژگی‌های حشرات که باعث موفقیت آنها می‌شود، اندازه کوچک آنها است که این خود امتیاز بزرگی محسوب می‌شود. شرایط زیستی، آب و هوایی و زمین شناسی کنونی به زیان موجوداتی است که دارای جثه بزرگ هستند. همچنان که امروزه می‌بینیم بیشتر جانوران و گیاهان عظیم الجثه نابود شده اند.
به بیان دیگر در حال حاضر همه چیز به نفع جانوران کوچک جثه است. جانوران کوچک با توجه به حجم و ابعاد جثه خود، سطح کمتری از بدن آنها در معرض تشعشعات جوی قرار می‌گیرند. حشرات در شرایط بد و در سرما و گرمای زیاد و عوامل نامساعد به راحتی در هر منفذی خود را مخفی می‌کنند. همچنین در برابر دشمنان طبیعی و انسان توانایی اختفای سریع را دارند. بیشتر حشرات دارای اندازه ای بین ۲ تا ۴۰ میلی متر هستند. کوچک ترین حشرات گونه ای قاب بال به طول ۲ر۰ میلی متر بوده و طویل ترین حشره هم گونه ای راست بال به طول ۲۶۰ میلی متر است.
برخی از حشرات بی دفاع و بزرگ جثه برای این که بقای خود را تضمین کنند از تکنیک استتار برخوردار هستند. این حشرات در هر محیطی که زیست می‌کنند به وسیله همرنگی و هم شکل کردن با محیط، خود را از دید دشمنان مخفی می‌کنند. همچنین این حشرات دارای پوشش سخت و غیر قابل نفوذ در برابر اشعه‌های خورشید و شرایط جوی زیان آور هستند.
حشرات بسته به شرایط محیطی، زیستی و روابطی که با سایر موجودات زنده دارند، دارای فیزیولوژی، فرم و ساختار بدنی مخصوص و متناسب هستند. حشره ای که در آب زندگی می‌کند دارای بدنی هیدرودینامیک و حشره‌ای که بیشتر پرواز می‌کند دارای بدنی آیرودینامیک و متناسب با نوع پرواز دارد. حشرات دونده دارای پاهای بلند و بدنی سبک هستند. حشرات زیرزمینی دارای پاهای قوی و حفار با بدنی قدرتمند و پوشش سخت هستند. ادامه دارد…


اینستاگرام پرتوسازگار

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر