شرکت سمپاشی پرتو سازگار محیط ایرانیان
در حال بارگذاری...
سه شنبه 04 تیر 1398
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 36

زنبورهای بی‌عسل مزاحم نیستند

همشهری آنلاین: کارشناسان محیط زیست نقشه‌ای از جمعیت زنبورهای بی‌عسل انگلیس تهیه کرده‌اند که توزیع گونه‌های مهم این حشره را نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا، داده‌های ضبط شده توسط داوطلبان به شناخت بهتر محل زیست این حشره در علفزارها، نواحی جنگلی و شهرهای کوچک کمک می‌کندمحققان می‌گویند که زنبورهای بی‌عسل حشراتی بدنام اما نیازمند توجه هستند. به گفته آنها این حشرات که با واژه‌هایی مثل "مزاحم" و "بی‌فایده" توصیف می‌شوند، موجوداتی مفید هستند چون آفات را مهار می‌کنند.
دکتر "سیریان سامرز" از دانشگاه کالج لندن گفت که زنبورهای بی‌عسل (wasp) آفت‌کش‌های طبیعت هستند و اگر نباشند مجبور خواهیم بود برای کنترل حشرات مزاحم از آفت‌کش‌های خیلی بیشتری استفاده کنیماو گفت: اینها اعضای بدنام دنیای حشرات هستند در حالی که باید آنها را حشرات مفید بدانیم - آنها به ما خدمت می‌کنند و ما کاملا این خدمت را نادیده می‌گیریمدکتر سامرز و پروفسور "آدام هارت" از دانشگاه "گلوسسترشر" ایده مطالعه زنبورهای بی‌عسل را مطرح کردند تا باعث جلب توجه به این حشرات و نقش آنها در طبیعت شونددر مجموع دو هزار نفر در این پروژه "شهروند-دانشمند" در اواخر تابستان ۲۰۱۷ شرکت کردند و بیش از شش هزار نمونه را برای شناسایی ارسال کردنداز این داده‌ها برای تهیه نقشه‌ای که توزیع زنبورهای بی‌عسل و زنبورهای سرخ را نشان می‌داد استفاده شد.
زنبور بی‌عسل "آلمانی" و زنبور بی‌عسل "جلیقه‌زرد" رایج‌ترین انواع بودند که هر کدام ۴۴ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. زنبور سرخ اروپایی تشکیل‌دهنده شش درصد جمعیت است و دو گونه نادرتر هم پیدا شدنتایج این مطالعه در نشریه "حفاظت از حشرات و تنوع آنها" منتشر شده است. 


اینستاگرام پرتوسازگار

طراحی و پیاده سازی: راد رایانه