شرکت سمپاشی پرتو سازگار محیط ایرانیان

سه شنبه 04 تیر 1398
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 47

نگرانی فعالان محیط زیست در روز جهانی زمین

همشهری آنلاین: سرعت گرفتن انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر که حتی هنوز شناسایی و ثبت نیز نشده‌اند، موجب نگرانی شدید فعالان محیط زیست شده و این موضوع را به شعار روز جهانی زمین پاک در سال ۲۰۱۹ تبدیل کرده است.

به گزارش ایرنا، امروز ۲۲ آوریل (مصادف با دوم اردیبهشت) در بحبوحه تمام بحران‌های زیست محیطی از بالا آمدن سطح اقیانوس‌ها و آب شدن یخ‌های قطبی گرفته تا از بین رفتن بسیاری از گونه‌های جانوری، چهل و نهمین روز جهانی زمین را جشن می‌گیریم.

پیامدهای ناشی از تغییرات گسترده اقلیمی امروز از همیشه نگران‌کننده‌تر و ملموس‌تر هستند، شرایطی که بیش از هر چیز نتیجه رفتار غیرمسئولانه و سهل‌انگارانه انسان‌ها با طبیعت است.
با وجود غفلت دولت‌ها و اصحاب قدرت، جریان‌ها برای حمایت از محیط زیست و آگاهی‌افزایی در این باره ادامه دارد. تجمعات و اعتراضات دامنه‌دار و مستمر هفته‌های اخیر در کشورهایی چون هند، استرالیا، فرانسه، آلمان و انگلستان؛ به نوبه خود از عزم مردم دنیا برای نجات این کره خاکی که حیاتمان به آن وابسته است، حکایت دارد.
فرا رسیدن روز زمین پاک نیز به نوبه خود فرصت دوباره‌ای برای مرور مسائل و معضلات زیست محیطی و ارائه راهکارهای مناسب و کارآمد در جهان را، فراهم می‌کند.

تاریخچه
ایده نامگذاری روزی به عنوان روز زمین پاک، پس از نشت نفت در سواحل کالیفرنیا در سال ۱۹۶۹ که به نابودی ۳ هزار و ۵۰۰ پرنده انجامید؛ به ذهن گیلورد نلسون سناتور آمریکایی رسید. این ایده که سرانجام در ۲۲ آوریل سال ۱۹۷۰ عملی شد، ۲۲ میلیون آمریکایی را در اعتراض به آسیب‌های وارده به محیط زیست به خیابان‌ها کشاند و از آن سال به بعد ۲۲ آوریل به میعادگاهی برای تجدید میثاق‌های زیست محیطی بدل شد.
روز زمین پاک در سال ۱۹۹۰ به یک مناسبت جهانی تبدیل شد و امروزه در بیش از ۱۹۰ کشور جهان به رسمیت شناخته می‌شود.

شعار امسال، حفاظت از گونه‌های در خطر انقراض
محور فعالیت‌ها در روز زمین پاک در سال گذشته بر خطرات ناشی از اثر آلاینده پلاستیک بر دریا و اقیانوس‌های جهان بود. هدف فعالان محیط زیستی در این روز، بر بالا بردن آگاهی‌ها در مورد اثرات مخرب بطری‌های یک بار مصرف و دیگر آلاینده‌های پلاستیکی تمرکز داشت.
اما محور روز زمین پاک امسال بر حفاظت از حیوانات، حشرات و دیگر گونه‌های در خطر انقراض زمین است.
تمرکز اصلی فعالیت‌ها در این روز، به از بین رفتن زیستگاه‌ها و تسریع انقراض گونه‌های در خطر خواهد بود که به طور مستقیم با فعالیت‌های انسانی که باعث تغییرات اقلیمی، بیابان‌زایی و آلودگی می‌شود، پیوند دارند.
شکار غیرمجاز، از بین بردن زیستگاه‌ها و پیامدهای ناشی از تغییرات اقلیمی، بشر را به بزرگ‌ترین تهدید برای بقای گونه‌های در حال انقراض بدل کرده است. شاید چندان قابل باور نباشد که خودخواهی‌ها و اقدامات نسنجیده انسانی گونه‌هایی چون کرگدن، ببر و لاک پشت دریایی را نیز در جمع گونه‌های در خطر انقراض قرار داده است.
به گزارش شبکه روز زمین (Earth Day Network) که مسئولیت برگزاری و هماهنگی مراسم مربوط به این روز را برعهده دارد، امروزه نسبت از دست دادن گونه‌ها به یک تا ده هزار برابر نرخ معمول رسیده و «بسیاری از گونه‌ها پیش از آن که چیزی در مورد آن‌ها یا فوایدی که برای اکوسیستم‌ها و سیاره ما دارند بدانیم، از بین می‌روند؛» پدیده‌ای که تهدیدی جدی برای گونه‌های بشر است.

کمپین اینترنتی ناسا برای روز زمین پاک
در کنار تمام فعالیت‌ها و برنامه‌های متنوعی که کشورها و سازمان‌های مختلف برای روز زمین امسال تدارک دیده‌اند، کمپین اینترنتی سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) بیشترین بازتاب را در میان رسانه‌های خبری داشته است.
کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌توانند عکس‌های کلوزآپ خود از طبیعت را با ذکر موقعیت آن و با هشتگ (#PictureEarth) در حساب‌های کاربری خود منتشر کرده و از این طریق به این کمپین بپیوندند.
به گزارش ناسا، عکس‌های منتخب پس از این روز در قالب ویدئو یا تصاویر مرکب، منتشر خواهد شد. 


اینستاگرام پرتوسازگار

طراحی و پیاده سازی: راد وب