شنبه 07 اسفند 1400
دسته: آخرین مقالات
کد خبر: 648

سبیل های گربه ابزاری حسی قوی است

سبیل های گربه ابزاری حسی قوی است که به گربه کمک می کند تا در تاریکی اطرافش را تشخیص دهد و از شکارچیان گرسنه در امان بماند. سبیل های گربه ها واقعا چند منظوره هستند، اما مهمترین هدف آنها به عنوان یک ابزار حسی است. عنوان رسمی برای سبیل گربه ویبریس (vibrissae) است که از کلمه لاتین "vibrio" گرفته شده و به معنی "لرزش" است.

سبیل ها موهای لمسی بسیار حساسی هستند که به صورت الگو وار بر روی پوزه گربه، بالای چشم ها و سایر نقاط بدن مانند گوش ها، فک و پاهای جلویی رشد می کنند. ریشه هر یک از این موهای بلند و سفت یک فولیکول پر از اعصاب است. فولیکول موی سبیل های گربه شما مملو از اعصاب است، و نوک سبیل دارای اندام حسی است که به عنوان یک حس کننده حس عمقی شناخته می شود. همه این ها با هم، باعث می شود آنها نسبت به ارتعاشات و تغییر در محیطشان حساسیت فوق العاده ای داشته باشند، بنابراین گربه ها از آنها مانند حس های دیگر خود برای درک جهان استفاده می کنند.

علاوه بر این، سبیل ها عمیق تر از موهای خز طبیعی در بدن آنها قرار گرفته است، زیرا آنها به سیستم عضلانی و عصبی متصل هستند. این سبیل ها را قادر می سازد تا پیام های حسی در مورد محیط اطراف گربه شما به مغز ارسال کنند، همین باعث می شود آنها چنین کاوشگرهای باهوشی باشند!

گربه می تواند با کشیدن سبیل های خود بر یک جسم، مکان، اندازه و بافت دقیق آن را حتی در تاریکی تشخیص دهد. سبیل ها همچنین تغییرات جریان هوا را تشخیص می دهند و به گربه ها کمک می کنند خطرات نزدیک را تشخیص دهند.

سبیل ها نه تنها گربه ها را از محیط پیرامون خود آگاه می کنند، بلکه می توانند درکی از وضعیت روحی حیوان را نیز در اختیار انسان قرار دهند. به عنوان مثال، سبیل های کشیده شده به عقب، نشانه خوبی است که گربه احساس خطر می کند، در حالی که سبیل های آرام و دور از صورت، گربه آرام را نشان می دهند.

البته، گربه ها تنها پستاندارانی نیستند که سبیل دارند. اکثر گونه های پستانداران، از جمله نخستی‌سانان، به این گیرنده های خارج حسی مجهز هستند. زیست شناسان فکر می کنند پستانداران به این دلیل سبیل دارند که بتوانند در شب محیط خود را احساس کنند.

اولین پستانداران کوچک که جهان را با دایناسورها شریک بودند مجبور شدند خود را با شکار شبانه وفق دهند یعنی زمانی که شکارچیان آنها فعالیت کمتری داشتند. سبیل به این حیوانات گرسنه کمک کرد تا غذا پیدا کنند و در مناطق تاریک کاوش کنند. این سازگاری تکاملی همچنین توضیح می دهد که چرا سبیل های بسیاری از گوشتخواران شبانه یا آبزی - مانند موش، خوک آبی و گراز دریایی - بسیار برجسته هستند.

در ادامه 10 حقیقت جالب در مورد نقش سبیل در گربه ها را گردآوری کرده ایم:

1. سبیل گربه فقط روی صورت آنها نیست

ممکن است فکر کنید سبیل های گربه شما فقط به اطراف بینی آنها محدود شده است، آنها بالای چشم، گوش، فک و بازوها نیز هستند! سبیل های قسمت پاهای جلویی (سبیل های مچ دست) یکی از دلایلی است که آن ها چنین شکارچیان موفقی در تعیین حرکت طعمه ها هستند.

2. توزیع سبیل متقارن است

گربه ها در مجموع 24 عدد سبیل روی پوزه خود دارند. هر طرف دارای 12 سبیل در توزیع کاملاً متقارن است، بنابراین می توانند محیط را به طور دقیق اندازه گیری کنند.

3. آنها به عنوان سنسور ارتعاش کار می کنند

سبیل های گربه شما می توانند لرزش های موجود در هوا را احساس کنند که در اندازه گیری مسافت یا تعقیب طعمه بسیار مفید هستند. علاوه بر این، آنها همچنین می توانند تغییرات جریان هوا را تشخیص دهند که آنها را قادر می سازد خطرات نزدیک را درک کنند که آنها را شبیه رادار خود می کند.

4. به دید نزدیک کمک می کنند

ممکن است تعجب کنید اما دید نزدیک گربه شما خیلی خوب نیست و آنها به راحتی نمی توانند چیزی نزدیکتر از 30 سانتی متر را در مقابل خود ببینند. آنها از سبیل های خود برای کاوش جهان استفاده می کنند، زیرا با لمس کردن آنها در مقابل یک شی می توانند محل، اندازه و حتی بافت آن را تشخیص دهند.

5. سبیل گربه ها به بینایی شبانه کمک می کند

اگر تا به حال فکر کرده اید که چگونه گربه شما در شب بدون اینکه به چیزی برخورد کند به اطراف حرکت می کند، این تا حدودی به دلیل سبیل های آنها است! جریان هوا در یک اتاق بسته با توجه به محل قرار گرفتن مبلمان متفاوت است و سبیل های هوشمند آنها می تواند این را تشخیص دهد و به مغز آنها می گوید که وسایل کجا هستند. این موضوع همراه با دید بسیار بهتری که گربه در شب نسبت به انسان دارد، به این معنی است که آنها بسیار بیشتر از توانایی صاحبشان در تاریکی قادر به حرکت هستند!

6. سبیل ها به شما احساس آن ها را می گویند

سبیل های گربه ها همچنین می تواند بینشی در مورد رفتار یا احساسات گربه به شما بدهد. اگر سبیل های آنها سفت و محکم باشد و به اطراف صورت آنها کشیده شود، به این معنی است که احساس خطر کرده اند، در حالی که اگر سبیل های آنها آرام باشد، این نشان می دهد که گربه شما احساس خوشحالی و رضایت می کند. علاوه بر این، اگر متوجه شدید که سبیل های گربه شما به جلو آمده است، به معنی علاقه و کنجکاوی آنها است.

نام
نظر شما
captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب