شرکت سمپاشی پرتو سازگار محیط ایرانیان
در حال بارگذاری...
شنبه 22 تیر 1398
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 102

کرم آسکاریس

انگل آسکاریس چیست؟ آسکاریس مشهورترین کرم حلقوی است که بعد از کرمک بالاترین نسبت آلودگی را در سطح جهان دارا می باشد . کرمی است بزرگ و گرد شبیه کرم خاکی ، به رنگ زرد که در درون روده کوچک بسر می برد و اندزه آن بین ۳۵ . ۱۵ سانتیمتر است. کرم‌های‌ گرد در لوله‌ گوارش‌ رشد می‌کنند این‌ انگل‌ها مسری‌ بوده‌ و در همه‌ سنین‌ دیده‌ می‌شوند، ولی‌ در کودکان‌ شایعترند.

 انگل آسکاریس چیست؟

آسکاریس مشهورترین کرم حلقوی است که بعد از کرمک بالاترین نسبت آلودگی را در سطح جهان دارا می باشد . کرمی است بزرگ و گرد شبیه کرم خاکی ، به رنگ زرد که در درون روده کوچک بسر می برد و اندزه آن بین ۳۵ . ۱۵ سانتیمتر است.

کرم‌های‌ گرد در لوله‌ گوارش‌ رشد می‌کنند این‌ انگل‌ها مسری‌ بوده‌ و در همه‌ سنین‌ دیده‌ می‌شوند، ولی‌ در کودکان‌ شایعترند.

ساختار بدن کرم‌های آسکاریس

قطر کرم‌ آسکاریس ماده تقریبا شش و نیم میلی متر است، و حدود بیست الی چهل سانتی‌متر طول دارند. پوست آن‌ها از کوتیکول صاف تشکیل شده است. کرم‌های آسکاریس نر که از نوع ماده خود کوچکتر اند، بین پنج تا پانزده سانتی‌متر طول دارند. رنگ پوست کرم آسکاریس بین زرد تا میخکی است و دو انتهای این کرم باریک و نازک می‌شوند. این نوع کرم‌ها دارای چهار خط ممتد سفید در طول بدنشان هستند، به صورتی که خط‌های کوچک نیز عمود بر این خط‌ها مشاهده می‌شوند.

روش گسترش و انتقال

تخم‌های کرم آسکاریس ممکن است توسط آب، خاک و غذای آلوده از موجودی به موجود دیگر منتقل شوند. در انسان تخم‌های این انگل تنها می‌توانید از طریق دست به دهان به درون بدن راه پیدا کنند. خوردن سبزی‌های نشسته، دست زدن به خاک، استنشاق گرد و غبار موجود در هوا و... شایع‌ترین راه‌های گسترش این انگل است. نوع خاصی از این انگل در گربه‌ها و سگ‌ها یافت می‌شود. متخصصان توصیه می‌کنند که حین نگهداری از حیوانات خانگی اهمیت زیادی به نظافت و بهداشت گربه‌ها و سگ‌ها بدهید. اگر آسکاریس موجود در بدن گربه‌ها وارد بدن انسان شود، به مرور زمان باعث کور شدن و از دست دادن بینایی خواهد شد.

اصلی‌ترین راه‌های پیشگیری

  • شست و شوی کامل دست‌ها قبل از خوردن غذا
  • هیچ‌گاه دست‌های آلوده خود را (به خصوص پس از تماس با خاک) وارد نکنید!
  • میوه‌ها و سبزیجات را کامل و دقیق بشویید، از لکه‌های گل و خاک روی آن‌ها غافل نشوید.
  • همیشه از یک سرویس بهداشتی مطمئن و پاکیزه استفاده کنید.
  • پس از اتمام بازی کودکان در محیط‌های باز، حتما دست و صورت آن‌ها را بشویید.
  • از ماندن در مکان‌هایی که احتمال وجود مدفوع حیوانات یا انسان وجود دارد، پرهیز کنید.

 

 

اینستاگرام پرتوسازگار

طراحی و پیاده سازی: راد رایانه