منوی کاربری

ايميل
ايميل
p.sazgar98@gmail.com
دفتر
دفتر
061-35519175
موبایل
موبایل
09165152502
حیات وحش در ماداگاسکار

حیات وحش در ماداگاسکار

70 میلیون سال پیش یعنی پس از آن که قاره ها از یکدیگر جدا شدند.......

70 میلیون سال پیش یعنی پس از آن که قاره ها از یکدیگر جدا شدند، سرزمین ماداگاسکار به صورت جزیره ای جدا از افریقا باقی ماند. این جدایی باعث شد که بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی در این جزیره باقی بمانند و در برابر برخی از عوامل انقراض در امان باشند. به همین خاطر در ماداگاسکار گونه های منحصر به فرد یا در اصطلاح «اندمیکی» وجود دارند که در هیچ جای دیگری از دنیا دیده نمی شوند. در واقع این جزیره همچون «کشتی نوح» باعث بقای جانوران و گیاهان بسیاری شده است که روزی در افریقا و سایر قاره ها زیست می کردند و امروزه تمامی آنها از بین رفته اند و اکنون فقط در ماداگاسکار دیده می شوند. همچنین به دلیل این که زمانی امریکای جنوبی به افریقا چسبیده بود و از طرفی افریقا به استرالیا متصل بود و قاره ای بزرگ به نام گندوانا را تشکیل می دادند، امروزه خویشاوندی های زیادی بین جانوران ماداگاسکار با امریکای جنوبی و استرالیا وجود دارد.
پستانداران ـ لمورها در این جزیره از تنوع
فوق العاده ای برخوردار هستند. این گونه از نخستیان در ظاهر به میمون‌ های معمولی شباهت دارند زیرا
چشم ‌های آنها در جلوی سر قرار گرفته است و با انگشتان دست و پا می ‌توانند شاخه درختان را بگیرند. در واقع تفاوت ‌های زیادی میان لمور و میمون وجود دارد. چشم بیشتر لمورها درشت و گرد است و پوزه آنها بیشتر به پوزه سگ و گربه شبیه ‌است تا به
میمون ‌های معمولی. لمورها خز نرم و لطیف و دمی بلند دارند. بیشتر لمورها در خانواده‌ های ده تایی زندگی می‌کنند. چنان که در برخی از میمون‌ ها دیده می ‌شود در میان این حیوانات، سلسله مراتب مشخصی وجود ندارد به این ترتیب که در خانواده آنها یک جانور برتر از بقیه نیست اما در بیشتر موارد ماده ‌ها بر نرها تسلط دارند. لمورها جانوران آرامی هستند و فقط با سر و صدا کردن و حرکت ‌های بدن از قلمرو خود دفاع می‌کنند و در موارد نادر به دشمن حمله می ‌برند. گونه هایی از لمورها به نام لمورهای دم حلقه ‌ای، دم خود را روی پای جلو که محتوی غده ‌هایی با بوی تند است می‌ کشاند سپس با تکان دادن دم، آن بو را در فضای اطراف پخش می ‌کند.
جنس ماده لمورها در ابتدای فصل باران یعنی در اواخر تابستان، یک بچه به دنیا می ‌آورد. در ابتدا نوزاد خود را به خز زیر شکم مادر می ‌چسباند اما چندی بعد، قوی تر می ‌شود و می‌ تواند بر پشت مادر سوار شود. بچه ‌ها معمولاً بعد از دو سال بالغ می ‌شوند. لمورها از برگ ها و میوه‌ ها تغذیه
می کنند. زمان اصلی غذا خوردن آنها هم سپیده دم و هنگام غروب آفتاب است اما ممکن است در طول روز هم فعال باشند.
نوعی از لمورهای شگفت آور، «آی آی» نام دارد. این جانور روزها در لانه بزرگی که روی درخت می ‌سازد، می ‌ماند و شب ها به میان شاخه‌ ها
می ‌رود تا نوزاد سوسک ‌ها و حشرات چوبخوار دیگر را شکار کند. آی آی با دندان ‌های نیش قوی
تونل ‌هایی که حشرات ساخته ‌اند را خراب می ‌کند سپس با انگشت دراز و باریک مانند قلاب خود طعمه را از مخفیگاه بیرون می‌ کشد.
تمامی گونه ‌های لمورها در خطر انقراض هستند. به این دلیل که زیستگاه آنها یعنی جنگل‌ ها از بین
رفته اند و نیز بومی های ماداگاسکار آنها را به عنوان غذا شکار کرده ‌اند. امروزه زیستگاه ‌های حفاظت شده ویژه ‌ای برای لمورها در نظر گرفته شده ‌است اما برخی از گونه ‌های لمور چنان کمیاب هستند که نگهداری از آنان در باغ وحش و زاد و ولد در آنجا تنها راه حفظ نسل این گونه محسوب می ‌شود.
