شنبه 13 شهریور 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 452

سوسک هرکول و حقایقی باورنکردنی درباره این موجود عجیب!

سوسک هرکول با نام علمی «Hercules Beetle» تقریبا مشهور ترین و یکی از بزرگ ترین سوسک های جهان محسوب می شود. زیست شناسانی که بر روی حشرات تحقیق می کنند این سوسک بزرگ را در زیر مجموعه خانواده سوسک های کرگدنی «Rhinoceros Beetles» یا«Dynastinae» طبقه بندی کرده اند. این سوسک به تیره سرگین‌ چرخانان «Scarabaeidae» تعلق دارد و به طور طبیعی در جنگل های بارانی مناطق آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی و آنتیل کوچک «Lesser Antilles» زندگی می کند.

این سوسک به تیره سرگین‌ چرخانان «Scarabaeidae» تعلق دارد و به طور‌طبیعی در‌جنگل های بارانی مناطق آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی و آنتیل کوچک «Lesser Antilles» زندگی می کند.

طول سوسک‌ های هرکول در‌هنگام بلوغ حدودا به ۷۸ میلی متر‌می رسد، با این حال گونه های بزرگ تری هم در جزیره گوادلوپ «Guadeloupe» در‌دریای کارائیب «Caribbean Sea» مشاهده شده اند که طول آن ها به ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلی متر نیز می رسیده است. همچنین طول عمر این سوسک ها به ۲ تا ۳ سال می رسد. بر اساس آنچه که در کتاب رکوردهای جهانی گینس «Guinness World Records» گزارش شده است، سوسک های هرکول بلندترین نوع سوسک در جهان به حساب می آیند. البته اگر شاخ های این سوسک را از او جدا نمایید، این جایگاه به سوسک تیتان «Titan Beetle» تعلق می گیرد که در‌جنگل های بارانی ونزوئلا، کلمبیا، اکوادور، پرو، گویان و بخش هایی از برزیل زندگی می کند. طول بدن سوسک تیتان به ۱۵۰ میلی متر می رسد. اما چرا این سوسک ها تا این اندازه بزرگ شده اند؟ بدون شک محیط بارانی و مرطوب جنگل های مناطق استوایی قاره آمریکا در طول هزاران سال محیط بسیار مناسبی را برای رشد و نموی این حشره عظیم الجثه فراهم کرده است. البته این سوسک ها در دوره کودکی خود نیز بزرگ می باشند. به عنوان مثال طول لارو سوسک های هرکول می تواند تا بیش از ۱۵۰ میلی متر نیز رشد نماید و وزن آن هم تا ۱۴۰ گرم برسد. سوسک های هرکول به دلیل تمیزی نسبی شان و سهولت هایی که در نگهداری آن ها وجود دارد و همچنین ایمن بودن تماس با آن ها در مناطق مختلفی از‌قاره آسیا به حیوانات دست آموز تبدیل شده اند. همچنین در‌آسیا از سوسک های نر‌برای قمار نیز استفاده می شود. برای اینکار دو سوسک نر‌را به بهانه رقابت بر سر یک سوسک ماده به جنگ با یک دیگر وا می دارند.

سوسک هرکول؛ قوی ترین جانور زمین

سوسک هرکول را به نسبت اندازه و قد و قواره اش قدرتمندترین جاندار کره زمین معرفی می کنند. زیرا این سوسک با شاخ های خود قادر است اجسامی تا ۸۵۰ برابر وزن خود را حمل و آن ها را جابجا کند. البته همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد اندازه بزرگ سوسک هرکول با در نظر گرفتن شاخ عظیمش محاسبه می گردد و بر همین مبنا او را از نظر جثه در جایگاهی بالاتر از شش گونه همجنس خودش قرار می دهد. سوسک هرکول برای دستیابی به جایگاه بزرگ ترین سوسک دنیا تنها دو رقیب دارد که هر دوی آن ها از تیره سوسک های شاخک دراز «Longhorn Beetle» می باشند و چیزی در حدود ۱۷۵ میلی متر و ۱۸۰ میلی متر طول دارند.

تاکتیک جنگی سوسک هرکول

شاید تا به حل صحنه های نبرد سوسک های هرکول با همنوعان خود و یا با دیگر انواع حشرات را دیده باشید. شماری از این نبردها خود به منبعی الهام بخش برای هنرهای رزمی در چین تبدیل شده است. بر اساس آن چه که دانشمندان زیست شناس می گویند تاکتیک سوسک هرکول در نبرد شامل سه مرحله می شود. این سه مرحله به ترتیب شامل «گرفتن دشمن به وسیله شاخ ها»، «به هوا بلند کردن» و سپس «کوبیدن دشمن بر روی زمین با هدف شکستن سر او» می باشد. این نوع سوسک ها معمولا بر سر غذا، قلمروی زندگی و یا جفت به مصاف با یکدیگر می روند و قدرت و زیبایی شاخ خود را به رخ حریف و سایر رقبا می رسانند.

نرهای شاخ دار و ماده های بزرگ

سوسک های هرکول نر و ماده ظاهر کاملا متفاوتی با یکدیگر دارند. بر همین اساس سوسک های هرکول ماده به طور معمول جثه بزرگ تری دارند درحالی که از قد کوتاه تری برخوردارند. سوسک های ماده همچنین فاقد آن شاخ بزرگ می باشند.اما سوسک های هرکول نر نسبت به ماده ها کوچک تر می باشند در حالی که قدشان بلندتر و بزرگ تر بوده و شاخ فوق العاده دیدنی دارند. همچنین لارو این نوع سوسک بیشتر عمر خود را خرج تونل کندن در میان چوب های در حال فاسد شدن درختان بیمار و یا مرده می کند. این چوب ها منبع غذایی اصلی آن ها محسوب می گردد.

افت هرکول

بعضی از گونه های سوسک هرکول می توانند به آفتی برای زمین های زراعتی و محصولات کشاورزی تبدیل شوند. به عنوان نمونه این نوع سوسک در مناطق پر درخت می تواند نقش آفت را بازی کند و موجب نابودی محیط شود. اگرچه معمولاً شمار جمعیت این نوع سوسک به اندازه دیگر حشرات و آفات نیست و آن ها درختانی که به طور معمول بیمار هستند و یا به دلایل دیگری می میرند را برای غذا ترجیح می دهند. با این حال، برخی از لاروهای سوسک هرکول به درختان سالم و یا حتی ریشه سبزیجات حمله می کنند و در صورت وجود تعداد زیادی از آن ها خسارت قابل توجهی از نظر اقتصادی برجای می گذارند.

  

نام
نظر شما

captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب