شرکت سمپاشی پرتو سازگار محیط ایرانیان
در حال بارگذاری...
شنبه 29 تیر 1398
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 110

گربه های ملوس

گربه های خانگی و به طور کلی گربه ها ، میتونن به انواع بیماریها مبتلا بشن که بعضی از اونها بسیار خطرناک هستن و ممکنه حتی تا پای مرگ ، گربه ی ملوس ما رو تحت تاثیر قرار بده .

بیماری  «خارش گربه»  منجر به مرگ انسان 

حدود 40 درصد گربه ها باکتری هنسله بارتونلا را با خود دارند که در اثر گزیده شدن توسط کنه یا مبارزه با گربه های مبتلا به آن ها منتقل شده و باعث بیماری می شود. گربه های مبتلا معمولا هیچ علائمی را نشان نمی دهند.

این باکتری در صورت انتقال به انسان باعث تب، سردرد، کاهش اشتها و خستگی می شود. اگرچه بیماری خراش گربه یک عفونت ملایم است و به راحتی قابل درمان است، اما در انواع شدید آن می توان به عفونت قلبی و تورم مغز منجر شود و حتی مرگبار باشد.

دو روی سکه

داشتن یک گربه در خانه به کاهش خطر ابتلای کودکان به مشکلات سلامتی در آینده کمک می‌کند. مطالعه محققان فنلاندی در سال ۲۰۱۲ روی ۳۹۷ کودک تازه متولد شده و ۱ ساله نشان می‌دهد که نگهداری از گربه در سنین پایین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و با بیماری‌های تنفسی و خطر ابتلا به آلرژی در سال‌های آتی مبارزه می‌کند. اما برخی دیگر از مطالعات نشان می دهد در عین حال که حیوانات باعث خوشحالی کودکان می‌شوند، می‌توانند برخی بیماری‌ها را هم ایجاد کنند و باعث طولانی شدن بیماری شوند. شایع‌ترین بیماری که ممکن است با حضور حیوانات مرتبط باشد، آلرژی است. اگر کودکی از زمان طفولیت با حیوانات خانگی تماس داشته باشد، زمینه ایجاد آلرژی (حساسیت) در او افزایش می‌یابد. آلرژی به حیوانات خانگی، واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به پوست، بزاق، ادرار یا مدفوع حیوانات است. به این معنا که اگر کودکی که نسبت به حیوانات آلرژی دارد، بقایای بدن حیوان را تنفس کند یا با بزاق، مو، پوست یا مدفوع حیوان تماس پیدا کند، سیستم ایمنی بدن او اعلام خطر کرده و هیستامین و ده‌ها ماده شیمیایی دیگر را برای مبارزه با ماده آلرژی‌زا آزاد می‌کند.

یکی از بیماری های شایع در گربه ها ، عفونت دستگاه ادراری

عفونت دستگاه اداری توی گربه های نر خیلی شایع تر از گربه های ماده است.

بیماری های مثانه خیلی خطرناکه و مسدود شدن مجرای ادرار می تونه کشنده باشه.

علائم عفونت دستگاه ادراری شامل دیده شدن خون توی ادرار، تکرر ادرار و اجتناب از ادرار در بستر خاکه.

بیماری های محیطی

یه سری بیماری ها هم هست که توی شرایط غیربهداشتی، ممکنه گربه خانگی بهش مبتلا بشه.

در این مورد میشه آلودگی به انگلهای خارجی مثل کک‌ها، جربها، کنه‌ها و همچنین بروز عفونتهای قارچی رو نام برد .

در نتیجه این آلودگیها خارش، موریختگی، التهاب پوست و همچنین جراحات ثانویه پوست ناشی از خارش اولیه ممکنه رخ بده.

بهترین وکارآمدترین راه پیشگیری از وقوع این چنین آلودگی هایی رعایت بهداشت مو و پوست حیوان، شانه کردن مداوم موها و شستن اوناست.

 

اینستاگرام پرتوسازگار

طراحی و پیاده سازی: راد رایانه