سه شنبه 09 شهریور 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 448

صداي جيرجيرك از كجا مي آيد

محققان مركز جنگ نيروي دريايي آمريكا (NUWC) مطالعات جديدي را در مورد نحوه توليد صداي جيرجيرك آغاز كرده اند . مكانیسم تولید صدای جیرجیرك همیشه برای محققان جالب بوده است . درصورتی كه این موجود زنده در اعماق گودال آبی نیز زندگی كند، صدایش در فضای بیرون آب طنین انداز است.

محققان بر این باورند كه توانایی منحصر به فرد جیرجیرك در تولید چنین صدای بلندی می تواند الهام بخش ساخت ابزارهای سنجش از دور قابل استفاده در اعماق دریاها باشد.
در این تحقیقات ، ارتعاش غشای 'tymbal' حشره با استفاده از باریكه لیزر اندازه گیری شده است. غشای 'tymbal' در شكم حشره قرار دارد و مهمترین وظیفه آن تولید صداست. در این تحقیقات مشخص شده است كه صدای حشرات به دلیل آناتومی خاص بدن آنهاست؛ بدن برخی حشرات دارای یك غشای آجدار است كه در اثر تغییر شكل بدن ، شروع به ارتعاش می كند. نكته جالب این است كه جیرجیرك برای تولید صدا، یك چرخه خاص حركتی را حدود 300 تا 400 بار در ثانیه تكرار می كند. جیرجیرك از صدای خود برای یافتن جفت ماده بهره می برد و هرچه جیرجیرك ماده به موجود نر نزدیك تر می شود، صدایش نرم و موزون تر می شود.
در این تحقیقات گونه خاصی از جیرجیرك ها به نام 'Brood II' مورد بررسی قرار گرفته است. این گونه خاص، هر 17 سال یك بار و در شرایط خاص جوی در روی زمین دیده می شود و پس از جفت گیری ، دوباره به اعماق زمین باز می گردد و 17 سال در آنجا می ماند.

جیرجیرک حشره ای است از تیره راست بالان رده آنسیفرا یا شمشیرک داران (Ensifera) خانواده جیرجیرک ها (‎Gryllidae‏). سیرسیرک خانگی حشره ای است با انتشار جهانی از تیره راست بالان و خانواده جیرجیرک ها. راست بالان حشراتی هستند که در وضعیت استراحت بال ها به صورت جمع نشده و مماس با سطح پشتی بدن قرار می گیرد این فرم اغلب در حشرات اولیه دیده می شود اسم راست بالان بدین جهت بر آن ها گذاشته شده است. ملخ ها، سوسری ها، جيرجيرک ها، و آخوندک ها در این راسته قرار دارند. جيرجيرک ها شب فعالند. قطعات دهانی جونده هستند. بال های جلویی باریک و بال های عقبی نازک و تاشده در زیر بال های جلویی هستند. دارای دگردیسی ناقص هستند. اکثراً همه چیز خوارند یا آشغال خوار می باشند و ۲۵ هزار گونه دارد. گونهٔ نر این حشرات برای جلب توجه ماده ها، با ایجاد اصطکاک بین بال های جلویی یا بال به پاها و … ایجاد صدا می کند.

جیرجیرک آفریقایی

جيرجيرک ها بستگان ملخ ها هستند. آنها می توانند به کمک پاهای عقبی بزرگ شان به اندازهٔ چند برابر طول بدن خود بپرند. جيرجيرک ها معمولاً شب ها فعال اند. برخی از آنها مجراهایی گود می کنند و تا زمانیکه هوا روشن است در آن استراحت می کنند. بیش تر گونه های جيرجيرک برگ می خورند. ولی برخی از جيرجيرک های درختچه ای از حشره های ديگر تغذیه می کنند. جيرجيرک ها مثل ملخ ها، آواز می خوانند. آنها برای تولید صدا دندانه های شانه مثل یک بال خود را روی ناحیهٔ ضخیم بال ديگر می کشند. جلو بدن آنها به صورت تشدیدگر عمل می کند و صدا بلندتر می شود. برخی از جيرجيرک های گرمسیری به قدری بلند آواز می خوانند که می توان صدای آنها را از فاصلهٔ 1/5 کیلومتری شنید. گوش جيرجيرک ها روی زانوهای جلویی آنها قرار دارد. سیرسیرک ها (Gryllus domesticus) معدل فارس جيرجيرک ها (سیرسیرک ها) اکثرا در اصطبل ها و منزل های روستایی که دارای باغچه های سبزی کاری و گلکاری هستند، انبارها و مکان های مرطوب دیده می شود و از نظر بهداشتی زیانبار هستند. حشرات نر، با ایجاد اصطکاک بین بال های جلویی در شب تولید صدا می کنند. این حشرات همه چیز خوارند و قطعات دهانی جونده دارند. جيرجيرک ها، با تاریک شدن هوا، بر روی بوته های (قیچ) که در بیابان های این مناطق زیاد هستند می چسبند و روی برگ های بوته تخم ریزی می کنند؛ بارش باران باعث ریختن این تخم ها به زمین و فرورفتن آنها در خاک می شود و بعد از آن مجدداً از دل خاک رشد می کنند و به بوته ها می چسبند و همه ساله که بارش بیشتر باشد تعداد جيرجيرک ها هم افزایش می یابد. از آنجایی که این حشرات فقط در قسمت های خاصی از بیابان وجود دارند پیدا کردن آن ها بسیار سخت است ولی به گفته بومیان به دلیل فواید دارویی فراوانی که دارند، مردم محلی و عشایری که به بیابان ها مسلط هستند در خردادماه ماه به کسب و کار شکار و فروش جيرجيرک مشغول می شوند؛ به گفته مردم این حشرات با ارزش با طبیعت گرمی که دارند درمان خیلی از دردها از جمله نفخ و گرفتگی و درد دست و پا و کمر هستند.

نام
نظر شما

captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب