شرکت سمپاشی پرتو سازگار محیط ایرانیان

سه شنبه 04 تیر 1398
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 42

کشف ماهی مقاوم به آلودگی

همشهری آنلاین: محققان موفق به کشف یک گونه ماهی در آب‌های کانال کشتی‌رانی هوستون شده‌اند که می‌تواند در آب‌هایی با سطح آلودگی هزار برابری سطح خطرناک برای حیات‌وحبه گزارش ایرنا از روزنامه دیلی‌میل، سازش با محیط بخش جدانشدنی از فرایند زنده ماندن بسیاری از گونه‌های حیوانات است.

به‌ندرت اتفاق می‌افتد که فرآیند تکامل، گونه‌ای از موجودات را نسبت به آلودگی‌های تولیدی انسان مقاوم کند.به‌تازگی محققان دانشگاه «بایلور» در آمریکا در یک مطالعه با آزمایش یک گونه ماهی به نام Gulf killifish در ۱۲ مکان به‌ شدت آلوده متوجه شدند که جنین‌های این ماهی نسبت به یک آلاینده به نام «بیفنیل پلی‌کلر شده» که کشنده محسوب می‌شود، مقاوم‌اند.
به گفته محققان، این ماهی می‌تواند سطحی از بیفنیل پلی‌کلر شده را تحمل کند که هزار برابر قوی‌تر از سطحی است که برای حیات‌وحش خطرناک محسوب می‌شود. راز بقای این ماهی‌های کوچک وجود ژن‌هایی از گونه دیگر همین ماهی به نام Atlantic killifish است که حدود هزار و ۵۰۰ مایل دورتر و در اقیانوس آتلانتیک زندگی می‌کنندمحققان انسان‌ها را عامل انتقال این ماهی‌های کوچک آب شیرین از اقیانوس آتلانتیک به منطقه مذکور می‌دانند و می‌گویند: ژن گونه آتلانتیکی این ماهی کوچک (Atlantic killifish) دارای قسمتی است که باعث شده گونه Gulf killifish نسبت به آلاینده‌ها مقاوم شود. زندگی کند.


 


اینساگرام پرتوسازگار

طراحی و پیاده سازی: راد وب