شرکت سمپاشی پرتو سازگار محیط ایرانیان
در حال بارگذاری...
چهار شنبه 26 تیر 1398
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 108

شپشک برنج

شپشک برنج، یکی از انواع آفات است که در محیط تاریک و مرطوب رشد می‌کند. از بین بردن شپشک برنج، معمولا کار ساده‌ای نیست بنابراین بهتر است که از ورود آن‌ها به ظرف برنج پیشگیری به عمل آید.شپشک برنج با نام علمی Sitophilus oryzae، آفت کوچکی است که به برنج و انواع غلات حمله می‌کند. لازم است با روش‌های صحیح نگهداری مواد غذایی در کابینت آشنا باشید تا با چنین مشکلاتی مواجه نشوید.

 آیا برنج شپشک زده برای سلامتی مضر نیست؟ 

عده­ ای تصور می­ کنند اگر برنجی شپشک زده باشد دیگر قابل استفاده نیست و خوردن آن باعث بیماری می­ شود اما در حقیقت چنین نیست. شپشک برنج به صورت مستقیم برای انسان خطری ندارد و نمی­ تواند ناقل هیچ گونه بیماری به انسان باشد اما مضرات شپشک برنج مربوط به آسیبی است که می­ تواند به غلات و خوراکی­های موجود در یک خانه یا انبار بزند و بیشتر ضرر آن جنبه ­ی اقتصادی دارد تا سلامتی.

مضرات شپشک برنج و آسیب­ های ناشی از آن عبارتنداز:

پودر شدن برنج

ظاهر ناخوشایند

حمله به سایر مواد غذایی

بهترین راه برای جلوگیری از شپشک زدن برنج و کاهش مضرات آن نگهداری برنج به صورت درست و اصولی است. برنج را باید در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید. داخل برنج قرص برنج یا مواد گیاهی همچون سیر و فلفل و زنجفیل خشک بریزید. و مهم­تر اینکه برنج را به گونه ­ای قرار دهید که به دیوار یا روی زمین نچسبد و امکان گردش هوا در ان وجود داشته باشد.

 

 

اینستاگرام پرتوسازگار

طراحی و پیاده سازی: راد رایانه