شرکت سمپاشی پرتو سازگار محیط ایرانیان

شنبه 26 بهمن 1398
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 196

گزیدگی حشرات

شاید شما هم شنیده باشید که کسی در اثر نیش زنبور، جان خود را از دست داده باشد. علت این پدیده ، حساسیت شدید به نیش حشره است که باعث شوک می شود.

خوشبختانه اینگونه حساسیتها به نیش حشرات ، بسیار کمیاب و حتی به هنگام وقوع حادثه آرمان پذیر است .از نظر میزان شیوع بیماری در جامعه ، می توان گفت ، تقریبا حدود ۴ درصد مردم به گونه ای نسبت به گزش حشرات دچار حساسیت هستند که می تواند حفیف بوده یا چنان شدید باشد که حتی منجر به مرگ شود .
بشترین حشره هایی که نیش آنها حساسیت زاست ، عبارتند از گروه زنبورها( زنبور زرد ، عسل ، قرمز ، گاوی ، کاغذی ) و مورچه های قرمز درشت ، علاوه بر این بعضی از بند پایان نیز باعث حساسیت می شوند که از میان آنها می توان به پشه ، کک ، ساس ، شپش و کنه اشاره کرد . همچنین عنکبوت و عقرب و رتیل نیز جزو حشرات گزنده ای هستند که در پایان به آنها اشاره خواهد شد .

نشانه های حساسیت
به طور کلی ، کودکان بیش از بزرگسالان نسبت به نیش حشرات حساس هستند . حساسیت به نیش از واکنش های موضعی آرام تا موارد حساسیت شدید ( که حتی در موارد ناچیزی می تواند باعث شوک و تهدید کننده زندگی باشد) متغیر است .
مردان دو برابر بیش از زنان نسبت به گزش حشرات حساس هستند . لازم به یاد آوری است یک سوم کسانی که به نیش حشرات حساسیت دارند، در زمینه های حساسیتی دیگری مانند اگزما ، درماتیت ( سودا) کهیر، آسم و ..... هم آسیب پذیرند.
نشانه های زنبور گزیدگی به صورت سرخی، تورم و درد ملایم در محل گزش است که معمولا طی چند ساعت از بین می رود تورم ، ممکن است از محل گزش به نقاط بالاتر هم گسترش پیدا کند . مثلاً اگر زنبور نوک انگشت را نیش بزند و دست تا آرنج دچار تورم و سرخ رنگی می شود . گزش صورت باعث می شود تورم شدیدی در پلکها و یک نیمه از چهره و گاهی تمام چهره به وجود آید.

چنانچه گزیدگی در نواحی سروگردن رخ بدهد ، احتمال واکنشهای حساسیتی بیشتر است . برخی از افراد به دنبال گزش حشره ، دچار کهیر و جوشهای پوستی خارش دار می شوند . گاهی نیز حساسیت به صورت تنگی نفس ، تورم لبها و پوشش درونی دهان وگلو رخ می دهد.کشنده ترین واکنش به گزش حشرات ،شوک حساسیتی است . بیمار در مدت ۱۵ دقیقه پس از گزش ، دچار تورم و برافروختگی چهره کهیر سرتاسری ، ورم لب و دهان و گلو، تنگی نفس شدید ، تهوع و استفراغ ، دل درد و سردرد می شود . سپس حال عمومی بیمار بدتر شده دچار سرگیجه ، افت فشارخون و اغما ء میشود. این گروه بیماران را باید بلافاصله به بیمارستان منتقل کرد تا به سرعت ، درمان ویژه در مورد آنها انجام شود. هرگونه کوتاهی در این کار ، باعث به خطر افتادن جان بیمار می شود موچه قرمز نیز به گونه ای دیگر باعث حساسیت می شود . این مورچه دندانها را در پوست فرو کرده ، خود را محکم نگه می دارد وآنگاه مانند زنبور ، نیش خود را که بر پایانه شکم است چندین باردر پوست فرو می کند آنگاه طی ۲۴ ساعت ، ضایعات پوستی به صورت تاولهای چرکی ریزی پدیدار می شود و چنانچه فرد حساس باشد ، دچار شوک حساسیتی می شود.
گزش حشرات دیگر ، معمولا خفیف بوده و در موارد بسیار اندکی ممکن است شوک حساسیتی کشنده رخ بدهد گزش حشراتی نظیر پشه ، سوسک ، کک ، ساس و شپش باعث برآمدگی و خارش موضعی ، کهیر وگاهی تنگی نفس می شود.
نکته ای که باید در نظر داشت این است که گزش های متعدد به وسیله گروهی از زنبورها می تواند سبب مسمومیت به زهر زنبور شود که اگر شدید باشد می تواند خطرناک و کشنده شود برای مثال اگر کسی بدون پوشش مناسب به کندوی زنبور عسل نزدیک شود ، چنانچه حدود ۱۰۰ زنبور او را نیش بزنند مسلماً برایش مسمومیت رخ می دهد.

گزش عنکبوتها
خطرناکترین عنکبوت ، عنکبوت بیوه سیاه است این عنکبوت سیاره رنگ و بزرگ بوده و ماده آن پس از جفتگیری نر را می خورد زهر این عنکبوت دارای سه اثر زیانبار برای یاخته های بدن و اعصاب است .
پس از گزش درد تیز و شدیدی در محل گزش احساس می شود سپس نشانه های بالینی در مدت ۱۵ تا ۶۰ دقیقه آشکار می شود که در برگیرنده لرز، تهوع ، استفراغ ، دل دردهای شدید، درد ساق پا و عرق ریزی است .
شکم دردناک و سفت می شود و شخص بی قرار و تحریک پذیر می شود ، در محل گزیدگی هم پس از یک ساعت تاول پدیدار میشود که با گذشت حدود ۱۰ ساعت سیاه می شود.

درمان:
مراجعه به پزشک قبل از هر اقدام توصیه می شود
ـ تمیز نگه داشتن محل گزیدگی
ـ کمپرس موضعی سرد جهت تسکین درد روزانه چندبار
ـ بی حرکت پایین تر نگه داشتن عضو از سطح قلب
ـ واکسن کزاز زده شود.
ـ در صورت لزوم استفاده از آنتی هیستامین و ضد درد ( بجز آسپرین )

طراحی و پیاده سازی: راد وب