پنج شنبه 06 تیر 1398
دسته: سمپاشی حشرات
کد خبر: 87

یادداشت های صحرایی

عنکبوت پرنده خوار یا «رتیل پرنده‌خوار جالوت» با نام علمی Theraphosa blondiمتعلق به خانواده تارانتولاها یا رتیل‌ها (Theraphosidae) است.

عنکبوت پرنده خوار یا «رتیل پرنده‌خوار جالوت» با نام علمی Theraphosa blondiمتعلق به خانواده تارانتولاها یا رتیل‌ها (Theraphosidae) است.
گاهی آن را بزرگترین عنکبوت سیاره زمین به شمار می آورند. این عنکبوت بومی ارتفاعات جنگل‌های بارانی نواحی شمالی آمریکای جنوبی است.
عنکبوت پرنده خوار برخلاف نامش به ندرت پرنده‌ها را شکار و از آن‌ها تغذیه می‌کند. غذای آن در درجه نخست کرم‌های خاکی است. با این حال، به دلیل اندازه بزرگ و رفتار شکارگری فرصت طلبانه اش، تعجبی ندارد که این گونه تنوعی از حشرات و مهره داران زمینی کوچک را بکشد و از آن‌ها تغذیه کند. مشاهده شده است که درحیات وحش و محیط طبیعی خود، جوندگان، قورباغه‌ها و وزغ‌ها، مارمولک‌ها و مارها را طعمه قرار می‌دهد.
عنکبوت پرنده خوار مانند همه تارانتولاها «فنگ» (دندان نیش) دارد که برای شکافتن پوست انسان به قدر کافی بزرگ هستند.
سم موجود در فنگ‌هایش در صورتی که مورد تهدید قرار گیرد بدن میزبان را مسموم می کند، ولی نسبتاً بی خطر است و اثرش مانند گزش زنبور است. تارانتولاها به طور معمول فقط زمانی انسان‌ها را می‌گزند که قصد دفاع از خود را داشته باشند و این گزش‌ها همیشه منجر به انتقال سم به بدن انسان نمی‌شود که در این حالت به آن «گزش خشک» می‌گویند.

 


اینستاگرام پرتوسازگار

نام
نظر شما
captcha
تا کنون نظری ثبت نشده
طراحی و پیاده سازی: راد وب