منوی کاربری

ايميل
ايميل
p.sazgar98@gmail.com
دفتر
دفتر
061-35519175
موبایل
موبایل
09165152502
چرا حشرات از بین نمی روند؟ بخش دوم و پایانی

چرا حشرات از بین نمی روند؟ بخش دوم و پایانی

همان طور که در بخش نخست اشاره شد، حشرات دارای پوشش منحصر به فردی هستند

همان طور که در بخش نخست اشاره شد، حشرات دارای پوشش منحصر به فردی هستند که آنها را در برابر شرایط محیطی مقاوم کرده است. وجود پوششی به نام کوتیکول مهم ترین و اصلی ترین امتیاز حشرات در پایداری زیستی آنها به شمار می‌رود. این پوشش که بیشتر آن از ماده ای به نام کیتین تشکیل شده در آب، الکل، اسیدهای رقیق، بازها و شیره‌های گوارشی برخی از حیوانات نامحلول است. کیتین نوعی پلی ساکارید ازت دار است که با کربنات کلسیم و دیگر مواد، پوشش کوتیکول را تشکیل می‌دهند. این پوشش حشرات را در مقابل مواد شیمیایی نظیر سموم و آلاینده‌ها نفوذناپذیر می‌کند. کوتیکول مانع اتلاف آب بدن حشرات می‌شود و به همین خاطر است که این جانوران در شرایط خشکی و کمبود آب مقاومت فوق‌العاده‌ای دارند.
خون حشرات از دیگر ویژگی‌های آنها در سازگاری و مقاومت آنها است. حشرات دارای گلبول‌های بی رنگی هستند که یک سیستم دفاعی و ایمنی فوق العاده قوی در برابر انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها تشکیل می‌دهند. حشرات با کمک محتویات خونی و پوشش بیرونی خاص خود، در برابر بیشتر امواج و تشعشعات مقاوم هستند و به همین خاطر در طول میلیون‌ها سال از بلایا و حوادث در امان مانده‌اند. برخی از حشرات با سیستم ایمنی ویژه‌ای که دارند در برابر تشعشعات رادیواکتیو مقاوم هستند. نمونه بارز این موضوع بمباران هسته ای بود که در ژاپن اتفاق افتاد. در این حادثه تمامی‌موجودات زنده نابود شدند به جز چند حشره.
توانایی شگفت انگیز دیگر حشرات در سیستم تنفسی آنها است. حشرات خود را در خشکی و آب سازگار کرده اند. برخی حشرات ساعت‌ها در زیر آب می‌مانند بدون این که اکسیژنی در دسترس داشته باشند. این امتیاز فوق‌العاده‌ای برای جانورانی است که در نواحی سیل‌خیز یا بارانی و استوایی به سر می‌برند. باید یادآور شد که حشرات آبزی نیز وجود دارند که آنها هم در برابر شرایط احتمالی خشکی می‌توانند خود را وفق دهند. حشرات این توانایی را دارند که فعالیت‌های زیستی خود را کاهش دهند تا در شرایط نامساعد و کمبود مواد غذایی به حالت دیاپوز یا به عبارت ساده تر به خواب بروند.
در حالت دیاپوز با پایین آمدن فعالیت‌های زیستی نیاز حشره به اکسیژن نیز کاهش می‌یابد و به همین علت حشرات در زیر زمین و در شرایط کمبود اکسیژن می‌توانند مدت‌ها زنده بمانند. اندام‌های حسی حشرات نیز یکی از امتیازات مهم دیگر در موفقیت آنها است.
انواع حشرات دارای اندام‌های حسی فوق‌العاده پیشرفته‌ای هستند. برخی حشرات موهای حسی بسیار حساس به ارتعاشات، دما و دیگر عوامل محیطی دارند. آنها با کمک این موها کوچک ترین ارتعاشات و تغییرات محیطی را درک می‌کنند تا به موقع واکنش متناسب با آن را از خود نشان دهند.
حشرات با این توانایی‌های شگفت انگیز توانسته اند از صدها میلیون سال گذشته تاکنون بر زمین حکمفرمایی کنند و در برابر هر شرایط دشوار زیستی که روی زمین به وجود آمده از خود مقاومت نشان دهند و در حال حاضر نیز تمامی‌ابداعات بشر برای سرنگونی آنها موفقیت‌آمیز نبوده است و همچنان حشرات آفت و هم مفید در مقابل انسان ایستاده اند.
آنها نه فقط مقاومت کرده بلکه در هر شرایطی و در هر زمانی به نوعی خود را با عوامل نامساعد سازگار می‌کنند. بدون شک پس از انقراض انسان و سایر جانوران، این حشرات هستند که تداوم حیات را بر زمین حفظ می‌کنند.


اینستاگرام پرتوسازگار

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر