سه شنبه 06 مهر 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 476

حشرات مفید: با سوسک خاکی با آفت زدگی مقابله کنید

در نیوانگلند از سوسک خاکی به عنوان روش کنترل آفت بیولوژیکی استفاده میشود تا با جمعیت شب پره جیپسی مقابله شود. در ایالت مین امریکا از سوسک خاکی برای مقابله با آفت زدگی محصولات بلوبری استفاده میشود

بیشتر ما با سوسکهای باغچه ای و خاکی آشنایی داریم. هنگامی که در فضای سبز در حال گردش هستید و سنگی را بلند میکنید ممکن است با یک حشره قاب بال سیاه مواجه شوید که فورا به دنبال سرپناه از دسترس شما دور میشود. ممکن است در ابتدا با دیدن هر سوسکی بترسید و احساس بدی پیدا کنید اما باید بدانید بسیاری از انواع سوسکها برای گیاهان و محصولات کشاورزی مفید هستند و مانع به هدر رفتن محصولات در اثر آفت زدگی میشوند. در اینجا با یکی از این حشرات مفید باغچه آشنا میشوید.

سوسک خاکی دوست گیاهان
سوسک خاکی ( Ground beetles ) از اعضای خانواده کارابید ( Carabid ) است. در حالی که تنها در امریکا حدود 2000 گونه مختلف سوسک خاکی وجود دارد، اما بیشتر انواع این سوسکها شبگرد هستند. این سوسکهای مفید دشمن آفت زدگی هستند و نیاز به استفاده از حشره کش و آفت کش های شیمیایی مضر برای مقابله با حشرات آفت را کاهش میدهند. سوسک خاکی در مقابله با آفتهای زیر مفید است:
انواع کرمهای پیله ساز و سایر لاروهای حشرات
مورچه ها
شته ها
مگسها
کرم مفتولی
حلزون و لیسه
تعدادی از گونه های سوسک خاکی بذرهای علفهای هرز مهاجم را نیز میخورند و جلوی گسترش علفهای هرز را نیز میگیرند.   
شایعترین سوسک خاکی در باغچه ها انواع سوسک سیاه و سوسک قهوه ای تیره هستند که پاهای بلندی دارند. این سوسکها به کمک پاهای بلند خود میتوانند خیلی سریع بدوند و تیغه عمودی در پشت خود دارند. اندازه سوسک خاکی از یک هشتم اینچ تا یک اینچ (3 میلی متر تا 25 میلی متر ) متغیر است.
سوسک خاکی در سطح خاک زندگی میکند و خود را در زیر سنگها، کنده های چوب، مالچ و سایر مواد گیاهی در طول روز پنهان میکند. این سوسکها تا 4 سال میتوانند زندگی کنند.  فصل زمستان را در زیر خاک سپری میکنند.
در نیوانگلند از سوسک خاکی به عنوان روش کنترل آفت بیولوژیکی استفاده میشود تا با جمعیت شب پره جیپسی مقابله شود. در ایالت مین امریکا از سوسک خاکی برای مقابله با آفت زدگی محصولات بلوبری استفاده میشود. طبق پژوهشهای صورت گرفته سوسک خاکی یک روش طبیعی بیولوژیک مقابله با آفت محسوب میشود که میتواند حدود 40% از آسیبهای محصولات کشاورزی پیشگیری نماید.
لاروها و تخمهای سوسک خاکی
چرخه زندگی سوسک خاکی چهار مرحله دگردیسی دارد که شامل تخم، لارو، شفیره و بالغ می باشد. سوسکهای بالغ در هر سال یک نسل ایجاد میکنند. سوسک خاکی ماده پس از جفت گیری حدود 30 تا 600 تخم در خاک میریزد. تخم گذاری معمولا در روی برگها یا داخل خاک یا مالچ انجام میشود. تخم سوسک خاکی کوچک، سفید رنگ و تخم مرغی شکل است. تنها ظرف حدود یک هفته لاروهای سوسک خاکی سر از تخم بیرون می آورند.
هنگامی که لاروها به حد کفایت غذا خوردند، به مرحله شفیرگی وارد میشوند و پس از آن به صورت سوسک خاکی بالغ ظاهر میشوند. بیشتر چرخه زندگی سوسک خاکی با زمان بندی طعمه های آنها مطابقت دارند. برای مثال سوسک های خاکی که از علفهای هرز تغذیه میکنند درست هنگامی بالغ میشوند که بذر علفهای هرز رسیده و از گیاه می افتند.
سوسک خاکی در سه مرحله اول چرخه زندگی خود بیشتر آسیب پذیر است. بسیاری از تخمها، لاروها و شفیره ها توسط مواد شیمیایی حشره کش، شخم زدن و از این قبیل موارد از بین میروند. هنگامی که حشره بالغ میشود احتمال فرار آنها از خطرات بیشتر میشود. 


 

نام
نظر شما

captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب