سه شنبه 30 شهریور 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 470

خطرات پنهان موریانه برای سلامتی انسان

بدیهی است که موریانه ها متخصصان بی رقیب نابودسازی ساختارهای چوبی هستند. اما این حشرات علاوه بر ساختارهای چوبی، می ‎توانند به اندازه آفتی چون مگس، برای سلامتی انسان مضر و خطرناک باشند. این آفات، همزمان با خوردن اشیاء و ساختارهای چوبی خانه تان، تهدیدی برای سلامتی شما ایجاد خواهند نمود.

خطرات ناشی از موریانه برای انسان

پنج خطر پنهانی که موریانه ها برای سلامتی تان به همراه دارند عبارتند از:

 • گزش یا نیش موریانه
 • آلرژی و آسم
 • التهاب پوستی
 • آلرژی در نتیجه شیوع قارچ توسط موریانه ها
 • مسمومیت ناشی از سم موریانه کش غیر استاندارد
 • یک موریانه سرباز در صورت احساس خطر می تواند شما را گاز بگیرد. گزش یک موریانه شخص را نمی کشد اما جای گزش موریانه می تواند خارش دار بوده، متورم شده، بسوزد و حتی بسیار دردناک باشد، به ویژه اگر مستعد واکنش های آلرژیک باشید.
 • شاید فکرش را هم نمی کردید که موریانه نیز موجب ایجاد آلرژی و حتی آسم در انسان شود اما از لانه های موریانه ها، اجزاء و گرد و غباری آزاد می شود که می توانند از طریق سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع خانه تان در هوا پخش شوند. این آلودگی ها از جمله خطرات ناشی از موریانه برای سلامت انسان ها محسوب می شوند. چرا که در صورت ورود به مجاری تنفسی انسان از طریق هوا، می توانند برای افراد دارای آلرژی یا آسم، ناراحت کننده و حساسیت زا باشند. فضولات و بزاق موریانه ها نیز در افراد حساس یا اشخاص با سیستم ایمنی ضعیف می توانند منجر به واکنش های آلرژیک گردند.
 • کپک های ناشی از وجود موریانه ها

  یکی از دردسرهای ناشی از موریانه ها، شیوع کپک توسط این آفات است.
  این یکی از موارد عجیب ناشی از موریانه در خانه است.
  در ساختمان هایی که موریانه ها ساختارهای چوبی آن را مورد تهاجم و تغذیه قرار داده اند، اگر رطوبت هم به اندازه کافی وجود داشته باشد، کپک به راحتی در همه جا گسترش می یابد. موریانه ها محیط های گرم و مرطوب را، که کپک ها مستعد رشد در آن هستند دوست دارند. هنگامی که موریانه ها داخل چوب حرکت می کنند و یا آن را می جوند، در حین حرکت شان کپک را انتشار می دهند. کپک یک قارچ است که تولید هاگ می کند. این هاگ ها می توانند در هوای داخل خانه تجمع یافته و در صورت تنفس، مشکلاتی برای سلامتی تان به بار بیاورند.

  هاگ های کپکی می توانند سبب ایجاد سردردهای میگرنی، ضعف، سرفه، گلو درد، سوزش چشم و آبریزش بینی گردند. انواع خاصی از هاگ های کپکی همچنین می توانند سبب عفونت های قارچی مانند هیستوپلاسموز و شرایطی چون کهیر و … شوند. افراد مبتلا به آسم در صورتی که در معرض این هاگ های کپکی قرار بگیرند می توانند مبتلا به بیماری به نام آسپرژیلوس ریوی گردند که این بیماری می ‎تواند علائمی از فیبروز کیسه ای را ایجاد کند. کپک ها همچنین می توانند یک سری ترکیبات سمی را نیز تولید کنند که این ترکیبات هم ممکن است سبب مشکلات عصبی مثل از دست دادن حافظه شوند.موریانه ها فضولاتی تولید می کنند که به رنگ چوب بوده و مانند خاک اره به نظر می رسند.
  وقتی فضولات موریانه در تماس با پوست قرار می گیرند، می توانند سبب التهابات پوستی یا سایر عکس العمل های آلرژیک گردند.

نام
نظر شما

captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب