شرکت سمپاشی پرتو سازگار محیط ایرانیان

شنبه 09 آذر 1398
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 174

معرفی ۱۰ مورد از عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند

برخی از جانوران جهان، ظاهری بسیار عجیب و خارق‌العاده دارند. در این مقاله شما را با ۱۰ جانداری آشنا می‌کنیم که بدن شیشه‌ای و شفاف دارند.

حیوانات، یکی از جالب‌ترین و زیبا‌ترین شگفتی‌های طبیعت هستند. برخی از این جانوران ظاهری بسیار عجیب دارند و بیشتر شبیه موجودات فضایی هستند تا زمینی. ماهی‌های شفاف نمونه‌ای از این جانوران عجیب هستند که با بدن شیشه‌ای‌ خود از دید شکارچیان در امان می‌مانند و از خود محافظت می‌کنند. این ویژگی مختص ماهی‌ها نیست و برخی جانوران خشکی‌زی نیز از چنین قابلیتی برخوردار هستند. 

قورباغه‌ شیشه‌ای

قورباغه‌ی شیشه‌ای با پوست شفاف در میان درختان جنگل‌های کوهستانی مرطوب در مرکز و جنوب آمریکا زندگی می‌کند. قورباغه شیشه‌ای اغلب در هنگام شب ظاهر می‌شود و رنگ‌های پس‌زمینه‌ای برگ‌ها از طریق پوست شفاف این دوزیست قابل مشاهده است و همین امر باعث پنهان ماندن از چشم شکارچیان می‌شود. قورباغه‌ی ماده به‌صورت مستمر توده‌ی تخم‌های شفاف را که روی برگ‌ها قرار دارند، با کمک زبان خود مرطوب نگه می‌دارد. از درون بدن شفاف قورباغه شیشه‌ای، می‌توان اندام داخلی بدن از جمله قلب، روده و عروق خونی و حتی برگ گیاهان را مشاهده کرد. در سال ۲۰۱۱ هنگامی که تصور می‌شد نسل آن‌ها منقرض شده است، یکی از آن‌ها در کناره‌های رودخانه الیلا دیده شد.

پروانه‌ بال شیشه‌ای

پروانه‌های بال شیشه‌ای «The Glasswinged Butterfly» به‌عنوان یکی از عجیب‌ترین و زیبا‌ترین گونه‌های پروانه به شمار می‌روند؛ که با بال‌های شفاف خود، دارای زیبایی خاصی هستند. محدوده‌ی زندگی پروانه‌های بال‌شیشه‌ای بالغ در آمریکای مرکزی از مکزیک تا پاناما است و در آمریکای جنوبی فقط در ونزوئلا مشاهده شده است. یکی از زیباترین پروانه‌های دنیا، پروانه‌ی بال شیشه‌‌ای است که بال‌های بسیار نازکی دارد و البته جنس بال‌‌هایش به‌گونه‌ای است که می‌‌توان پشت آن را مشاهده کرد. این پروانه با نام "Greta Oto" شناخته می‌‌شود.

پهنای بال این گونه ۴۹ تا ۵۰ میلی‌متر و طول پاهای پیشین این پروانه، ۲۳ تا ۲۵ میلی‌متر است. زیستگاه این حشره‌ی عجیب در جنگل‌های مرطوب و استوایی است و از شهد گیاهان همان مناطق تغذیه می‌کند. پروانه بال شیشه‌ای از تیره‌ی فرچه‌پایان و از خصلت‌های آن، مهاجرت‌های طولانی است. درواقع بافت بین سیاهرگ‌های بال‌‌ها، مانند شیشه به نظر می‌‌رسد و فاقد رنگی است که در دیگر پروانه‌‌ها دیده می‌شود، همچنین لبه‌ی بال‌‌ها نیز به رنگ قهوه‌ای تیره است.

ماهی شیشه‌سر

این ماهی به دلیل داشتن چشمان برجسته و بشکه مانند با نام «چشم بشکه‌ای »خوانده می‌شود. این ماهی سری شفاف دارد و می‌توانید مغز آن را به‌راحتی مشاهده کنید. ماهی شیشه‌سر دارای حدود ۱۵ سانتیمتر طول است و از سال ۱۹۳۹ شناخته شده است؛ ولی اولین عکس آن در سال ۲۰۰۴ در سواحل عمیق مرکزی کالیفرنیا توسط سازمان تحقیقات آکواریومی گرفته شده است. ماهی شیشه‌سر، دهان کوچکی دارد و بیشتر بدنش توسط پولک‌های بزرگ پوشیده شده است.

نقاشی‌های قدیمی، سر شفاف ماهی را نشان نمی‌دادند؛ زیرا هنگامی که ماهی به سطح می‌آمد، این اثر از بین می‌رفت. بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیک، از جمله خصوصیات منحصر‌به‌فرد این ماهی، کمین کردن در عمق ۸۰۰ متری در پایین‌تر از سطح نفوذ نور خورشید، داشتن دو حفره‌ی مشابه با حفره‌‌های بینی انسان در مقابل سر و داشتن غشای کریستالی مایع در برابر چشم‌‌ها به‌‌منظور محافظت از آن‌ها است. در صورتی که این غشای کریستالی پاره شود، فشار موجود در عمق بالای دریا جاندار را از پا درخواهد آورد.

اختاپوس شیشه‌ای

این اختاپوس تنها ۲ سانتی‌متر عرض دارد و به دلیل داشتن بدن شیشه‌ای، تمام اعضای بدنش به‌خوبی دیده می‌شود. تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید، یکی از آن‌ها را در اعماق دریای تاهیتی نشان می‌دهد. اعضای بدن این جانور  تغییر رنگ می‌‌دهند و به استتار اختاپوس کمک می‌‌کنند.

مارماهی اروپایی

مارماهی‌‌های اروپایی در طول زندگی خود چندین بار تغییر رنگ می‌دهند. قبل از اینکه قسمت کناره‌ها و زیر شکم این مارماهی به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای دربیاید، ابتدا شیشه‌ای می‌شود. آن‌ها بعد از ۵ تا ۲۰ سال زندگی در آب‌های شور، چشم‌های بزرگ‌تری پیدا می‌‌کنند و پهلوهایشان نیز به رنگ نقره‌‌ای درمی‌‌آید. در حال حاضر، مارماهی‌‌ اروپایی یکی از حیوانات عجیب کشف‌شده در کره‌ی زمین است و با نام مارماهی نقره‌ای نیز شناخته می‌شوند.

جراح ماهی شیشه‌ای

جراح ماهی‌های شیشه‌ای (Juvenile Surgeonfish) در بسیاری از مناطق آبی، مانند نیوزیلند دیده می‌شوند. جالب است بدانید که والت دیزنی از این آبزی برای ساخت انیمیشن در جستجوی دوری/نمو استفاده کرده است. این ماهی در نهایت تا ۳۰ سانتی‌متر می‌تواند رشد کند و جزو ماهی‌های آکواریومی محبوب است.

ماهی مرکب شیشه‌ای

ماهی مرکب شیشه‌ای (Sharpear enope squid)، بدنی شیشه‌ای دارد که با نقطه‌هایی پر از سلول‌های دارای رنگ‌دانه پوشیده شده است و زیر چشم‌‌های آن نیز دیگر اعضای شفاف قرار گرفته‌‌اند. این نقاط روشن حتی رنگ عوض می‌کنند و به استتار این جانور کمک می‌کنند. این نوع ماهی‌ مرکب معمولا در اقیانوس‌های گرمسیر و نیمه گرمسیر و در عمق ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ متری یافت می‌‌شوند. در فارسی به این دلیل به آن ماهی مرکب می‌گویند که معمولا در مواقعی که احساس خطر می‌کند، از خود نوعی ماده‌ی سیاه‌رنگ همانند جوهر یا مرکب پخش می‌کند.

کفشدوزک لاک شیشه‌ای

این حشره که شبیه کفشدوزک است، به‌‌طور کامل شیشه‌ای نیست و فقط لاک آن شفاف است. این شفافیت برای گمراه نمودن مهاجمان کاربرد دارد و روی آن نشانه‌‌هایی به معنای هشدار ظاهر می‌شود. همان‌طور که در عکس می‌بینید، این حشره چند نوع مختلف دارد که محتویات زیر پوسته‌ی آن‌ها متفاوت و در عین حال بسیار زیبا هستند.

مورچه فرعون نیمه‌شیشه‌ای

مورچه فرعون، حشره‌ای ۲ میلی‌متری به رنگ زرد یا قهوه‌‌ای روشن و تقریبا شفاف است و به خاطر ایجاد مزاحمت، نوعی آفت به شمار می‌‌رود. فعلا خاستگاه اصلی این حشره مشخص نیست؛ اما در بخش‌های وسیعی از کره‌ی زمین از اروپا و آمریکا گرفته تا استرالیا و آسیای جنوب شرقی، یافت می‌شود.

پروانه‌ شیشه‌ای

یکی دیگر از حیوانات عجیب، پروانه‌ی شیشه‌ای است. این حشره زیبا، بال‌‌هایی شفاف دارد که باعث می‌شود پروانه، زیبایی بی‌حدوحصری داشته باشد. رنگ صورتی موجود در بال، این زیبایی را دوچندان کرده است.

طراحی و پیاده سازی: راد وب