شرکت سمپاشی پرتو سازگار محیط ایرانیان
در حال بارگذاری...
چهار شنبه 05 تیر 1398
دسته: سمپاشی حشرات
کد خبر: 52

حشره ای به نام ساس

ساس تختخواب نام عامیانه نوعی از حشرات است که بدنی بیضی شکل و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز دارند. در سطح پشتی بدن دارای چروکیدگی های نا منظمی هستند. حشره تازه از تخم درامده تقریباً بی رنگ اما بسیار شبیه به فرم بالغ است تنها تفاوت انها در کوچک بودنشان است. هفتاد و چهار گونه ساس از خانواده سیمیسیده از انسان خونخواری می کنند. از این هفتاد و چهار گونه، شایع ترین گونه CIMEX LECTULARIOUS می باشد که به ساس تختخواب معروف است.گونه هایی از ساس وجود دارد که خفاش، پرستو و کبوتر میزبان آن گونه ها می باشند. اما این گونه ها نیز با دستیابی به فرصت مناسب می توانند بر روی بدن انسان خونخواری کنند.

بیولوژی ساس:
دو نوع ساس که از نظر بهداشتی برای انسان اهمیت دارد، CIMEX LECTULARIOUS (ساس تختخواب) و HEMIPTERUS CIMEX(ساس گرمسیری) می باشد. این دو نوع ساس از روی پیش سینه یعنی اولین قسمت سینه از هم تشخیص داده می شوند .قسمت پیش سینه ساس تختخواب معمولی پهن تر و حاشیه انتهایی آن صاف تر از نوع گرمسیری است . ضمائم دهانی ساس شامل دو لوله توخالی می باشد که از طریق یک لوله ، بزاق دهان خود را که حاوی مواد ضد انعقادی می باشد ، وارد بدن انسان می کند و از طریق لوله دوم خون را می مکد. مراحل تکاملی ساس شامل مرحله تخم ، ۵ مرحله نمفی و مرحله بالغ می باشد.
ساس بالغ ، قهوه ای رنگ ، دارای بدنی تخت و بیضی شکل است که طول بدنش قبل از خونخواری به ۴ تا ۵ میلیمتر می رسد . بعد از خونخواری ، بدن ساس به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز در می آید. ساس ها در طی هر ۵ مرحله نمفی و قبل از هر بار تخم ریزی نیاز به خونخواری پیدا می کنند . گرمای بدن انسانو دی اکسید کربن عمل بازدم انسان، ساس ها را به خود جلب می کند.
ساس تختخواب میربان های دیگر مانند خفاش ، مرغ و حیوانات اهلی را نیز مورد تهاجم قرار می دهد . به طور معمول عمل خونخواری قبل از طلوع آفتاب انجام می پذیرد و بعد از خونخواری ساس ها به پناهگاههای خود باز می گردند. ساس ها در مرحله نمفی پس از یک وعده خونخواری می توانند تا دو ماه و ساس های بالغ تا بیش از یک سال بدون خونخواری به حیات خود ادامه دهند. گزش ساس دردناک نمی باشد ، اما رسوب بزاق ساس در لایه صدمه دیده اپیدرم باعث ایجاد حساسیت می شود . در موردانسان معمولاً نقاطی مثل بازوها و شانه ها سینه ، پا ها درگیر گزش ساس می شوند.
ساس تختخواب در ملحفه ها و روبالشی ها ، درزها و شکاف های موجود در ساختمان ها و در زیر کاغذ دیواری ها پنهان می شود. به خاطر خصوصیات ویژه ساس، از جمله طبیعت مرموز این حشره، اندازه بخصوص آن و پوشش سخت بدنش باعث می شود وجود ساس در مکانهای آلوده تداوم یابد . ساس در طی روز در جاهای مختلف پنهان می شود و در ساعات آرام شب بر روی بدنانسان خونخواری می کند. ساس ماده در طول زندگی خود تقریباً ۲۰۰ تخم بر جای می گذارد . (حدود ۱ تا ۱۲ تخم در روز) ساس ماده تخم ها را روی سطوح ناصاف قرار می دهد و آنها را با یک ماده سیمانی شفاف به سطح می چسباند . در عرض ۶ تا ۱۷ روز ، نمف ساس که غالباً بی رنگ است ، از تخم خارج می گردد . بعد از گذرانیدن ۵ مرحله نمفی که که حدود ۱۰ هفته به طول می انجامد ، نمف ها به مرحله بلوغ می رسند و ساس بالغ ۱۰ ماه زنده می ماند. از آنجایی که ساس ها حشراتی محتاط هستند ، اغلب تشخیص پناهگاههای آنان کار دشواری است . به هر حال وقتی تعداد ساس ها زیاد می شود بوی بدی از ترشحات روغنی بدن آنها متصاعد می شود. نشانه دیگر وجود ساس ، تشخیص لکه های مواد دفعی ساس بر روی محل رفت و آمد آنها می باشد.

عادت زندگی ساس ها:
از انسان خونخواری می کند اما در صورتی که میزبان انسانی در دستری نداشته باشد از خون پرندگان و جوندگان نیز تغذیه نماید. شب هنگام زمانی که میزبان در خواب است خونخواری می کند و بعد از آن به پناهگاه خود باز می گردد. پس از خونخواری، حشره بالغ به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و حشره تازه از تخم درآمده ( که نمف یا پوره نامیده می شود ) به رنگ قرمز یا زرشکی در می آید.

اهمیت بهداشتی ساس ها:
آزار نیش و گزش، ایجاد آلرژی، ناراحتی، خارش شدید و عفونت های ثانویه ،بوی بد مکان ساس زده، کم خونی به دلیل خونخواری زیاد و کم خوابی یا بی خوابی می کند. در محل سکونت انسان مانند منازل،هتل ها، خوابگاهها، زندان ها، سرباز خانه ها، بیمارستان ها، سرای سالمندان و… یافت میشود. آنها در شکاف دیوار، کف خانه ها، اثاثیه، لابلای کارتن ها، پشت کاغذ دیواری، کمد ها و درهای چوبی و قفسه کتابخانه ها مبلمان، تشک ها و پشتی ها مخفی میشوند. در شب و نور کم فعال هستند و از میزبان خفته تغذیه میکنند. اگر انسان در دسترس آنها نباشد از سایر حیوانات خونخواری میکنند. ساس ها هنگام خونخواری ۳ یا ۴ بار با فاصله چند دقیقه شخص را میگزند تا سیر شوند.

نقل و انتقال : ساسها توسط اجناس دست دوم خریداری شده و یا وسایل چوبی کرایه ای مثل میز و صندلی مجالس صورت می گیرد . یک ساس بالغ می تواند یک کلنی ساس بوجود بیاید ساسها دارای بوی خاصی هستند که نتیجه ترشح غدد موجود در بند سوم سینه آنها می باشد

تشخیص ساس ها
زخم های محل گزش پاپولهای سفتی بوده که از یکدیگر فاصله کمی داشته و دوتادوتا یا سه تا سه تا با هم ظاهر میشوند
شکل خوشه ای گزش ها در تمایز گذاشتن بین زخم ها با گزش سایر حشرات مهم است.
دیدن ساس (مرده یا زنده) در محل خواب، رد خون در روی ملحفه ها و مخفی گاههای ساسها،
روشن کردن ناگهانی برق در شب و مشاهده ساس ها، جستجو در لابلای درزها و شکاف ها
علائم نیش یا گزیدگی حشره تختخواب یا ساس BED BUG:
به احتمال زیاد زمانی که ساس شما را بگزد، دردی احساس نمی کنید؛ اما ممکن است روی پوست خود یک یا چند نشانه قرمز ببینید. برخی از افراد بین ۲۴ ساعت تا سه روز بعد از گزش، یک واکنش آلرژیک خفیف یا شدید، نسبت به بزاق ساس نشان می‌دهند. این می‌تواند منجر به تورم، قرمزی یا رنگ صورتی پوست شده و برای چند روز خارش داشته و ملتهب باشد. بنا به هشدار آکادمی پوست امریکا American Academy of Dermatology، این می تواند شامل چند کهیر باشد و شاید به معنی این باشد که برای دریافت مراقبت های بهداشتی، باید به متخصص مراجعه کنید. نیش زدن ساس می‌تواند در هر جایی از بدن رخ دهد، اما معمولا نواحی بدون پوشش مثل گردن، صورت، بازوها و یا دستها مورد گزش قرار می‌گیرند. بر طبق نظر CDC اگر چه ساس‌ها رایج هستند اما خبر خوب این است که نیش آنها باعث بیماری شما نمی‌شود.

رعایت اصول بهداشتی:
بخارشوئي تشك هاي خوشخواب.
تكاندن تشك هاي معمولي و سنتي و همچنین بالش ها و كشیدن جاروبرقي بروي آنها.
شستشوي منظم و تعویض مداوم ملحفه و روبالشي .
جارو كشیدن روزانه منزل ، مبلمان و اثاثیه داخلي منزل بخصوص لابلاي فرو رفتگي ها و چین خوردگي هاي انها با استفاده از جاروي برقي.
تعمیر شكاف هاي موجود در گچ دیوار.
دور انداختن وسایل آلوده و سوزاندن آنها
تعمیر برامدگي هاي ایجاد شده در كاغذ دیواري .
رنگ امیزي و تعمیر لوازم قدیمي چوبي بخصوص محكم كردن اتصالات میان قطعات.
استفاده از سموم موثر و مجاز بهداشتي .
مشورت با مراكز بهداشتي و شركت هاي متخصص در مبارزه با حشرات و جانوران موذي در اماكن عمومي كه داراي مجوز معتبر و رسمي از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي باشند.

چگونه در اتاق‌ های هتل و مسافرخانه از نبود حشرات مطمئن شویم؟
هفت گام بسیار ساده که همه آنها را می‌ توانید تنها در عرض پنج دقیقه انجام دهید و از گزند حشرات در اتاق دور بمانید.
۱- اگر امکان دارد، وسایل‌تان را کنار در نگه دارید!
اگر فکر می‌کنید اتاق شما حشره دارد، شاید بهتر باشد ریسک ورود حشرات به وسایل ‌تان را نپذیرید و قبل از وارد شدن به اتاق هتل، وسایل را کنار درب بگذارید.
۲- تختخواب
کار را با برداشتن تک تک ملحفه‌ و تشک ها آغاز کنید. در هر قسمتی که بلند می ‌کنید، لبه‌ها، درزها و تاخوردگی ‌ها را خوب بگردید تا بقایای پوست ‌اندازی شده، حشره‌ های زنده یا تخم حشرات را پیدا کنید.
۳- تشک فنردار
پس از اینکه تمام ملحفه و تشک ها را چک کردید، تشک فنردار را هم بلند کنید و زیر آن را به خوبی بگردید. به لبه‌ ها، شکاف‌ ها، تاخوردگی ‌ها و درزها خیلی توجه داشته باشید چرا که حشرات عاشق پنهان شدن در چنین جاهایی هستند.
۴- بالاسری تختخواب
قسمت بالاسری را هم بلند کنید و به قسمت پشتی آن نگاهی بندازید. اگر نمی ‌توانید آن را خوب جا به جا کنید، از یک تکه کاغذ استفاده کنید و چند بار در قسمت پشتی بالاسری بکشید. اگر حشره‌ ای در آنجا وجود داشته باشد، به کاغذ خواهد چسبید.
۵- میز پاتختی
گوشه ‌ها و درزهای میز پاتختی را بگردید. قسمت صحافی شده کتاب (این مورد را خیلی جدی بگیرید!) و یا مجله در میز پاتختی را خوب بررسی کنید.
۶- سایر نقاط
میز اتو را هم درست مثل تختخواب خوب بگردید، آن هم کامل! درزهای درب‌ ها، قفسه‌ ها و جالباسی ‌ها را هم نگاه کنید.
۷- کاناپه
کوسن‌ ها را بلند کنید و به دقت تمام درزها را ببنید.

پس از پیدا کردن حشره‌ها، چه کاری باید انجام دهید؟
۱- خیلی زود از اتاق خارج شوید. این همان دلیلی است که ابتدا هوشمندی به خرج دادید و چمدان و وسایل ‌تان را پشت در قرار دادید!
۲- لازم است در همین هتل بمانید؟ اگر لازم نیست، مسئله را به مسئولین هتل اطلاع دهید، بگویید می ‌خواهید پول‌ تان را پس بگیرید و به هتل دیگری بروید.
۳- اگر لازم است در همان هتل اقامت داشته باشید، اتاقتان را عوض کنید و در اتاق جدید هم دوباره تمام مراحل بالا را تکرار کنید.


 


با ما در اینستاگرام همراه باشید

طراحی و پیاده سازی: راد رایانه