گونه ای از پستانداران بومی در ماداگاسکار یافت می شوند که «تِنرک» نام دارند و از نظر جثه بسیار کوچک تر از موش ها هستند. تنوع جوندگان در ماداگاسکار بسیار کم است و از گونه های بارز آن
‌می‌توان «موش بزرگ مالاگاسی» را نام برد.
از پستانداران گوشتخوار تاکنون ۸ گونه از این جزیره یافت شده است. این گوشتخواران با دیگر گونه‌های نواحی مختلف زمین تفاوت دارند و در خانواده Eupleridaeطبقه بندی می شوند که بزرگ ترین آنها گونه ای شبیه به گربه است که «فُسا» نام دارد. این حیوان در فیلم کارتونی «ماداگاسکار» نقش یک حیوان بد جنس را بازی می کرد.
پرندگان ـ حدود ۲۸۰ گونه از پرندگان در این جزیره گزارش شده اند که بیش از ۲۰۰ گونه از آنها در این سرزمین زاد و ولد می کنند. حدود ۱۰۰ گونه پرنده بومی و خاص ماداگاسکار هستند. «چکاوک مالاگاسی» از پرندگان بسیار خوش آواز و ویژه جزیره ماداگاسکار است.
خزندگان و دوزیستان ـ حدود ۲۶۰ گونه خزنده در ماداگاسکار شناسایی شده است که ۹۰ درصد آنها مختص به این جزیره هستند. آفتاب پرست‌ها از خزندگان فراوان ماداگاسکار به شمار می روند که می‌توان گفت دو سوم از انواع آفتاب پرست‌های روی زمین در این جزیره زندگی می‌کنند. از سوسماران جزیره ماداگاسکار می‌توان از خانواده گکوها، اسکینک‌ها، مارمولک‌های دم حلقه‌ای و ایگواناهای ماداگاسکار را نام برد. بیش از ۶۰ گونه مار مشاهده شده است و جالب است که بدانید در ماداگاسکار هیچ گونه مار سمی و خطرناک وجود ندارد. ۵ گونه لاک پشت وجود دارد که ۴ گونه از آنها بومی ماداگاسکار هستند.
«کروکودیل نیل» بزرگ ترین خزنده این جزیره به شمار می رود که بسیار کمیاب است و علت کمیابی آن هم شکار بی رویه برای پوست این حیوان است.
بیش از ۲۵۰ گونه دوزیست در ماداگاسکار یافت می شود که به تازگی هم گونه های زیادی شناسایی شده‌اند. تقریباً تمامی این گونه ها بومی و متعلق به این جزیره هستند.
حشرات ـ ماداگاسکار سرزمین حشرات غول پیکر است. انواع حشرات و عنکبوتیان بزرگ در این جزیره یافت می شود. تنوع حشرات فوق العاده است و بسیاری از آنها بومی و متعلق به این ناحیه هستند. هزاران گونه از سوسک ها (قاب بالان) و پروانه های زیبا یافت می شود. شپش گردن دراز، نوعی بید که ستاره دنباله دار نام دارد و «بید شامگاه» از حشرات شگفت انگیز و فراوان هستند. انواع مانتیس های بزرگ جثه که برخی از آنها مانند برگ درختان به نظر می رسند. بیش از صد گونه سوسری وجود دارد که برخی از آنها بسیار بزرگ و جالب هستند. به طور کلی مادگاسکار دنیایی از حشرات رنگارنگ و شگفت انگیز است.زندگی دریایی ـ در سواحل ماداگاسکار هزاران گونه ماهی یافت می شود. انواع وال ها در سواحل جنوب غربی زندگی می کنند. لاک پشت های دریایی نیز سواحل این جزیره را برای تخمگذاری انتخاب
می کنند که منبع غذایی مردمان بومی سواحل به شمار می روند. قسمت های وسیعی از سواحل ماداگاسکار را جنگل های مانگرو تشکیل می دهد.
گیاهان ـ حدود ۱۵ هزار گونه گیاهی در ماداگاسکار شناسایی شده است که ۹۰ درصد آنها فقط در این سرزمین یافت می شوند. انواع گیاهان مانند «بااوباب ها»، بامبوها، نخل ها، «تاماریندها» و ارکیده ها وجود دارند.
در ماداگاسکار به جنگل های بارانی، جنگل های خشکی پسند، مراتع و بوته زارها
برمی خوریم که باعث شده اند در این سرزمین زیستگاه های جالب و منحصر به فردی را برای جانوران به وجود آورد.ماداگاسکار مجموعه‌ای
بی نظیر از شگفتی های طبیعت است که میراثی از میلیون ها سال گذشته هستند. در این سرزمین افسانه‌ای هزاران گونه جانوری وجود دارد که هنوز کشف نشده‌اند و همچون گنجی پنهان در صندوقچه اسرار آمیز طبیعت زندگی می کنند.اینستاگرام پرتوسازگار

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر