شرکت سمپاشی پرتو سازگار محیط ایرانیان

چهار شنبه 05 تیر 1398
دسته: سمپاشی حشرات
کد خبر: 55

آموزش شناسایی و گزش ساس

تنها منبع تغذیه ساس ها تغذیه از خون می باشد که حشرات نابالغ جهت بلوغ باید حداقل یکبار تغذیه داشته باشند و در حالت بالغ ساس ماده جهت تخم ریزی به تغذیه از خون نیاز دارد. اگر چه آن ها از خون انسان تغذیه می کنند ولی تا کنون ثابت نشده است ساس ها بیماری را انتقال دهند.

نحوه شناسایی گزش ساس
وجود لکه های خون ، لکه های سیاه و تیره رنگ ناشی از وجود فضله و مدفوع ساس و از طرفی پوسته های بدنشان از نشانه های وجود آلودگی ساس تختخوابی در منزل می باشد. بیشترین نواحی از بدن انسان زمانی که در معرض گزش ساس در هنگام خواب قرار می گیرد شامل : دست، صورت، شانه ، پاها و بازوها می باشد. در صورتی که همیشه به این وضعیت پراکنده نیست و گاهی گزش به شکل تجمعی در یک نقطه صورت می گیرد و یا به شکل خطی یا زیگزاگی این گزش روی پوست رخ می دهد. این محل گزش بسیار منطقه ای کوچک بوده که ممکن است التهاب پیدا کند و یا به همراه خارش، قرمزی و یا حتی به شکل زخم ظاهر شود و این واکنش پوست به گزش به سرعت پس از گزش ظاهر نمی شود ممکن است بعد از گزش و پس از گذشت چند روز یا چند ساعت علامت آن نمایان شود .
آیا گزش ساس بر روی پوست در تمامی افراد خانواده به یک شکل می باشد؟
اندازه گزش ساس بر روی پوست متفاوت بوده و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. ساس در هنگام تغذیه از خون انسان ماده ضد انعقادی (anti-coagulant ) را با آب دهان خود به محل گزش ترشح می کند که این ترشحات ضد انعقادی عمدتاً یکی از مسئولیت های چگونگی واکنش پوست فرد نسبت به نیش حشره را به عهده دارد و به دلیل حساسیت های مختلف افراد سایز گزش و شکل آن ها نیز کاملاً متفاوت است. فاکتورهای دیگری که به سایز گزش و در واکنش افراد تأثیر می گذارد تعداد دفعاتی است که یک فرد تحت گزش قرار می گیرد در صورتی که تعداد دفعات آن ها زیاد یا کم باشد واکنش و حساسیت بیشتر و یا کمتری را به دفعات گزش از خود نشان می دهد.
ابزاری که ساس جهت تغذیه خود استفاده می کند به شکل خرطوم کشیده ای بوده که خون انسان را از طریق آن می مکد و تغذیه می کند. نیش این حشره در ابتدا اصلاً دردناک نیست و تا ساعت ها و حتی تا چند روز فرد ممکن است متوجه آن نشود و این خاصیت به ساس کمک می کند که حتی در هنگام تغذیه گاهاً به مدت حدوداً 10 دقیقه در هر بار گزش از خون انسان تغذیه نماید .
محل هایی که بیشتر در معرض گزش این حشرات قرار می گیرد شامل قسمت بالا تنه، گردن، دست و بازوها می باشد
نشانه های گزش ساس:
بعضی از افراد وقتی در معرض گزش ساس قرار می گیرند دچار خارش - تورم - قرمزی پوست - تاول های پوستی و ... حدوداً یک روز پس از گزش می شوند اگرچه گزش تا چند روز ممکن است آثار آن دیده نشود و حتی برخی از افراد هیچ گونه واکنشی را به گزش ساس نداشته باشند و ساس هیچ نشانه ای از گزش را ایجاد نکرده باشد و به طور کامل ممکن است متوجه اینکه ساس آن ها را گزیده ، نشوند.
بر خلاف سایر حشرات، گزش ساس گاهاً می تواند با نشانه های کوچک گزش به همراه قرمزی، تورم و ... را در محل گزش به همراه داشته باشد که یکی از نشانه های آن محلی است که مورد گزش قرار گرفته است. گزش ساس ها می تواند خارش ایجاد کند و در فردی که تحت گزش قرار گرفته در ابتدا در محل گزش می تواند سوزش ایجاد کند که پس از مرحله سوزش، جوش های قرمز شبیه به کورک و یا جوش های ریز و در برخی موارد کهیر ایجاد می کند و در برخی مواقع با شدت بالا تاول های پوستی و التهابات شدید را به همراه دارد.
توصیه مهم در خصوص گزش ساس:
اگر چنین حالتی در پوست به وجود آمد از خاراندن محل گزش به شدت خودداری کنید در صورت مشاهده هرگونه نشانه عفونی شدن در محل گزش سریعاً به یک متخصص مراجعه فرمایید تا در اسرع وقت درمان شوید.
چرا ساس ها نیش می زنند؟
ساس ها برای زنده ماندن از خون تغذیه می کنند که چون منبع غذایی آن ها فقط وابسته به خون می باشد در نتیجه جهت تغذیه از طریق نیش زدن انسان تغذیه خود را انجام می دهند.
ساس ها معمولاً بیش از یک گزش دارند. وقتی ساس شروع به تغذیه می کند و می تواند رگ خونی مناسب جهت تغذیه را پیدا کند ممکن است جهت پیدا کردن رگ خونی بیش از یک تزریق به داخل پوست داشته باشند و از طرفی ساس ها در هنگام تغذیه به حرکت های بدن شما بسیار حساس هستند و هر حرکت کوچکی باعث می شود تغذیه آن ها متوقف شده و سپس به قسمت دیگری از بدن رفته تا تغذیه خود را ادامه دهند . تعداد گزش های هر فرد نشانگر تعداد ساس هایی است که از انسان تغذیه می کنند.
خطرات مرتبط با عفونت ایجاد شده در محل گزش:
خاراندن محل گزش و ایجاد زخم در آن محل در صورتی که ضدعفونی و تمیز نشود باعث ایجاد عفونت ثانویه شده که تورم و خونریزی شدید را به همراه دارد که در کودکان و سالمندان و هر فردی با سیستم ایمنی پایین علی الخصوص افرادی که بستری هستند این عفونت ثانویه که در نتیجه گزش ساس به وجود می آید به سرعت پیشرفت کرده و شخص را به سرعت درگیر می کند.
چگونه گزش را در حیوانات خانگی تشخیص دهیم؟
گزش در سگ ها و گربه ها شبیه گزش بر روی بدن انسان است در صورتی که صاحبان حیوانات خانگی آن ها را متهم به گزش توسط پشه و یا کک می کنند ولی همان طور که ساس ها بر روی بدن انسان باقی نمی مانند و به سرعت فرار می کنند بر روی بدن حیوانات خانگی هم باقی نمانده و به سرعت پس از تغذیه در پناهگاه های خود مخفی می شوند. از دیگر نشانه های وجود آن ها وجود فضله و مدفوع ساس، پوسته های باقیمانده آن ها و نشانه های دیگر که بر روی ملحفه ای که می توانید در محل خواب حیوان خود قرار داده، مشاهده نمایید و می توانیم از وجود ساس در آن محل مطمئن شویم.

 با ما در اینستاگرام همراه باشید

طراحی و پیاده سازی: راد وب