پنج شنبه 18 فروردین 1401
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 662

هشدار سازمان بهداشت جهانی

روسای جهانی بهداشت هشدار دادند که ویروس‌های حشرات مانند زیکا و تب دنگی می‌توانند عامل همه‌گیری بعدی باشند.

به گزارش خبرنگار سرویس علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از دیلی‌میل، روسای جهانی بهداشت هشدار دادند که ویروس‌های حشرات مانند زیکا و تب دنگی می‌توانند عامل همه‌گیری بعدی باشند.

تب دِنگی نام یک بیماری ویروسی که این بیماری از طریق پشه‌ای به نام پشه آئدس به انسان منتقل می‌شود. این پشه که به ببر آسیایی مشهور شده‌ در مناطق استوایی جهان به‌ویژه آسیای جنوب شرقی از جمله مالزی وجود دارد. این بیماری اخیراً گسترش زیادی یافته‌ و تلفات انسانی زیادی برجای گذاشته‌ است. علائم این بیماری سردرد، کمردرد و پشت درد، تب معمولاً شدید و در برخی موارد خارش و جوش در قسمت‌های مختلف بدن است. 

ویروس زیکا نام یک ویروس از خانواده فلاوی‌ویریده است و از پشه به انسان منتقل می‌شود. ابتلا به این ویروس بیشتر در نقاطی از آفریقا و آسیای جنوب شرقی دیده شده‌است.

سازمان جهانی بهداشت معتقد است ویروس‌های منتقل شده توسط حشرات می‌تواند همه گیری جهانی بعدی باشد؛ پاتوژن‌هایی مانند ویروس زیکا توسط بندپایانی مانند پشه‌ها و کنه‌ها پخش می‌شوند.

کارشناسان به دنبال ایجاد استراتژی‌هایی برای جلوگیری از تکرار کووید-۱۹ هستند. سیلوی برایاند، مدیر تیم آمادگی جهانی برای خطرات عفونی در  سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: «ما دو سال از همه‌گیری کووید-۱۹ را پشت سر گذاشته‌ایم و به سختی آموخته‌ایم که آمادگی کافی برای رویدادهای پرتأثیر چقدر مهم است».

از سال ۲۰۱۶ بیش از ۸۹ کشور با شیوع زیکا مواجه شده اند، در حالی که خطر ابتلا به تب  دنگی از اوایل دهه ۲۰۰۰ در حال افزایش بوده است.

نام
نظر شما
captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب