شرکت سمپاشی پرتو سازگار محیط ایرانیان

سه شنبه 04 تیر 1398
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 41

داروی پیشگیری از ایدز دو سال دیگر به بازار می‌آید

همشهری آنلاین: شرکت گیلاد (Gilead) که یکی از غول‌های داروسازی در جهان است اعلام کرد که داروی انحصاری خود موسوم به ترووادا (Truvada) که یک داروی پیشگیری از ایدز است را در سال ۲۰۲۱ عرضه خواهد کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از انگجت، شرکت گیلاد موفق به ساخت داروی پیشگیری از ابتلاء به ویروس اچ‌آی‌وی که عامل بیماری است شده و اعلام کرده که در سال ۲۰۲۱ این دارو را در دسترس عموم قرار خواهد دادگفته می‌شود این دارو تا ۱۵ ماه دیگر برای تولید در ایالات متحده آمریکا آماده می‌شود. سخنگوی این شرکت می‌گوید: ما انتظار عرضه عمومی ترووادا را تا سال ۲۰۲۱ در ایالات متحده نداریماین شرکت اختراع خود را با یک شرکت داروسازی بزرگ دیگر به نام توا (Teva) به اشتراک گذاشته است تا عرضه عمومی آن تسریع شود اما به نظر می‌رسد این اشتراک‌گذاری به اندازه کافی منجر به کاهش قیمت این دارو نخواهد شد.
گیلاد در حال حاضر هزینه مصرف یک ماهه ترووادا را بین ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار تخمین می‌زند.
بر اساس یک مطالعه منتشر شده توسط مؤسسه ملی بهداشت آمریکا، ترووادا می‌تواند خطر ابتلاء به اچ‌آی‌وی را تا ۹۹ درصد کاهش دهد.
کارشناسان امیدوارند این دارو با قیمت پایین‌تری عرضه شود تا به دست افراد بیشتری برسد.
اچ‌آی‌وی ویروسی است که با مختل کردن کارکرد و ویران کردن گونه‌ای از یاخته‌های مسؤول هماهنگی ایمنی منجر به نقص دستگاه ایمنی بدن انسان می‌شود که به آن ایدز می‌گویند. از زمان ورود HIV به بدن تا بروز ایدز ممکن است بین ۶ ماه تا ۱۰ سال یا بیشتر به درازا بکشد. در این مدت اگرچه فرد به ظاهر تندرست به نظر می‌رسد، ولی ممکن است ویروس از او به دیگران سرایت کند.
اچ‌آی‌وی عمدتاً از طریق آمیزش جنسی محافظت نشده، انتقال خون آلوده و سر سوزن آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل می‌شود، در حالی که بعضی از مایعات بدن مانند بزاق و اشک قادر به انتقال آن نیستند.


 


اینستاگرام پرتوسازگار

طراحی و پیاده سازی: راد وب