یک شنبه 07 آبان 1402
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 696

کنترل جمعیت حشرات در دست مارمولک‌ها

یک کارشناس محیط زیست در خصوص مارمولک گفت: نبود آن‌ها در چرخه حیات بشر مشکل ایجاد می‌کند.

به گزارش پرتو سازگار به نقل مهدی زارع خورمیزی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از یزد، اظهار کرد: فواید زیستی مارمولک‌هایی که ما در سطح شهر و اماکن مسکونی و خانه‌ها می بینیم بسیار زیاد است، دم مارمولک و خود آن سمی نیست و کشتن این خزنده بی آزار به چرخه زیستی لطمه می زند.

وی با بیان این‌که مارمولک‌ها از جمله بی آزار‌ترین آفریده‌های طبیعت‌اند، افزود: برخی مردم بر این عقیده‌اند که مارمولک‌ها دم خود را به این علت جا می‌گذارند تا موجود شکارچی آن را بخورد و به واسطه وجود سم در آن از بین برود در حالی که این باورها بیشتر خرافی و نادرست است.

این پژوهشگر محیط زیست همچنین با بیان این‌که نظرات در مورد وجود سم سیانور یا ترکیباتی از آن در دم مارمولک‌ها پایه علمی ندارد خاطرنشان کرد: مارمولک‌های خانگی در گروه سوسمارها از خزندگان هستند و بدنی نرم و لطیف دارند که در خانه‌های مسکونی در نقاط مختلف پراکنده شده‌ و به حفظ چرخه زیستی کمک می‌کنند.

زارع خورمیزی با بیان این‌که قطع شدن دم مارمولک جنبه دفاعی دارد و این مکانیسم که در اکثر مارمولک‌ها دیده می‌شود به صورت ارادی است یادآورشد: دم برخی از مارمولک‌ها در زمان ایجاد تماس توسط دشمن به‌طور ارادی طی عمل انقباض ماهیچه‌های کنده می‌شود.

وی تصریح کرد: دم کنده شده به‌علت باقی ماندن خاصیت عصبی - عضلانی به ‌طور موقت شروع به جنبیدن کرده و حواس جانور شکارچی را به خود جلب می‌کند و در این حین خود حیوان فرصت فرار می‌یابد.

این کارشناس محیط زیست با بیان این‌که مارمولک‌ها مانند تمام موجودات زنده دیگر نقش اکولوژیک موثری دارند، و نبود آن‌ها در چرخه حیات مشکل ایجاد می‌کند، افزود: یکی از مهم‌ترین نقش‌های اکولوژیک مارمولک‌ کنترل جمعیت حشرات است، و در بسیاری از موارد زمانی‌که مردم گونه‌ای مانند مارمولک را در طبیعت یا منازل خود مشاهده می‌کنند در جهت از بین بردن آن اقدام می‌کنند، این در حالیست که مارمولک به‌ تنهایی کنترل‌کننده جمعیت حشرات و عنکبوت است.

وی در پایان با اشاره به این‌که متاسفانه سمی بودن مارمولک ها آنچنان برای مردم مختلف جا افتاده است که هرچه سعی بر رد این موضوع از طریق مستندات علمی می‌شود فایده‌ای ندارد تاکید کرد: مردم نباید دید بدی نسبت به مارمولک‌های خانگی داشته باشند و آن ها را از بین یبرند، باید از کشتن این گونه مفید جانوری جلوگیری کنند و سعی در حفاظت مارمولک‌های خانگی کنند.

نام
نظر شما
captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب