یک شنبه 07 فروردین 1401
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 653

راه های تشخیص نیش های حشرات سمی و غیر سمی

حشرات سمی براساس مکانیسم دفاعی به انسان ها حمله می کنند و زهر سمی خودشان را از طریق نیش به بدن ما تزریق می کنند.

با این که گزش ها می توانند بیماری هایی مانند تب زرد، مالاریا، بیماری لایم، تیفوس و آنسفالیت را انتقال بدهند، اما در بیشتر موارد فقط به خارش شدید منجر می شوند.
1. حشرات زیادی وجود دارند که با گزش (bite) یا نیش (sting) می توانند مشکلات مختلفی را برای انسان ها به وجود بیاورند. به طور کلی، این مشکلات به دو گروه تقسیم می شوند:سمی و غیرسمی. تفاوت بین نیش و گزش، به طبیعت آن ها ارتباط دارد.

حشرات سمی

حشرات سمی براساس مکانیسم دفاعی به انسان ها حمله می کنند و زهر سمی خودشان را از طریق نیش به بدن ما تزریق می کنند. این تزریق، حس دردناک واضحی به ما انتقال می دهد. اما حشرات غیرسمی، از گزش خودشان برای تغذیه از خون ما استفاده می کنند که درد محسوسی هم به وجود نمی آورد.2. نیش های سمی همیشه شدیدا دردناک هستند و با تورم و قرمزی در اطراف محل نیش همراه می شوند. به این اتفاق، واکنش موضعی می گویند. البته در افراد حساس، این واکنش به واکنش سیستمیک در کل بدن تبدیل می شود که قرمزی و تورم را به بخش های دور از موضع نیش هم انتقال می دهد. این واکنش های سیستمیک می توانند زندگی فرد را به خطر بیاندازند. به همین دلیل، افرادی که به نیش حشرات آلرژی دارند، همیشه باید یک سرنگ آدرنالین 0.11 درصد همراه با خودشان داشته باشند و شیوه استفاده از آن را هم بدانند.
3. گزش حشرات به طور کلی خطرناک نیست، چون واکنش های آلرژیک نسبت به این گزش ها بسیار نادر هستند. با این که این گزش ها می توانند بیماری هایی مانند تب زرد، مالاریا، بیماری لایم، تیفوس و آنسفالیت را انتقال بدهند، اما در بیشتر موارد فقط به خارش شدید منجر می شوند.

 

نام
نظر شما
captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب