شرکت سمپاشی پرتو سازگار محیط ایرانیان

سه شنبه 04 تیر 1398
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 46

زنبورهای ریاضیدان

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی «ساینتیفیک امریکن»، باور عام بر این است که برای انجام محاسبات ریاضی، به مغز بزرگی چون مغز انسان نیاز است. با این وجود، مطالعات پیشین دانشمندان اثبات کرده بود که دیگر حیوانات چون شامپانزه‌ها، میمون‌ها و حتی کبوترها قادر به انجام حدی از جمع و تفریق هستند.

حال پژوهش‌های جدید نشان داده‌اند که زنبورهای عسل با مغز کوچک خود که به اندازه یک دانه کنجد است نیز از پس انجام محاسبات ساده ریاضی برمی‌آیند.
محققان برای بررسی قابلیت زنبورهای عسل برای انجام جمع و تفریق‌های ریاضی، بر روی گروهی از آن‌ها ۱۰۰ آزمایش انجام دادند. آن‌ها این زنبورها را در مارپیچی Y شکل قرار داده و تعداد مشخصی شکل زرد و آبی به آن‌ها نشان دادند، رنگ زرد به معنای تفریق و آبی به معنای جمع بود.زنبورها در ادامه وارد «تالار تصمیم» (decision Chamber) می‌شدند که در آن جواب درست در یک طرف و جواب غلط در طرف دیگر قرار داشت. اگر جواب درست را انتخاب می‌کردند، با یک محلول شیرین تشویق می‌شدند و در غیر این صورت، آب تونیک تلخ دریافت می‌کردندپژوهشگران برای کسب اطمینان از این که بو در انتخاب زنبورها تأثیری ندارد، این آزمایش را یک بار دیگر و این بار بدون پاداش و مجازات، تکرار کردنددر ابتدا، زنبورها جواب‌ها را به‌طور تصادفی (رندوم) انتخاب می‌کردند.آن‌طور که «اسکارلت هاوارد» از محققان عصب‌شناسی و علوم شناختی در دانشگاه پل ساباتیه فرانسه، می‌گوید، «می‌بینید که قابلیت محاسباتی زنبورها از سطح شانس ۵۰ درصد آغاز می‌شود که در آن پاسخ‌ها را به‌طور رندوم انتخاب می‌کنند.
با گذشت زمان توان آن‌ها به ۸۰ درصد افزایش می‌یابد و عملکرد خوبی را از خود نشان می‌دهندبه گفته وی، زنبورها حتی قابلیت جمع و تفریق درست عددی که تا به‌حال ندیده بودند را نیز داشتندجزئیات این تحقیق در مجله Science Advances در دسترس است.


 


اینستاگرام پرتوسازگار

طراحی و پیاده سازی: راد وب