پنج شنبه 22 مهر 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 486

موش در خانه نشانه چیست؟

شاید یکی از بدترین اتفاق ها این باشد که ببینیم در منزل ما موش آمده است. موش ها می توانند حدود 35 مریضی را به انسان انتقال دهند و از طرفی گرفتن موش ها و کشتن آن ها نیز یکی از سخت ترین کارها است زیرا موش ها سرعت بسیار بالایی دارند. یکی از بدترین اتفاقات برای خانم ها این است که بفهمند موش به خانه شان راه پیدا کرده است متاسفانه اخیرا این جانوران به منزل والدین من وارد شدند به همین دلیل ما با این مشکل آزاردهنده به خوبی آشنا هستیم. این تجربه به من یاد داد که هر خانه ای می تواند مکانی برای نفوذ و زندگی این جوندگان موذی باشد. تنها چیزی که موش ها از خانه ی مورد نظر انتظار دارند گرما و غذای کافی است. همه ی آن شرایطی که برای موش ها می تواند ایده آل باشد برای ما انسان ها آزاردهنده و غیر بهداشتی است.

اثبات وجود موش در منزل

موش ها درست مانند نینجاهای کوچک چهار دست و پا هستند که به چشم بر هم زدنی غیب می شوند. اما اگر محل مورد نظر شما همه ی شرایط لازم برای موش ها را داشته باشد باید بسیار حواس جمع باشید و از هیچ نشانه ای بی تفاوت عبور نکنید چنانچه یک موش را در منزل خود دیدید دیگر می توانید مطمین باشد که متاسفانه لانه ی موش ها در یک گوشه از منزل شما وجود دارد. این لانه می تواند هر جایی باشد از داخل دیوار ها و اتاق زیر شیروانی گرفته تا درون گاراژ یا هر جای دیگر.

اکثر مردم تنها وقتی متوجه ی وجود موش در خانه ی خود می شوند که دیگر کار از کار گذشته و اوضاع خیلی وخیم شده. مشخص ترین علامت برای وجود موش در خانه دیدن مدفوع این جانوران در منزل است. سرگین این جانوران شبیه تصویر زیر است.

( بعد از دیدن این تصویر دیگر هر بار با دیدین شکلات های اسپرینکل یا دانه ی زیره به یاد موش ها می افتم!) شاید فکر کنید کافی است تا علامت مدفوع این جانوران را با دستمال از روی سطوح پاک کنید. هنگام پاک کردن این آلودگی ها باید همه ی جوانب احتیاط را رعایت کنید از جمله پوشیدن دستکش و ماسک و باید بسیار با دقت بسیار زیاد آن ها را بردارید تا جای دیگری را آلوده نکنید. سپس ناحیه ی آلوده را باید ضدعفونی کنید و اگر در آن جا مواد غذایی وجود داشته باید بلافاصله آن ها را دور بریزید. رعایت این نکات بسیار ضروری است چرا که ممکن است در زمان رفع این آلودگی به دلیل رعایت نکردن نکات بهداشتی و تماس با عفونت و آلودگی بیمار شوید.

موش ها با حفر دیوارها خرابی های زیادی به بار می آورند. ممکن است روی زمین بسته های غذایی نیم جویده یا تکه های دیوار جدا شده را ببینید. یکی دیگر از مشکلات موش ها برای ما شنیدن صدای خراشیدن و جویدن درون دیوارها و یا زیر شیروانی و همین طور صدای تاپ تاپ راه رفتنشان در طول شب است. علاوه بر همه ی مشکلات که شاید آنچنان هم آزاردهنده نباشند موش ها آلودگی های بیشتری هم تولید می کنند مانند  ستون هایی از چربی های بدن، گرد و خاک و ادرار که به شکل تپه های کوچک تا ارتفاع 7 سانتی متر رشد می کنند. علاوه بر همه ی این ها بوی تند و زننده ی این آلودگی هاست.

اگر یک یا چند تا از این نشانه ها را در منزل خود پیدا کردید این به این معناست که شما باید به جنگ موش ها بروید. خوشبختانه  دستورالعمل راحت شدن از دست این جوندگان موذی راحت است اما مشکل بزرگ اینجاست برای این کار باید وقت، انرژی و هزینه ی زیادی صرف کنید.

از شناسایی شروع کنید.

 خلاص شدن از شر موش ها کار خیلی ساده ای نیست. موش ها به خانه ی شما وارد شده اند چرا که فضای خانه ی شما برایشان گرم و نرم بوده و به غذا دسترسی داشته و می توانستند از یک روزنه خودشان را به خانه ی جدیدشان وارد کنند. بر خلاف آنچه که در کارتون هایی مانند تام و جری دیده می شود موش ها برای ورود به حفره هایی نیم دایره در کف دیوارها نیازی ندارند. آنها می توانند از طریق ترک های کوچک، سوراخ ها و شکاف هایی که شاید از دور انگشت  کوچک شما هم کوچکتر باشند با فشرده کردن خودشان، وارد شوند. اساسا، اگر شما می توانید یک مداد را به سوراخ جا دهید، ممکن است یک موش هم بتواند از آن عبور کند. فراموش نکنید که این جانوران بسیار باهوش و ماهر هستند.

استفاده از توری فلزی

گام اول این است که  خارج منزل خود را بازرسی کنید تا مکانهای ورود احتمالی موش ها را پیدا کنید. پله ها، پی ساختمان، گوشه ها و هر جایی که ممکن است شکافهای کوچک داشته باشند را بررسی کنید. اگر به چیزی شک کردید آن را با توری های فلزی مسدود کنید.برای مسدود کردن حفره های داخل خانه، می توانید از براده ی فولاد استفاده کنید و همه ی سوراخ ها را درزگیری کنید.

موش ها می توانند عملا هر ماده ای  را بجوند به جز فولاد. بر اساس تجربه من، استفاده از تور های فلزی بسیار کاربردی است. شما باید این کار را برای هر چیزی شبیه سوراخ انجام دهید. این شامل ترک و شکاف در امتداد سقف و حتی کسانی که بالای دیوار بالا می روند. فقط تصور کنید که این موجودات سخت و سنگین می توانند به هر جای خانه شما برسند.

تله هایی در اطراف خانه قرار دهید.

حتما این جمله را شنیدید که : بهترین حمله داشتن یک دفاع مستحکم است.قبل از هراقدامی باید ابتدا برای جلوگیری از نفوذ بیشتر موش ها به داخل همه ی درزها و سوراخ ها و مسیرهای احتمالی را مسدود کنید.سپس می توانید با گذاشتن تله موش به سراغ آن تعدادی از موش ها که از قبل در منزلتان جا خوش کرده اند بروید.این بخش از کارتان بی شباهت به کارتون هایی که دیده اید نیست در واقع خود تله موش ها به عنوان یک حیله ی کاربردی به تنهایی کارساز نیستند و باید برای گرفتن نتیجه ی مطلوب چند مساله را در نظر بگیرید:

انواع تله:

به طور معمول افراد به سراغ دو نوع رایج از تله ها می روند تله های چسبناک با همان چسب موش و تله های فنری کشنده. بر اساس تجربه ی والدین من و همین طور بستگانمان همگی از تله های چسبناک رضایت داشتند در حالیکه خیلی از افراد هم موافق استفاده از تله های فنری سنتی هستند. البته یکی از معایب استفاده از چسب موش این است که در این روش موش پس از گیر افتادن هنوز زنده است و احتمال زیاد به دلیل ترس ادرار کرده و همان طور که پیش از این گفتم ادرار موش باعث انتقال بسیاری از بیماری هاست.

انواع طعمه برای تله موش:

اگر تله موش های سنتی را انتخاب کنید در قدم بعدی باید به فکر تهیه ی طعمه ی مناسب باشید تا بتوانید موش ها را ترغیب کنید. همان طور که حتما انتظارش را دارید پنیر یکی از این انتخاب هاست اما در واقع به جز پنیر خوراکی های بسیار زیادی هستند که موش ها را از خود بی خود می کنند مانند کره بادام زمینی، شکلات،آب نبات، شربت افرا و بیکن. با توجه به لیست می شود نتیجه گرفت که موش ها می دانند چه چیزی خوشمزه است! در این مقاله ما شما را با انواع طعمه ها و ترفندهای کاربردی برای طعمه گذاری و تله گذاری آشنا می کنیم.

مکان و موقعیت تله:

انتخاب مکان و موقعیت مناسب برای قرار دادن تله موش بسیار حیاتی است. موش ها اساسا موجوداتی بسیار باهوش و محافظه کار هستند. پیشنهاد می شود که تله هایتان را به شکلی عمود بر دیوار قرار دهید .( مانند حرف تی لاتین) . بهتر است تله ها را در مکان هایی قرار دهید که گمان می کنید در مسیر رفت و آمد موش ها باشد برای مثال مکان ها یتاریک و یا پشت مبلمان ها و سایر لوازم خانگی بزرگ.

اگر موفق نشدید تا پس از گذشت چند روز موشی را در تله بگیرید تنها می تواند دو دلیل داشته باشد:

اول اینکه تله موش تنها به کم کردن و اسیر کردن موش هایی که از قبل به درون خانه ی شما رخنه کرده اند می خورد و اگر خیلی خوب سوراخ ها و منافذ را نبسته باشید نمی توانید امیدوار باشید تا به دلیل وجود تله موش ها بترسند و وارد منزل نشوند. دوم اینکه شما گاهی اوقات مجبور به جابه جا کردن تله ها می شوید چرا که موش های باهوش سعی می کنند تا از تله ها دوری کنند به ویژه اگر قبلا در همان مکان موشی را به دام انداخته باشید.

 

نام
نظر شما

captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب