چهار شنبه 05 تیر 1398
دسته: سمپاشی حشرات
کد خبر: 64

انواع عقرب

خطرناک ترین عقرب های ایران با نیشی که در نوک دم دارند از سمی ترین عقرب ها و کشنده ترین موجودات روی زمین هستند. کژدم یا عقرب موجوداتی کوچک با 8 پا و نیشی زهردارند که در سراسر دنیا پراکنده اند. خطرناک ترین عقرب های دنیا در بیابان های گرم زندگی می کنند و خطرناک ترین عقرب های ایران هم در مناطق گرم فعال شده و شب ها حرکات مرگبار خود را آغاز می کنند. عقرب های ایران همچون کشنده ترین و خطرناک ترین عقرب دنیا ، دهانی همانند چنگال هایی خاردار دارد و سم کشنده را از قسمت انتهای بدن بر روی طعمه می پاشد.

خطرناک ترین عقرب های ایران در زیر سنگ ها و سوراخ ها منتظر شکار هستند. نیش عقرب در ایران بسیار قوی و مرگبار است. در این مطلب از خطرناک ترین عقرب دنیا که در ایران وجود داره میگم.
لیست 10 تایی خطرناک ترین عقرب های ایران
10-عقرب زرد ایرانی – خطرناک ترین عقرب دنیا
خطرناک ترین عقرب های ایران خطرناک ترین عقرب دنیا

عقرب حفار ادنتبوتوس دریا یا عقرب زرد ایرانی اندازه کوچکی داره و بین 40 تا 60 میلی متر جثه اش هست. رنگ پریده و متمایل به زرد رنکه و خطرناک ترین عقرب دنیا ست که همیشه آماده حمله اس. البته نیش عقرب زرد کشنده نیست! در استان های کرمان، یزد، اصفهان، مرکزی، قزوین، سمنان، کرمانشاه، بوشهر و.. حتی بیابان های اطراف تهران هم دیده شده.

9-عقرب آسیایی کوچک
کشنده ترین عقرب های ایرانسمی ترین عقرب جهان

رنگ عقرب زرد و متمایل به قهوه ایه و بین 40 تا 50 میلی متر هم اندازه اشه.شکاف تخته سنگ ها جای خوبی براشه و زهر نسبتا ضعیفی داره. مناطق خشک و نیمه خشک با پوشش کم گیاهی رو بیشتر دوست داره و در استان خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه،آذربایجان غربی، خراسان،ایلام، کردستان و تهران ( ورامین و برغون)هم دیده شده. خطرناک ترین عقرب های دنیا در ایران هم دیده می شوند.

8-عقرب زاگرسی – وحشتناک ترین عقرب
عقرب ایرانی

تا سال 2000 به نظر می رسید که عقرب زاگرسی، بومی ایران هست ولی نمونه هایی از این عقرب ایرانی خطرناک در برخی کشورهای همسایه هم دیده شد. برخلاف دیگر کژدم ها در مناطق معتدل و مرطوب، صخره ای و دارای پوشش گیاهی زندگی می کنه. از نظر ظاهری با عقرب های ایرانی تفاوت داره و به نظر من وحشتناک تره. بین 36 تا 38 میلیمتر هم بزرگی اش هست. در استان های فارس، اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد، یزد، کرمان، چهارمحال و بختیاری و ارتفاعات زاگرس بسیار دیده میشه.

7-عقرب دم سیاه ایرانی – خطرناک ترین عقرب دنیا
سمی ترین عقرب ایرانیخطرناک ترین عقرب دنیا

از خطرناک ترین عقرب های ایرانی که در خاورمیانه و آفریقا هم دیده شده، رفتاری بسیار وحشی و تهاجمی داره! 70 تا 90 میلی متر اندازه اشه و در نواحی نیمه خشک و استپی زندگی می کنه. صحراهای خشک رو دوست نداره و نیش عقرب دم سیاه ایرانی خیلی کشنده اس. سیستم تنفسی، قلبی و عروقی با نیش عقرب دچار آسیب جدی میشه و خطر مرگ رو برای فرد داره. نمونه هایی از این عقرب در جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک دیده شده. سم این عقرب مثل سم عقرب گاردیوم خطرناکه.

6-عقرب بلوچی – سمی ترین عقرب جهان
عقرب های خطرناک دنیاسمی ترین عقرب جهان

عقرب دم پهن بلوچی از خانواده کشنده ترین عقرب های ایرانی هستش که با اندازه متوسط، سمی ترین عقرب جهان هم به حساب میاد. کشنده ترین عقرب ایران در استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی عده زیادی رو با خطر جدی مواجه کرده! کارخانه های داروسازی پادزهر این عقرب کشنده را تولید کردند ولی باز هم بهتره ازش دوری بشه.

5-عقرب غیر حفار ساچ – عقرب ایرانی
خطرناک ترین عقرب در ایرانخطرناک ترین عقرب دنیا

با اندازه 100 تا 130 میلیمتر بین شکاف تخته سنگ ها و تخته ها زندگی می کنه. این عقرب خطرناک در فصل سرد فعالیتی نداره و با گرمای هوا خطرناک تر میشه. در استان فارس، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، لرستان و بلوچستان به وفور دیده شده. مطلب روستاهای عجیب ایران رو از دست نده.

4-عقرب چنگال پهن کروگلوی – عقرب های ایران
سمی ترین عقرب جهانسمی ترین عقرب جهان

عقرب چنگال پهن 80-60 میلی متر اندازه اشه و رنگ زرد تا قهوه ای و قرمز و ترکیبات رنگی داره ! در سوراخ های مجزا ولی به صورت گروهی زندگی می کنه. با دیدن یک عقرب، مطمئن باش که در اون نزدیکی بقیه عقرب ها هم پنهان شدن. سم بسیار دردناکی داره که برای افراد بزرگسال کشنده نیست و اغلب هم به جای سم از چنگال هاش استفاده می کنه! در استان خوزستان، کردستان، گیلان، آذربایجان غربی، ایلام ، اصفهان، بوشهر و تهران و کرج هم دیده شده.

3- خطرناک ترین عقرب های ایران عقرب دم پهن
عقرب دم پهن خطرناک ترین عقرب ایرانیخطرناک ترین عقرب دنیا

عقرب دم پهن ایرانی از خطرناک ترین عقرب های ایران هست. با 50 میلی متر جثه، قیافه خشنی داره! و در لابه لای سنگ ها و باقی مانده گیاهان زندگی می کنه. از همه جور سطحی می تونه بالا بره به جز شیشه. موش ها و مارمولک ها رو میکشه و از مایعات بدنشون تغذیه می کنه. در صورت نیش زدن به انسان، شخص دچار اختلال در سیستم عصبی میشه و روی قلب هم تاثیرگذاره. اختلالات تنفسی و خونریزی داخلی از عوارض سم عقرب ایرانی هست! عقرب دم پهن در لیست خطرناک ترین عقرب دنیا جای داره و در جنوب، خراسان و آذربایجان غربی دیده شده.

2-همی اسکرپیوس قشقایی – خطرناک ترین عقرب دنیا
خطرناک ترین عقرب دنیاخطرناک ترین عقرب دنیا

عقرب قشقایی با جثه 40 میلیمتری و رنگ زرد و کمی نارنجی از خطرناک ترین عقرب ها در ایران هست که در استان های خوزستان، سمنان، فارس، بوشهر، لرستان، مریوان و کرمانشاه به وفور پیدا میشه! به شکل چنگال های عقرب دقت کن طعمه ها رو باهاش شکار می کنه.

1-عقرب گاردیوم – عقرب مرگ -سمی ترین عقرب جهان
نیش عقرب گاردیومعقرب گاردیوم

عقرب گاردیوم با اندازه ای بین 50 تا 80 میلی متر عامل آسیب دیدن بسیاری از کودکان و مردم محلی در استان های جنوبی کشور هست. عقرب گاردیوم رنگی زرد و قهوه ای و دم بلندتری از بقیه عقرب های ایرانی داره. سم بسیار قوی و خطرناکی داره که شبیه به سم افعی هست. در مورد خطرناک ترین مار ایران قبلا مطلب نوشتم که می تونی در اینجا بخونی. سم عقرب گاردیوم مرگ آوره و می تونه یک فرد بزرگسال رو هم بکشه. عقرب گاردیوم سمی ترین عقرب جهان هم هست.محلی ها به این خطرناک ترین عقرب ایرانی ، عقرب مرگ میگن.

محل گزش این عقرب ها قرمز و متورم میشه و اغلب سم کشنده و یا فلج کننده ای دارند! سم خطرناک ترین عقرب های ایران در کارخانه های داروسازی برای تهیه پادزهر مورد آزمایش قرار می گیره. در صورت نیش زدن عقرب باید خیلی سریع به پزشک خودمون رو برسونیم.!

 
 
 

نام
نظر شما
captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب