شنبه 20 شهریور 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 461

لانه مورچگان

مطالعه در زندگی مورچه‌ها دانشمندان را به شگفتی واداشته است و متعجب شده اند،از لانه سازی تا زایمان مورچه‌ها-پل سازی،زلزله شناسی،بفکرتهیه آذوقه برای ماهای بعدبودن،همکاری جمعی ... از جمله توانایی “مورچه‌ها” هستند.

عمر مورچه‌های کارگر 8 تا 10ماه 
مورچه ملکه یک سال – مورچه های نر دو هفته زندگی می کنند. یعنی پس از جفتگیری با ماده می میرند.
پیام رسانی وخبردهی مورچگان به دیگرمورچه‌ها
مورچه‌ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر از فرومون استفاده می‌کنند. این سیگنال‌های شیمیایی در مورچه‌ها نسبت به سایر نازک بالان تکامل یافته تراست. همانند سایر حشرات مورچه‌ها برای تشخیص بوی فرومون، از شاخکهای بلند و نازکِ متحرک خود استفاده می‌کنند. مورچه بوسیله دو شاخک خود اطلاعاتِ لازم درمورد جهت و شدت بو را استخراج می‌کند. ازآنجایی که اغلب مورچه‌ها در روی سطح زمین زندگی می‌کنند، آنها از سطح خاک برای بر جا گذاشتن رد فرومون استفاده می‌کنند تا دیگر مورچه‌ها نیز بتوانند آنرا دنبال کنند.در گونه‌هایی که بصورت گروهی کاوش می‌کنند مورچه‌ای که غذا پیدا می‌کند یک رَد فرومون در مسیر بازگشت به لانه برجای می‌گذارد و این مسیر بوسیله دیگر مورچه‌ها دنبال می‌شود، پس از بازگشتِ مورچه‌های دیگر با غذا، این مسیر تقویت می‌شود. هنگامی که منبع غذا تمام می‌شود، دیگر رَد جدیدی توسط مورچه‌ها، در مسیر بازگشت گذاشته نمی‌شود و بوی فرومون به آرامی محو می‌شود. این عمل باعث می‌شود که مورچه‌ها با تغییرات محیط خود را هماهنگ کنند. به طور مثال هنگامی که یک مسیر مشخص شده به سمت منبع غذایی توسط یک مانع سد می شود مورچه‌ها مسیر را رها می‌کنند تا مسیر جدیدی پیدا کنند . اگر مورچه ای موفق شود، رَد جدیدی بر جای میگذارد که شامل مسیر کوتاه تر ی به لانه می باشد. مسیر های موفق به سمت منبع غذا بوسیله سایر مورچه ها دنبال می شوند و مسیر های بهتر تقویت می شوند تا در نهایت بهترین مسیر پیدا شود.
لانه سازی موچه ها
مورچه ها به اندازه ای قوی هستند که می توانند اشیایی را که چند برابر وزن خودشان است را به آسانی حمل کنند . بدن مورچه از سه بخش اصلی سر و سینه و شکم تشکیل شده است در ناحیه سر اعضای حساس مانند مغز و چشمها و شاخکها و دهان قرار گرفته است مورچه دارای پنج چشم است که سه تا از آنها روی پیشانی و دو تا در طرفین سر واقع شده است چشمهایی که در طرفین سر واقع شده است از نوع چشم مرکب است دهان مورچه دارای آرواره های نیرومندی است که به وسیله آنها دانه های خشک را خرد می کند و بارهای سنگین را به لانه می رساند.
دانشمندان اخیراً به این پرسش که مورچه ها چگونه لانه هایشان را می سازند به طوری که این لانه ها همیشه دارای دمای مطلوبی هستند، پاسخ دادند.
مورچه هایی که علف ها را می برند، شهرهای زیرزمینی عظیمی می سازند که نزدیک به هفت میلیون مورچه در آن ها زندگی می کنند. دانشمندان به تازگی به این پرسش که این مورچه ها چگونه لانه هایشان را می سازند به طوری که دمای آن ها همیشه مطلوب است، پاسخ دادند. آن ها در تحقیقات شان دریافتند این گونه از مورچه ها برای تهویه هوا، لانه هایشان را به برج های پرمنفذ مجهز می کنند.
پیش از این دانشمندان به این واقعیت پی برده بودند که این مورچه ها برج هایی را بر بالای لانه های وسیع شان می سازند به طوری که این برج ها هوای بیرون را به داخل مارپیچ های زیرزمینی هدایت می کنند. اما مطالعات جدید نشان می دهد مورچه ها با دقت بسیار زیادی برج هایی را با دیوارهای منفذدار بلندی می سازند که عمل تهویه را به کامل ترین صورت انجام می دهند.
محققان در تحقیقات شان یک گروه از این مورچه ها را به داخل آزمایشگاه برده و موادی را به منظور ساختن لانه در اختیار آنان قرار دادند. آن ها دریافتند که این حشرات برج هایی با منفذهای فراوان برای تهویه هوا می سازند.
آن ها این برج ها را با انباشته کردن دانه های شن و ماسه و همچنین گلوله های کوچک گل می سازند. در هنگام بارش باران این دیوارها فرو می ریزند بنابراین مورچه های کارگر بلافاصله آن ها را بازسازی می کنند. دانشمندان بر این باورند این برج های تهویه دارای ساختارهایی با طراحی بسیار دقیق هستند و حاصل انباشته شدن اتفاقی شن ها نیستند. این مورچه ها روش ساختن برج ها را بسته به اینکه چه مصالحی در دسترس آن ها است، تغییر می دهند.
مورچه ها، حشرات کوچکی هستند که به صورت گروهی، در لانه های بسیار بزرگ و مرتفعی زندگی می کنند. آنها برای ساختن لانه ی خود، آجرهایی را با استفاده از خاک و ترشحات دهان خود می سازند و آن ها را بسیار ماهرانه، روی هم قرار می دهند و یک ساختمان محکم به ارتفاع 3 الی 4 متر می سازند. شاید به نظر یک انسان این ارتفاع کم باشد؛ اما برای چثه ی یک مورچه، این دقیقا به اندازه ی یک آسمان خراش است!
اگر قد یک مورچه را نیم میلیمتر در نظر بگیریم، این ساختمان 3 متری، 600 برابر چثه ی اوست. در حالی که یک ساختمان 100 طبقه، فقط 140 برابر طول انسان است!

نام
نظر شما

captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب