شرکت سمپاشی پرتو سازگار محیط ایرانیان
در حال بارگذاری...
سه شنبه 04 تیر 1398
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 38

اصلی ترین ویژگی ها و مشخصه های خزندگان

یک خزنده دقیقاً چیست؟ وقتی صحبت از خزندگان به میان می آید خیلی سریع از تعدادی از آنها نام می بریم. به عنوان مثال لاک پشت گاز گیرنده، ایگوانای خشکی گالاپاگوس و مارمولک دم- برگی خزنده هستند .

اما سختی کار آن جا است که بخواهیم به طور دقیق توضیح دهیم چرا این موجودات خزنده اند و چه تفاوت هایی آنها را از دوزیستان، ماهی ها و پستانداران متمایز می کند. در این مطلب درباره پنج ویژگی اصلی خزندگان از آناتومی شان گرفته تا تخم های با پوسته سخت شان اطلاعاتی ارایه می شود.

خزندگان جانوران مهره داری با چهار دست و پا هستند
همه خزندگان از چهاراندامان (تتراپاد) هستند که معنی ساده اش این است که یا چهار دست و پا دارند (مانند لاک پشت و تمساح) و یا از نسل جانورانی با چهار دست و پا هستند (مانند مارها). همچنین خزندگان جانورانی مهره دارند، بدین معنی که ستون فقراتی دارند که محل قرارگیری نخاع است و در طول بدن شان امتداد یافته -خزندگان در این مشخصه با پرندگان، ماهی ها، پستانداران و دوزیستان شریک اند.
از نظر تکاملی، خزندگان بین دوزیستان (که پوست مرطوب دارند و لازم است که نزدیک بدنه های آبی بمانند) و پستانداران (که متابولیسم جانوران خونگرم را دارند به این معنی که سوخت و سازشان زیاد است و انواع متنوعی از آنها در داخل همه زیستگاه های روی زمین یافت می شوند) قرار دارند.

بیشتر خزندگان تخم گذارند
خزندگان جانورانی آمنیوت (amniote) هستند به این معنا که ماده ها تخم هایی می گذارند که حاوی یک کیسه الاستیک (کشسان) است و در داخل آن جنین ایجاد می شود. بیشتر خزندگان تخم گذارند و تخم هایی با پوسته سخت می گذارند اما چند مارمولک فلس دار بچه زا هستند یعنی جنس ماده بچه ای که داخل بدنش رشد می کند را به دنیا می آورد. (ممکن است فکر کنید که تنها پستانداران بچه زا هستند اما این درست نیست؛ نه تنها برخی از خزندگان بچه به دنیا می آورند بلکه گونه های خاصی از ماهی ها هم بچه زا هستند!)
بیشتر خزندگان از این نظر با پستانداران تفاوت دارند که خزندگان فاقد جفت هستند. جفت بافت خاصی است که در پستانداران وجود دارد و جنین در حال رشد در داخل آن پرورش می یابد.

پوست خزندگان با فلس (یا سپرچه) پوشیده شده است
فلس های خزندگان، که از اپیدرم (خارجی ترین لایه پوست)، ایجاد می شوند، صفحاتی کوچک و سخت اند که از پروتئین کراتین ساخته شده اند. سپرچه ها یا لاکچه ها، مانند لاک لاک پشت ها و زره کروکودیل ها، از نظر ظاهر و عملکرد مشابه فلس ها هستند، اما ساختارهایی استخوانی اند که در یک لایه عمیق تر پوست، یعنی درم تشکیل می شوند.
فلس ها و سپرچه ها از خزندگان محفاظت می کنند و همچنین جلوی از دست رفتن آب را می گیرند؛ در بسیاری از گونه های خزندگان، اشکال و رنگ های این ساختارها در اختلافات بر سر قلمرو و نمایش های ابراز علاقه نقش بازی می کنند.
به یاد داشته باشید که گرچه همه خزندگان فلس دارند اما این یک ویژگی منحصر به فرد خزندگان نیست (شاهد آن پروانه ها، پرندگان، ماهی ها و مورچه خوارها هستند.)

خزندگان متابولیسم جانوران خونسرد را دارند
دمای بدن جانوران خونسرد به وسیله دمای محیط شان تعیین می شود. این در تضاد با متابولیسم (سوخت و ساز) حیوانات خونگرم است که دمای بدن شان در محدوده کوچکی ثابت باقی می ماند و به میزان زیادی مستقل از شرایط بیرونی است. از آنجایی که خزندگان خونسرد یا اکتوترمیک اند باید در مقابل نور خورشید حمام آفتاب بگیرند تا دمای درون بدن شان افزایش یابد که به نوبه خود اجازه سطح بالاتری از فعالیت را می دهد (بنا بر یک قاعده، مارمولک های گرم سریع تر از مارمولک های سرد می دوند.)

هنگامی که خزندگان بیش از حد گرم می شوند، در سایه پناه می گیرند تا خنک شوند و دمای بدن شان به دمای ایمن تر برایشان برگردد. در شب هم بسیاری از گونه ها تقریباً بی حرکت هستند.

خزندگان با کمک ریه نفس می کشند
یکی از مهم ترین ویژگی های جانوران این است که به طور مؤثری اکسیژن را که سوخت مولکولی است و انرژی فرایندهای متابولیک را تأمین می کند، جمع آوری و مورد استفاده قرار می دهند. همه خزندگان شامل مارها، لاک پشت ها، کروکودیل ها و مارمولک ها با ریه ها که به وسیله آنها از هوا تنفس می کنند مجهز شده اند.
البته انواع مختلف خزندگان از واسطه های تنفسی متفاوتی استفاده می کنند. (به عنوان مثال مارمولک ها با استفاده از همان عضلاتی که با آنها می دوند تنفس هم می کنند که به این معنی است که باید نفس شان را در هنگام حرکت نگه دارند. در حالی که کروکودیل ها دیافراگم های انعطاف پذیرتری دارند که آزادی عمل وسیع تری در هنگام حرکت به آنها می دهد.)
به عنوان یک قاعده کلی، ریه های خزندگان پیشرفته تر از دوزیستان است اما در مقایسه با پرندگان و پستانداران پیچیدگی کمتری دارد.

 
اینستاگرام پرتوسازگار 

طراحی و پیاده سازی: راد رایانه