پنج شنبه 18 شهریور 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 460

روشهای مقابله با آفات گلدان

یکی از بهترین روش های موثر برای نابود کردن آفات گلدانی در منزل، به کار گیری گیاهانی است. که شامل خصیصه های لازم برای دفع حشرات مضر می باشند. برای این منظور می توانید مطلب آفت های گیاهان آپارتمانی را بشناسیم را بخوانید. آفات در خاک گلدان های خانگی قادرند به آسانی رشد نمایند، تا جایی که عمر گیاه کم می گردد. خاک گلدان محلی برای رشد آفاتی همچون کنه، شته، مورچه و انواع دیگر حشرات است. آفات داخل خاک گلدان را با شناسایی در زمان مناسب می توان به سرعت نابود کرد و گیاه را از آسیب رهانید.

پژمردگی گیاه ، زرد شدن شاخ و برگ ها و یا سوراخ شدن برگ های گیاهان سالم و‌قوی نشانه های آفت است. اما گیاهان ضعیف تر با سرعت بیشتری از بین می روند. اگر گیاه آپارتمانی شما دچار آفت گشته، اشکال گوناگونی از آفت کش های بیولوژیکی مانند انواع صابون آفت کش وجود دارند.‌ که بدون آسیب به گیاه و ساکنین منزل آفت ها را ریشه کن میکنند. برچسب آفت کش را با دقت بخوانید تا از آفت کش مناسب برای گیاهتان استفاده نمایید. حواستان باشد که آفت کش برای نوع آفت مناسب باشد و در عین حال به خود گیاه ضرری نرساند. 

آفت کش های ارگانیک:

الکل،روتئون، صابون های حشره کش و… گیاهان خود را با آب و صابون آفت کش خفیف شستشو دهید. سپس با آب گرم برگ های گیاه را بخوبی آب بکشید تا از آفت های چسبیده به گیاه خیالتان راحت شود. اگر پیله یا تخم حشره ای را در ساقه و یا زیر شاخ و برگ های گیاه پیدا نمودید. با یک پنبه آغشته به الکل ایزوپروپیل آن را دفع نمایید. یکی دیگر از راه های از بین بردن آفت گیاه خانگی استفاده کردن از گیاهان دافع حشرات است. استفاده از گیاهانی که می توانند آفت ها رادفع کنند به صرفه جویی در پول و زمان کمک شایانی می نماید البته بهترین شیوه برای دوستداران محیط زیست است که از گسترش یافتن آفت های خاک گلدان جلوگیری به عمل میاورد. قبل از هرچیز نیازهای گیاه خانگی را بخوبی بشناسید. فرض مثال بعضی از گلدانها به نور بیشتری نیازمندندند و قرار گرقتن در فضاهای روشن (باز) برایشان لازم است. در مقابل بعضی گیاهان از بودن در معرض نور مصنوعی بیشتر لذت می برند. از کاشتن گیاهانی مانند ریحان برای دور کردن پشه، مگس و دیگر آفات استفاده کنید. برای محافظت کردن از بوته های گیاه گوجه فرنگی می شود از گیاه ریحان استفاده کرد. اینکار نه تنها به دفع آفات کمک می کند، بلکه عامل رشد و درشت تر شدن گوجه فرنگی ها نیز می گردد. برای رهایی از شر شته ها، سوسک ژاپنی، آفت هویج، پرپری، حلزون و کرم از کاشت بوته ی سیر استفاده کنید. از گیاه اسطوخودوس برای دفع کک و پرپری بهره ببرید. 

گیاه جعفری نیز قادر است تعداد زیادی از‌ آفات و حشرات مخرب و حتی جانوران جونده را از گیاهان دور کند. گل های جعفری فرانسوی نیز قادر است آفاتی چون مگس سفید و نماتدها را دور کند.

نکته: توجه داشته باشید که گلهای جعفری فرانسوی می توانند آفاتی همچون عنکبوت و حلزون را جذب کند.

گیاه شوید دافع عنکبوت و شته است. گیاه نعنا نیز می تواند در دفع آفات خاک گلدان های آپارتمانی شما را یاری دهد. نعنا از رشد مورچه، آفات سرخرطومی، شته ها، کک، سوسک ژاپنی و دیگر حشرات جلوگیری به عمل می آورد. استفاده از نعنای خشک همچنین قادر است کلونی مورچه ها را نابود کند و آنها را دفع نماید.توجه کنید که گلدان های آلوده بایستی از دیگر گلدان ها جدا گردند و شاخ و برگ های آفت زده ی آنها حدف شوند. این گیاهان می باید به شکل دوره ای با صابون ضد آفت شستشو شوند تا از رشد و گسترش آفات در فضای منزل جلوگیری شود.

نام
نظر شما

captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب