چهار شنبه 21 مهر 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 485

فایده حشره بید چیست؟

حشره بید که از راسته شاپرک ها می باشد، نوعی پروانه کوچک است که رنگی تقریبا زرد مانند دارد. در این مقاله قصد داریم این موجود که یکی از حشرات خانگی می باشد را به طور دقیق به شما معرفی کنیم و آن را مورد بررسی و تحقیق قرار دهیم.

حشره بید که از شاخه بند پایان می باشد، نام های دیگری نیز دارد. از نام های دیگر این حشره می توان به پشموانه اشاره کرد. به این علت که بید ها، قادر به تخریب پشم و پنبه و ابریشم نیز هستند. حشره بید که نوعی پروانه می باشد بدنی تقریبا به اندازه ده تا سیزده میلی متر دارد. نوع ماده این حشره در طول یک هفته الی ده روز می تواند به اندازه صد تا صد و پنجاه عدد تخم در لای پشم ها و جاهای نرم از خود به جای بگذارد. تخم های این حشره همانند لارو هستند. یک حشره بید توانایی این را دارد که پس از حدود سی و پنج نسل، حدود چهل و پنج کیلوگرم پشم و ابریشم و الیاف را تخریب کند.

بید فرش، اصطلاحی است که به قالی هایی از جنس ابریشم صدمه می زند. این حشره معمولا به آرامی وارد محل زندگی می شود و غذای خود را از پشم های لا به لای قالی به دست می آورد. اتاق بدون نور و هوای نم ناک، محیط مناسبی را برای زندگی این حشره فراهم می کند.حشره بید معمولا به شکل پروانه با دو عدد بال مشاهده می شود. این حشره، دارای دو عدد چشم مرکب بزرگ است. اندازه و رنگ این حشره بستگی به نوع آن دارد. ممکن است اندازه آن بزرگ و یا حتی بسیار کوچک باشد. بعضی از آن ها به رنگ های براق و درخشان و برخی دیگر به رنگ های تیره و مشکی مشاهده می شوند. اندازه بال های این حشره معمولا دو و نیم الی سه سانتی متر است. در این قسمت قصد داریم عکس جذابی که از این حشره تهیه کرده ایم در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه می توانید این عکس را مشاهده کنید.

حشره بید چوب

بید چوب یکی از انواع حشرات می باشد. یکی از صد ها عامل متفاوتی که به چوب ها صدمه می زند، بید چوب یا موجودات چوب خوار می باشد. این حشره از زمان رشد اولیه درخت می تواند به آن صدمه بزند و آن را مورد ضربه و آسیب قرار دهد. بید چوب، یا موریانه چوب، شباهت ظاهری زیادی به یک دیگر دارند. آن ها معمولا به رنگ های سفید، قهوه ای و خاکستری یافت می شوند. این حشره از نور خوشش نمی آید و به طور معمول دوست ندارد که در هوای آزاد زندگی کند. آن ها موجودات بسیار خطر سازی هستند و حتی ممکن است که بتوانند پایه های یک خانه را ویران کنند.

انواع حشره بید

بید ها انواع متفاوتی دارند که از لحاظ ظاهری و ویژگی ها کاملا با یک دیگر فرق می کنند. در این قسمت می خواهیم انواع بید ها را مورد بررسی و تحقیق قرار دهیم.

بید فرش و لباس

بید فرش و لباس به دلیل تغذیه کردن از پشم ها و ابریشم های لباس و فرش، در بین اجناس پشمی بیشتر یافت می شوند. آن ها به طور معمول در میان پرز ها و پشم های فرش ها و در میان لباس ها تخم گذاری می کنند. از نشانه های وجود حشره بید لباس و فرش در منزل، سوراخ های ریز و درشت به وجود آمده در فرش ها و لباس ها می باشد.

بید مواد خوراکی

از علت های وجود بید مواد غذایی در خانه، دیدن موجودات کرمی شکلی است که در کشو های آشپزخانه هستند. این حشره از آفت های خطرناک است که باید به سرعت اقدام به حذف آن ها از خانه کرد. آن ها بیشتر در میان مواد غذایی و حبوبات یافت می شوند.

بید رخت خواب

از دیگر بید های موجود می توان به بید های موجود در رخت خواب ها اشاره کرد. این حشره ها معمولا در میان بالش ها و تشک ها جای می گیرند و از پشم ها و پنبه های موجود در آن تغذیه می کند. بید های رخت خواب در میان پشم های تشک ها تخم گذاری می کنند.

بید موی سر

بید موی سر، حشره ای است که سر را می مکد و از خون آن خود را تقویت می کند. این حشره معمولا یا به رنگ شیری یا مشکی در موی سر دیده می شود و در مو معمولا احساس خارش شدید به وجود می آورد.

حشره بید حبوبات

درباره بید حبوبات باید کمی احتیاط کنید. این حشره بیشتر در میان برنج و آرد و حبوبات و غلات زندگی می کند. آن ها توانایی این را دارند که حدود یک سال یا بیشتر از آن عمر کنند. دانه ها و تخم های این بید بیشتر در ظروف پلاستیکی و یا در میان حبوبات و غلات یافت می شود.

راه های دفع حشره بید

در این قسمت می خواهیم روشهای از بین بردن این حشره های مزاحم را به شما آموزش دهیم. یکی از راه های نابود کردن بید های مزاحم در خانه، گذاشتن تله می باشد. این تله ها با استفاده از هورمون های فرومون باعث از بین بردن این بید های مزاحم می شوند. یکی دیگر از راه های دفع بید ها، کشیدن جارو برقی با قدرت بسیار بالا می باشد. البته استفاده از جاروی بخار می تواند موثر تر باشد. چون دمای بالای بخار قادر است بید های باقی مانده و تخم آن ها را نیز نابود کند. از دیگر راه های از بین بردن بید ها، سشوار است. به این صورت که با استفاده از حرارت سشوار، هم بید و هم تخم آن ها نابود می شوند. راه های دیگری نیز همچون گذاشتن قرص های نفتالن، چوب سدر، اسپری از بین برنده، سرکه و دارچین نیز برای از بین بردن بید ها وجود دارند.

فایده حشره بید چیست؟

در این قسمت می خواهیم فایده حشره بید را برای شما بیان کنیم. حشرات بید همان گونه که می توانند برای ما آسیب زا باشند، می توانند فایده هایی هم داشته باشند. مثلا بدن آن ها به شکلی است که می توانند در پزشکی کاربرد ویژه ای داشته باشند. یا مثلا آن ها مواد مفید و قابل استفاده گیاهان را جمع می کنند و اضافه آن ها که دارای ارزش اقتصادی است را در اختیار ما انسان ها قرار می دهند. این حشره به وسیله گرده افشانی نیز می تواند برای محصولات کشاورزی مفید واقع شوند. همچنین این حشره می تواند برای از بین بردن علف های هرز نیز استفاده شود.

ضرر و زیان حشره بید

این حشره همان گونه که برای ما مفید است، می تواند آسیب های اقتصادی زیادی به ما برساند. حشره بید می تواند به شکل بسیار نامحسوسی وارد خانه شود و به وسایل خانه آسیب های بسیاری برساند. این حشره با تغذیه کردن از کاغذ، لباس، پشم، شکر و…. می تواند به ما ضربه اقتصادی بزند. بید ها قادر به گاز گرفتن یا اذیت کردن انسان نیستند، اما سرعت دوی آن ها بسیار زیاد است و به راحتی می توانند از دست ما فرار کنند. اما با اینکه این حشره آسیبی به ما نمی رساند، می تواند حساسیت های پوستی مانند خارش و سوزش ایجاد کند. این حشره قادر است که سوراخ های ریز و درشتی بر روی لباس ها و سطوح به وجود آورد.

 
 

نام
نظر شما

captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب