یک شنبه 04 مهر 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 475

فواید زنبورهای زرد برای بشریت

زنبورهای زرد شکارچیان حشرات موذی هستند، آنتی بیوتیک های قدرتمندی را در زهر خود تولید و گیاهان را گرده افشانی می کنند.

زنبور‌های زرد به سبب جثه و در ظاهر بسیار به زنبور‌های عسل شباهت دارند، اما در واقع از زنبور‌های وحشی هستند. طول یک زنبور زرد کارگر بطور متوسط ۱۲ میلی متر (نیم اینچ)، با خطوط متناوب به رنگ سیاه و زرد (گاهی سیاه و قرمز) بر روی شکم، و طول یک زنبور ملکه ۱۹ میلیمتر با طرح متفاوت بر روی شکم است. زنبور‌های زرد کارگر غالبا با زنبور‌های عسل اشتباه گرفته می شوند، اما از تفاوت‌های این دو این است که زنبور زرد، مو‌های قهوه‌ای ندارد و گرده گل حمل نمی کند و پا‌های پشتی اش نیز مو ندارد. آن‌ها مجهز به نیش نیزه شکلی هستند و به هنگام نیش زدن، این عمل را مکررا انجام می‌دهند تا به دشمن آسیب برسانند. گاهی نیز نیش در بدن دشمن باقی می‌ماند و از بدن زنبور جدا می شود.
زهر زنبور زرد و زنبور عسل، مگر در صورت حساسیت، بندرت کشنده است. زنبور زرد آرواره‌هایی قدرتمند برای جویدن سایر حشرات و خرطومی برای مکیدن شهد میوه‌ها دارد و در درختان، بوته‌ها یا در مکان‌های دارای حفاظ مثل سوراخ‌های دیوار یا کف خانه، اتاق‌های زیر شیروانی، ایوان‌ها و کپر‌ها و برآمدگی‌های لب بام، سوراخ‌های موجود در زمین و یا در لانه جوندگان لانه سازی می کنند. آن‌ها لانه را از فیبر چوبی که آنرا به شکل خمیر می‌جوند می‌سازند. از خویشان نزدیک زنبور زرد، زنبور سرخ می‌باشد.
زنبورها، شکارچی و نابودگر هستند. آن‌ها از حشرات دیگر از جمله «کرم‌های پروانه» (caterpillars) و مگس‌ها تغذیه می کنند. البته گاهی اوقات و به ندرت ممکن است شهد گل‌ها را نیز مصرف کنند. آن‌ها جذب بوی غذای انسان‌ها خصوصا نوشابه‌های شکردار مزه می شوند.
آن‌ها خوابگاه و آشیانه خود را به وسیله بزاق دهان و خمیر‌های کاغذی می سازند. آن‌ها مواد مختلف را جویده و به وسیله آن آشیانه خود را به شکل دایره‌ای می سازند. آن‌ها ترجیح می دهند که آشیانه خود را در یک پناهگاه مناسب مانند زیر ایوان و رواق منازل بسازند.
خصوصیات رفتاری زنبور‌های عسل این است که از نیش خود به عنوان آخرین اسلحه و معمولا فقط در دفاع از خود و کندویشان استفاده می‌کنند.
اگر شما بدون اینکه زنبور‌های عسل را با استفاده از دود، آرام کنید تعمدا مزاحم آن‌ها و کندویشان شوید به سرعت با نیش‌های خاردار تعداد زیادی حشره مواجه خواهید شد. به دلیل خاردار بودن نیش زنبور‌های عسل، پس از گزیده شدن به وسیله این حشرات، نیش آن‌ها بر روی پوست بدن شما باقی خواهد ماند. این نیش در واقع از قسمت سینه زنبور عسل جدا و کنده می شود و اضطراب ناشی از این حادثه، به سرعت سبب مرگ این حشره می شود.

زنبور‌ها با توجه به اینکه شکارچی و مهاجم هستند طبیعتا حالتی تهاجمی‌تر دارند. این حشرات ممکن است با کوچکترین تحریک و انگیختگی، به سرعت واکنش نشان داده و شما را نیش بزنند. نیش زنبور‌ها مسطح و صاف است و به راحتی از داخل پوست شما خارج می شود. اگر شما به یک زنبور در نزدیکی محل زندگی اش صدمه بزنید فرومون‌هایی (pheromone) را از خود متصاعد می‌کند که به اعضای خانواده اش هشدار می‌دهد و آن‌ها به محض مطلع شدن، از آشیانه خارج شده و به شما حمله می‌کنند.
برای کسانی که پرسیده اند منظور از زنبور‌های زرد چیست، اکنون یک پاسخ جامع ارائه شده است. آن‌ها شکارچیان حشرات موذی هستند، آنتی بیوتیک‌های قدرتمندی را در زهر خود تولید می‌کنند، گیاهان را گرده افشانی می‌کنند و حتی یک میان وعده مغذی درست می‌کنند.
مزایای حشرات بسیار منفور برای انسان در اولین بررسی علمی عمده خدمات زيست بوم آن‌ها ارائه شده است. این مرکز بر روی ۳۳ هزار گونه شناخته شده زنبور‌های شکاری متمرکز شده است که در هر گوشه دنیا نیش دارند و زندگی می‌کنند.
جلیقه‌های زرد و شاخدار، آفات پیک نیکی که به زنبور‌ها نام بدی بخشیده اند، بخش کوچکی از همه گونه‌های زنبور‌ها را تشکیل می‌دهند. اما حتی آن‌ها کمک‌هایی را نیز ارائه می‌کنند که کمتر شناخته شده است، مانند چرخاندن کبوتر‌ها روی تکه‌های سبزیجات. سم زرد جلیقه نیز به عنوان یک درمان امیدوار کننده سرطان در حال بررسی است.

نام
نظر شما

captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب