پنج شنبه 11 شهریور 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 450

زنبور های وحشی را بهتر بشناسیم

زنبورهای وحشی زمانی برای انسان به عنوان آفت محسوب می شوند که در اطراف خانه ها زیاد شوند یا لانه سازی کنند. در چنین شرایطی این حشرات، مزاحمین واقعی و تمام عیار برای ساکنین آن منطقه به شمار خواهند آمد. زنبورهای وحشی اغلب در اواخر تابستان که دقیقاً مصادف با پایان فرآیند تولید مثل شان است مشکل ساز می شوند. در این زمان زنبورها برای گسترش کلونی و تغذیه لاروهایشان به دنبال غذا هستند.

تفاوت زنبور وحشی با زنبور عسل

زنبور بی عسل یا زنبورهای وحشی نیز مانند زنبورهای عسل در راسته پرده بالان قرار دارند، با این وجود زنبورهای وحشی در زیر راسته و خانواده دیگری دسته بندی می شوند. زنبورهای وحشی و زنبورهای عسل علاوه بر تفاوت در تولید عسل، در چند عامل دیگر نیز با هم متفاوت هستند.

 • تغذیه
 • نحوه ساخت کندو
 • نیش و توانایی در نیش زدن

بعضی از گونه های زنبور وحشی، فاقد کندو هستند. زنبورهای وحشی زمانی برای انسان به عنوان آفت محسوب می شوند که در اطراف خانه ها زیاد شوند یا لانه سازی کنند. در چنین شرایطی این حشرات، مزاحمین واقعی و تمام عیار برای ساکنین آن منطقه به شمار خواهند آمد. زنبورهای وحشی اغلب در اواخر تابستان که دقیقاً مصادف با پایان فرآیند تولید مثل شان است مشکل ساز می شوند. در این زمان زنبورها برای گسترش کلونی و تغذیه لاروهایشان به دنبال غذا هستند.

تفاوت نیش در انواع زنبور

وقتی که شما برای دفع زنبور از محیط زندگی تلاش می کنید، آن ها نیز سعی می کنند شما را نیش بزنند، نیش زنبورهای وحشی بسیار دردناک و خطرناک بوده و آسیب های جدی به جای می گذارند. نکته قابل توجه در مورد زنبور وحشی، قابلیت بالا در نیش زدن است. نیش این نوع زنبور، بر خلاف زنبور عسل به گونه ای است که می تواند بارها و بارها فرد مهاجم را نیش بزند.
توانایی زنبورهای وحشی در تعداد نیش زدن، آن را یکی از خطرناک ترین حشرات تبدیل کرده است.
درصورتی که فردی مورد حمله تعدادی زیادی از زنبورهای وحشی قرار بگیرد، ممکن است بمیرد. در حالی که زنبورهای عسل در صورت یک بار نیش زدن، محتویات شکمی شان را از دست داده و می میرند.

 

چرخه زندگی زنبورهای وحشی در کلونی

چرخه کلونی این نوع زنبورها در اوایل بهار آغاز می شود.
یک زنبور ملکه جوان آغازگر چرخه کلونی است و مرگ او در زمستان به این چرخه پایان می بخشد.
در این هنگام زنبورهای ملکه جوان برای تشکیل کلونی های جدید، کلونی اولیه خود را ترک می کند. این زنبورها که قبل از ترک کلونی جفتگیری کرده اند، به خواب زمستانی فرو می روند.

هر کلونی شامل سیستم طبقه بندی مشخصی است که اعضای آن، متشکل از ۳ نوع زنبور هستند.

 • ملکه: عضو تخمگذار کلونی
 • زنبورهای ماده: اعضای کارگر کلونی
 • زنبورهای نر: موظف به بارور کردن ملکه

  تغذیه زنبور بی عسل چگونه است؟

  نوع تغذیه زنبورهای بی عسل، بسته به نوع زندگی آن ها متفاوت است، زنبورهای بی عسل بالغ، خود از شهد گل ها تغذیه می‌کنند. با این وجود، آنها بیشتر وقت شان را به دنبال یافتن غذا برای لاروهای گوشتخوار سپری می کنند.
  زنبورهای وحشی بالغ، عمدتاً حشراتی مثل عنکبوت ها را برای تغذیه لاروهایشان شکار می کنند.

  لارو زنبورهای بی عسل، مانند دوبالداران دیگر، به صورت کرم حشره هستند.
  این لاروها نیاز به نگهداری در یک محیط محافظت شده دارند، شرایط نگهداری و مراقبت از لاروها تا رسیدن به سن بلوغ، بسته به نوع زنبور متفاوت است.

  مکان های مهم لانه سازی زنبور وحشی کجاست؟

  زنبورها لانه هایشان را در مکان هایی می سازند که سرپناه داشته باشند، یافتن لانه زنبورها در اوایل بهار که کلونی در مراحل اولیه بوده و لانه بسیار کوچک است، کار سختی است.

  یک لانه زنبور در مراحل اولیه ممکن است فقط ۴ سانتیمتر قطر داشته باشد. همین لانه کوچک در مراحل بعدی به قطر ۲۰ سانتیمتر نیز می رسد که به وضوح قابل مشاهده است.

  برای پیدا کردن کلونی زنبورهای وحشی، مکان های زیر را به خوبی مورد جستجو قرار دهید:

 •  فضاهای محصور در پشت بام
 • داخل حفره دیوارها
 • کنار نرده های چوبی و پرچین های باغ
 • گاراژها
 • میان درخت ها و بوته های موجود در باغچه
 • ناودان ها
 • دریچه های هوا (مانند کولر)
 • نقاطی که کابل ها و لوله کشی های ساختمان از آنجا عبور کرده اند

نام
نظر شما

captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب