شنبه 06 شهریور 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 441

مارمولک‌های خانگی

هیچ کدام از مارمولک های خانگی سمی نمی‌باشند بلکه برای خانه‌های شهری یا روستایی مفید می‌باشد، چرا که از حشرات موذی و تخم‌های آنها تغذیه می‌کنند. جکوها مارمولک‌هایی بسیار زیبا می‌باشند و بهتر است که آنها را نکشیم و بگذارند در خانه‌هایمان زندگی نمایند. جکوهای خانگی در شکاف‌ها و درزهای یا جاهای تاریک از جمله زیر زمین‌ها به خوبی تخم‌گذاری می‌کنند. وجود مارمولک در خانه‌ها نشان دهنده کثیف بودن آن خانه نیست بلکه با این موضوع بایستی به طور کاملا عادی رفتار شود.

یکی از نکات جالب و قابل توجهی که می‌توان در خصوص مارمولک‌ها به آن توجه کرد، وجود موهای بسیار ریزی در ناحیه انگشتان دست و پای این حیوان است که به آن توانایی ویژه‌ای در بالا رفتن از سطوح و غلبه بر جاذبه داده است. تا پیش از این دانشمندان فکر می‌کردند این چسبندگی پاها و دست‌ها به سطوح به دلیل ترشح نوعی  ماده چسبناک در لابه لای شکاف انگشت‌های مارمولک است؛ ولی با مشاهده انگشتان آنها زیر میکروسکوپ‌های مدرن، دریافتند در ناحیه انگشتان موهای بسیار ریزی قرار دارد که تعداد آنها حدود صدها هزار عدد است و قطر آنها به اندازه یک دهم ضخامت یک رشته موی انسان است. در زمان برخورد موها با سطوح، این موهای نازک نوعی پیوند اتمی زودگذر ایجاد می‌کنند که در کنار یکدیگر بسیار قوی ظاهر می‌شوند؛ به گونه‌ای که یک مارمولک قادر است وزنه‌ای به وزن  300 پوند را تحمل کند. بر این اساس و با نگاهی کوتاه و گذرا بر زندگی این خزنده شگفت‌آور می‌فهمیم که نه تنها نباید از آن بترسیم، بلکه باید از وجود این حیوان استثنایی بهره‌مند شویم.
آیا مارمولک‌ها سمی هستند ؟
وجود سم در حیوانات نوعی وسیله دفاعی است و این در حیواناتی وجود دارد که حرکت در آنها آرام بوده و جانور بخواهد به واسطه این سم از جان خود دفاع کند . اگر به حرکت در این جانوران توجه کنید خواهید دید که آنها موجوداتی آرام هستند . موجودات غیر سمی مانند مارهای غیر سمی اکثراً در زمان احساس خطر بلافاصله و با سرعت زیاد فرار می کنند.
چه عواملی باعث می شوند که مارمولک ها بیشتر در خانه هایمان تردد کنند و چگونه آنها را از محیط زندگیمان دفع کنیم؟
اگر تعداد زیادی حشرات و جانداران ریزی که غذای مارمولک ها محسوب می شوند در محیط خانه پرسه بزنند احتمال وجود مارمولک‌ها نیز
افزایش خواهد یافت. آشپزخانه کثیف، ظرف های نشسته، باقی مانده های غذا و هر نوع آلودگی می تواند حشرات و در نتیجه مارمولک‌ها را
جذب کند. مارمولک ها در جاهای تاریک مانند پشت جارختی،قفسه،لوازم خانگی و غیره پنهان می شوند. اگر مکان‌های تاریک را تمیز
نکرده و در معرض هوا قرار ندهید، مخفیگاه مناسبی برای آنها ایجاد خواهید کرد.

نام
نظر شما

captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب