شنبه 07 اسفند 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 647

مرغ مگس خوار: با کوچک‌ترین پرنده دنیا بیش‌تر آشنا شوید

مرغ مگس‌خوار با این که جثه‌ی بسیار ریزی دارد، ولی بالأخره یک پرنده است، و باید آن را جدی بگیریم. این پرنده تخم می‌گذارد. اندازه‌ی تخم مرغ مگس خوار برابر با یک نخود فرنگی است. حال تصور کنید جوجه‌ای که قرار است از داخل این تخم خارج شود، چه اندازه‌ای خواهد داشت!

مرغ مگس خوار لحظه‌ای آرام و قرار ندارد. دلیل آن هم کاملاً روشن است. این پرنده دائماً غذا می‌خورد، و انرژی لازم برای بال زدن را تا ابدیت دارد. مرغ مگس‌خوار باید هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه غذا بخورد. از آن‌جایی که غذای این پرنده عمدتاً از شهد گل‌ها تأمین می‌شود، او مجبور است مانند زنبورها روی هزاران گل جابه‌جا شود. برآوردها نشان داده است که مرغ مگس خوار روزانه از شهد ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ گل تغذیه می‌کند.

این پرنده با سرعتی در حدود ۴۸ تا ۷۲ کیلومتر بر ساعت پرواز می‌کند. چنین سرعتی برای یک پرنده‌ی مینیاتوری قابل تقدیر است. مرغ مگس خوار گردن‌یاقوتی (که اغلب در تیزرهای تبلیغاتی شرکت می‌کند) قادر است به مدت ۱۸ الی ۲۰ ساعت به طور متوالی پرواز کند.مرغ مگس‌خوار گردن‌یاقوتی به اندازه‌ی نام خود شگفت‌انگیز است. این پرنده در آمریکای شمالی جفت‌گیری می‌کند، اما در فصول سرد به کشورهای جنوبی‌تر (مانند مکزیک) جابه‌جا می‌شود. مسیر مهاجرت این پرنده از پهنای خلیج مکزیک عبور کرده، و مسافتی بالغ بر ۸۰۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد.گفتیم که مرغ مگس خوار از شهد گل‌ها تغذیه می‌کند. غلظت قند موجود در شهد بیش‌تر از نوشابه است. معمولاً ۲۶ درصد شهد گل را قند تشکیل می‌دهد. این مقدار ۲ برابر قند موجود در نوشابه است.آن‌ها به دلیل منقار بسیار بلندی (نسبت به طول بدن) که دارند، شهدهایی را ترجیح می‌دهند که خیلی غلیظ نباشد. مرغ مگس خوار پروتئین مورد نیازش را با خوردن حشرات کوچک تأمین می‌کند.طر مرگ برای مرغ مگس‌خوار یک تهدید کاملاً جدی است! این پرنده صبح تا شب در حال ورجه‌وورجه کردن است، و به همین دلیل، هر روز به اندازه‌ی نصف وزن خود شهد و حشره می‌خورد.برای مقایسه، اگر ما این حد از سوخت‌وساز را در بدن‌مان داشتیم، هر روز برای زنده ماندن باید ۱۲۹ کیلوگرم گوشت مصرف می‌کردیم.مرغ مگس‌خوار یک پرنده مهاجر است. و می‌دانیم که پرندگان اغلب به صورت گروهی مهاجرت می‌کنند. معمولاً به گروه‌های مهاجر از پرندگان، «دسته» گفته می‌شود. مثلا، یک دسته مرغابی مهاجر. با این حال، گروه‌های مهاجر از مرغ مگس خوار در زبان انگلیسی «charm» نام دارد، که به معنی «طلسم» است.مهاجرت گروهی در همه‌ی موارد به معنی تغذیه‌ی گروهی نیست. مرغ مگس خوار پرنده‌ای است که اعتقاد دارد هر کسی باید به فکر شکم خود باشد. اگر دو مرغ مگس خوار یک گل را برای تغذیه انتخاب کرده باشند، در آن صورت شاهد یک نبرد بسیار بامزه بین این دو خواهیم بود! البته آن‌ها بیش‌تر از این که با هم گلاویز شوند، یک‌دیگر را دنبال می‌کنند.مرغ مگس‌خوار نسبت به قلمروی خود بسیار حساس است، و به شکل انحصاری از گل‌های موجود در حوزه‌ی تحت فرمان خود تغذیه می‌کند. آن‌ها معمولاً طبیعت اجتماعی ندارند.

نام
نظر شما
captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب