یک شنبه 21 شهریور 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 462

شپش بدن

حتما شما هم شنیده اید که شپش بدن حشراتی کوچک هستند که ممکن است در بدن برخی از افراد لانه کرده و مشکلات بهداشتی بسیاری را برای فرد ایجاد کنند . شپش‌ها به طور کلی در قسمت‌هایی از بدن افراد آلوده مانند لابه لای موی سر و پشت گوش و شاید در لباس‌های آنان زندگی می‌کند. این حشرات موذی می‌توانند از یک شخص به شخص دیگر منتقل شده و در شرایطی کاملا غیر بهداشتی به زندگی خود ادامه دهند.

شپش بدن چیست؟

حشرات بسیاری در طبیعت وجود دارند که می‌توانند از طریق بدن انسان به زندگی خود ادامه دهند. این گونه حشرات موذی معمولا بدن انسان را به عنوان یک میزبان انتخاب کرده و از آن تغذیه می‌کنند. شپش یکی از این حشرات است که علاوه بر موی سر، بدن انسان را نیز می‌تواند به عنوان جایگاهی برای زنده ماندن خود انتخاب کند.شپش بدن معمولا در بدترین شرایط بحرانی که یک انسان از لحاظ بهداشتی می‌تواند قرار گیرد پیدا می‌شود. این شرایط بحرانی می‌تواند مانند بلایایی طبیعی همانند جنگ باشد. البته غیر این موقعیت‌ها عامل اصلی پیدایش شپش‌ها آلودگی‌های شدید می‌باشد. این شرایط غیر بهداشتی می‌تواند هم در بدن افراد و هم در لباس‌های و پوشش‌های آنان باشد. شپش به صورت اپیدمی می‌تواند گسترده شده و بیماری‌های مختلفی را ایجاد کند.

معمولا ابتلا به شپش بدن با مشاهده نقاط کوچکی به رنگ قرمز در بدن می‌باشد. گاهی این نقاط به صورت حلقه‌های صورتی رنگ هستند. هر چه شپش مدت زمان بیشتری را در بدن بگذراند احتمال عفونت‌های شدید تر و بیماری‌های حاد تری به وجود می‌آید. شپش‌های بدن می‌توانند عامل بیماری‌هایی مانند تیفوس، تب‌های شدید و سایر بیماری‌های عفونی حاد باشند. 

چند نوع شپش وجود دارد؟

شپش‌ها به صورت کلی سه دسته هستند که می‌توانند هر کدام به شیوه خود بیماری را در بدن انسان به وجود آورند:

شپش‌ها به صورت کلی سه دسته هستند که می‌توانند هر کدام به شیوه خود بیماری را در بدن انسان به وجود آورند: 

شپش سر در پوست سر یافت می‌شود و البته گاهی هم در گوشه و کنار گردن و یا بالا و پشت گوش‌ها نیز لانه می‌کند.

شپش بدن به طور معمول در لباس‌ها و بر روی رختخواب‌ها زندگی می‌کند. این نوع شپش برای تغذیه بر روی پوست بدن حرکت کرده و از پوست بدن استفاده می‌کند. این شپش‌ها کمتر قابل شناسایی و دیدن هستند و معمولا در زندگی افراد بی خانمان، متکدی و یا حتی افراد جنگ زده دیده می‌شوند.

شپش‌های ناحیه تناسلی نیز کم و بیش در این قسمت‌های بدن دیده می‌شوند گاهی این نوع از شپش‌ها در بین موهای قفسه سینه و یا ابروها و مژه‌ها هم مشاهده می‌شوند.

آیا شپش بدن یک بیماری است؟

هر چند که در بسیاری از کشورها شپش بدن را به عنوان یک عفونت و بیماری نمی‌شناسند ولی به صورت کلی این شپش می‌تواند بیماری‌ها و مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد کند. از جمله عفونت‌های ثانویه باکتریایی پوست و خارش از مشکلات اولیه پیدایش شپش می‌باشد.شپش‌ها گونه‌های متفاوتی دارند. برخی از آن‌ها در داخل پوست سر و در لابه لای موهای سر ایجاد شده و رشد می‌کنند و برخی دیگر شپش‌های شکمی یا به عبارتی بدنی هستند که می‌توانند در لابه لای موهای بدن یا این که بر روی پوست بدن رشد کنند.

درزهای لباس معمولا بهترین محل برای زندگی شپش‌ها می‌باشد.

علت پیدایش شپش بدن چیست ؟

به طور معمول شپش بدن در زندگی افرادی که به طور منظم استحمام می‌کنند و لباس‌ها را تمیز نگه می‌دارند دیده نخواهد شد. یکی از عوامل موثر در پیشگیری از این بیماری بهداشت شخصی می‌باشد.

تمیز نگه داشتن لباس‌ها به صورت شستشوی هفتگی تا حد زیادی از این بیماری پیشگیری خواهد کرد. علاوه بر این می‌بایست اطمینان داشت که تمامی وسایل شخصی مانند حوله، ملحفه، کلاه و تمامی تن پوش‌های شخصی به خوبی نظافت می‌شوند و تمیز می‌مانند.شپش‌های بدن به دلایل مختلفی می‌توانند در بدن یک شخص زندگی کنند. زمانی که کودک یا هر یک از اعضای خانواده با افرادی که مبتلا به شپش بدن هستند تماس فیزیکی داشته باشند شپش می‌تواند منتقل شود. زمانی که شپش بدن به لباس شخص منتقل شده باشد هر وسیله‌ای که در مجاورت لباس شخص باشد مانند کمد، قلاب لباس، کلاه، هدفون و . . . به سرعت آلوده شده و این بیماری گسترش پیدا می‌کند. استفاده از رختخواب آلوده یک شخص مبتلا به شپش بدن می‌تواند ابتلا به این بیماری را ایجاد کند. تماس‌های جنسی یکی از دلایل انتقال شپش بدن هستند که از فرد آلوده شروع می‌شود.

عفونت شپش بدن را چگونه تشخیص دهیم؟

زمانی که شپش بدن برای مدت زمان زیادی در پوست بدن باقی ماند و عفونت و زخم ایجاد کرد با علائمی می‌توان به این بیماری پی برد. قبل از این که علائم عفونت مانند تب و لرز و یا مشاهده تکه‌های قرمز رنگ بر روی پوست را مشاهده کنید می‌توانید پوست بدن را به دقت بررسی کرده تا شاید بتوان آن‌ها را مشاهده کنید. معمولا شپش بدن به اندازه کافی بزرگ نیستند که بتوانیم آن‌ها را چشم غیر مسلح ببینیم ولی این جانواران به اندازه یک کنجد هستند و تخم‌های آن‌ها در سایر نقاط بدن تا حدی قابل رویت می‌باشند. در‌غیر‌این صورت با مشاهده علائم شپش بدن می‌توانیم به پزشک مراجعه کرده و پزشک نیز به کمک لنز بزرگنمایی در بدن و یا بخش‌هایی از لباس مانند درزها شپش‌ها را پیدا کند.
زندگی زیست محیطی شپش‌ها چگونه است؟

حشراتی که شپش نامیده می‌شوند ظاهری شبیه به بیشتر حشرات دیگر دارند. این حشرات رنگی متمایل به قهوه‌ای روشن دارند و اندازه آن‌ها در حدودل ۲ تا ۵ میلی متر چیزی در حدود یک دانه کنجد می‌باشد.

این حشرات می‌توانند در قسمت‌هایی مانند اطراف گردن، شانه‌ها، زیر بغل، کمر و کشاله‌های ران زندگی کنند.

تخم این شپش‌ها بسیار کوچک و ریز می‌باشد و شکلی بیضی مانند دارند که نیت نامیده می‌شوند. زمانی که رشد نیت‌ها داخل تخم به اتمام می‌رسد از پوست خود خارج می‌شوند و در کنار پوسته تخم‌ها زندگی می‌کنند.

این حشرات ترشحاتی چسبناک دارند که همین سبب می‌شود به بدن بچسبند. به صورت تخمینی تخم‌های شپش بین ۵ تا ۱۴ روز زمان لازم دارند که حشرات داخل آن‌ها رشد کرده و به حد متعادلی برسند.

این امر بسته به میزان گرمای بدن میزبان می‌باشد. هر چه میزان حرارت بدن فرد میزبان کمتر باشد شپش بدن نیز دیرتر بالغ می‌شود. در پروسه زندگی این حشرات ۷ روز زمان لازم است که تخم‌ها به حد بلوغ برسند. شپش‌های ماده در حدود ۴ هفته قادرند زندگی کنند که در طی این مدت هشت تخم را به وجود می‌آورند و شپش‌های نر نیز بین ۲ تا ۵ روز زنده می‌مانند. این شپش‌ها پنجه‌های بسیار محکم و قوی دارند که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا بر روی لباس یا بدن به طور ثابت باقی بمانند و به راحتی بر روی پوست حرکت کنند. این حشرات به طور عادی در هر زمان از شب و روز غذا می‌خورند و به طور عادی یک محل را برای زندگی خود انتخاب می‌کنند و حرکت زیادی ندارند.

نام
نظر شما

captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب